A protože loňské téma muzikantské rody se ani zdaleka nevyčerpalo, pokračovalo se v něm i letos. Na pódiu stanuly muzikanstské rody Bruštíků, Málků, Škubalů a Petrů. Hostem večera byl rod Dudíků ze Slovenska.

Rozplést příbuzenské vztahy jednotlivých rodů byl místy oříšek, snad se mi jej podařilo rozlousknout správně.

Muzikanstský rod Bruštíků ze Strání je postaven na třech bratrech: Antonínovi, Josefovi a Radkovi. První dva jmenovaní patří mezi zakladatele CM Strýci (vznikla v r. 1978), kde se dnes střídají na primášovském postu. Radek usedá za cimbál a je také organizačním vedoucím souboru.

Všichni tři bratři muzicírovali od dětství, hrávali společně s tatínkem na rodinných oslavách, v Uherském Brodě chodili do souborů Olšavěnka a Šablička.

Kromě CM Strýci se představila také CM Mladí Bruštíci, kterou tvoří další generace Bruštíků: David, Daniel a Natálka (od Radka), Antonín jr. a Adam (od Antonína) a Šimon a Adéla (od Jožky). A nechyběl ani další straňanský skvost - ženský sbor Netáta.

Také rod Škubalů tvoří tři sourozenci: Stanislav, Hanka a Maruška. V dětství všichni chodili na housle do „lidušky“ k učiteli Josefu Hoškovi, k folkloru je přivedla další muzikantská legenda – Jura Chovanec. A také všichni hráli v Šabličce a později v Šable. Stanislav, který se před lety přestěhoval do Zlína, je primášem CM Linda, která část bloku věnovaném klanu Škubalů doprovázela.

V Uherském Brodě si v jedné písni spolu zahrála „škubalovská mládež“ : Kateřina, Tereza, Stanislav (od Stani), Vojta, Hanička, Vašek a Jirka (od Marušky) a Veronika (od Hanky – druhá dcera Martina rodinu podporovala z hlediště). V další skladbě si zahráli, zazpívali i zatancovali krom všech výše jmenovaných také manželé a manželky některých z nich a nechyběla ani Stanislavova vnoučata.

Muzikantský rod Málků nemohl reprezentovat nikdo jiný než brodská folklorní legenda, bývalý dlouholetý primáš Olšavy Luboš Málek s vnukem Kryštofem Novotným (syn Lubošovy dcery Jitky). Druhým zástupcem Málků byl Lubošův synovec Václav (který hraje s CM Strýci) a jeho dcera Anetka.

Z rodu Petrů z Kyjova se představil Jiří s manželkou Hanou, jeho sestra Jana Neničková, bratr Petr se synem Jiřím a vnoučata Petrů, Menšíkovi a Neničkovi. Doprovázela je CM Olšava. A protože Jura Petrů je také vedoucím pěveckého uskupení, zapěl v Brodě i Mužský sbor z Kyjova.

Hostem večera byli Dudíci – Miroslav Dudík, houslový virtuos, koncertní mistr, zpěvák, upravovatel lidových písní a organizátor folklorního života na Slovensku a jeho syn Šimon. Miro je vnukem legendárního Samka Dudíka z Myjavy - hudební osobnosti, která se přátelila s Rafaelem Kubelíkem, Františkem Kmochem, která okouzlila Leoše Janáčka, a do Prahy ji přivedl jeho dávný přítel Milan Rastislav Štefánik.

Tříhodinový pořad v beznadějně vyprodaném velkém sále Domu kultury v Uherském Brodě zakončila společná skladba všech účinkujících – Keď sme precházali z Uher do Moravy.

Markéta Švehlíková