„Kopie telegramu napsaného ve francouzštině Leopoldem Berchtoldem, tehdejším rakousko-uherským ministrem zahraničních věcí a majitelem buchlovického zámku, bude s českým překladem součástí vloni instalované expozice Leopold Berchtold a Velká válka," sdělila Dagmar Šnajdarová.

Podle historiků došlo v dějinách lidstva k prvnímu vyhlášení války prostřednictvím telegramu. Ten byl 18. prosince loňského roku zapsán na seznam světového kulturního dědictví Organizace Spojených národů pro výchovu, vědu a kulturu.

„Na avizovanou kopii Berchtoldova telegramu, který de facto odstartoval první světovou válku, podobně, jak se to říká i o atentátu na arcivévodu Ferdinanda, se rád přijdu na buchlovický zámek podívat," potvrdil znalec historie i pamětihodností regionu, autor řady publikací a místostarosta Buchlovic Bořek Žižlavský. Ten už do expozice o Leopoldu Berchtoldovi v tamní horní zámecké budově zavítal. „Zaujaly mě tam jeho deníky, ukázka jeho osobních věcí i rodinné fotografie," dodal Bořek Žižlavský.

Zámek v Buchlovicích však letos nebude žít pouze výstavou o hraběti Leopoldu Berchtoldovi, který významnou část soukromého života prožil na buchlovickém panství. „Pro milovníky zahradního umění bude 11. a 12. června připraven program s názvem Víkend otevřených zahrad a stejně zaměřeným návštěvníkům je určena také výstava Růže na zámku, která se uskuteční 2. až 6. července," informovala Dagmar Šnajdarová. V době letních prázdnin budou pondělky opět věnované dětem.

Ve vysoké trávě osmnáctihektarové zámecké zahrady, plné lučních květin, pak budou 29. května svištět kosy a znít za doprovodu cimbálovek a při skleničce vína písně krojovaných ženských a mužských sborů. „Stane se tak při 21. ročníku Písní koseckých. Věřím, že účastníkům akce na zámecké louce bude přát počasí," naznačila šéfka Folklorního studia Buchlovice Petra Kropáčová.

Vůně českého česneku zaplaví 23. července nejen zámecký park, ale i městečko Buchlovice, kde folklorní agentura bude opěvovat voňavou zeleninu – česnek. „Patnáctý ročník Festivalu česneku se ponese v duchu motta: Jakub, Jakub, česnek nakup. Na tvůj svátek Evžene, těžko se už sežene," zvou na tradiční akci její strůjci Miloslav Hrdý s Františkem Hrňou.