VYBRAT REGION
Zavřít mapu

V Buchlovicích se vydali po stopách významných osobností městyse

Městečko s tak slavnou a rozsáhlou historií jako jsou Buchlovice, by mělo pamatovat a nezapomínat na významné osobnosti, které v něm působily, nebo z něj jako rodáci vzešli.

13.8.2017
SDÍLEJ:

V Buchlovicích vzdali hold lidem, kteří něco udělali pro městečko pod hradem Buchlovem.Foto: DENÍK/Zdeněk Skalička

Netradiční, zatím ojedinělá a téměř devadesátiminutová vernisáž s názvem Rodáci s inspirací, která se uskutečnila v pátečním podvečeru v buchlovickém Muzeu Podhradí, připomenula návštěvníkům dvě významné osobnosti městyse.

Dnes už nežijícího Pavla Vláška, bývalého ředitele Památkové správy Buchlovice, Pana zahradníka a správce, ale v roce 1982 i zakladatele sbírky fuchsií v zámeckém zahradnictví, jejichž 36. výstavních ročníků patří co do počtu exemplářů k nejpočetnějším v Evropě.

Druhou osobností, které byl vzdán hold, byla buchlovická rodačka Zdeňka Maršálková (86), autorka celé řady básní a historických statí o městysu a okolí, dodnes přispěvatelka Buchlovského zpravodaje. „Popravdě, jsem chtěl vytvořit výstavu o dvou významných občanech Buchlovic a zahájit tak tradici děkování a připomenutí dvou zmíněných protagonistů. Pomyslně jsem chtěl spustit a nahodit motor, který by mohl otevřít stavidla lásky k bližnímu, jenž se snaží udělat něco pro ty ostatní,“ uvedl autor výstavy Miloslav Hrdý, který 17 let pracoval jako úředník v Buchlovicích. Měl v něm kromě jiného na starosti Public relations městečka, ale také založení tamního Folklorního studia a posléze i Folklorní agentury Buchlov.

Prožití krásného dětství v Buchlovicích ocenila ve svých slovech pro tetu Zdeňku Maršálkovou její neteř Mirka Jechoux. „Kdo by měl víc času než ona, když sama neměla vlastní děti, starat se o naší zábavu, být nám kamarádkou a spolupachatelem dětských vylomenin, na které dnes tak rádi vzpomínáme a předáváme je našim potomkům v podobě veselých vyprávění.“

Místostarosta Buchlovic Bořek Žižlavský o paní inženýrce Maršálkové napsal, že je synonymem nevysychajícího pramene vzpomínek a příběhů ze starých Buchlovic. Popřál jí bohatou inspirativní mysl a hlavně hodně zdraví do dalších let.

„Inženýr Vlášek měl velkou zásluhu na citlivé výsadbě obecní zeleně kolem středu Buchlovic. Měl rád stromy a mnohokrát, místo aby některých z nich nechal v parku vykácet, opečovával a zachraňoval, až pomalu dožily samy,“ vzkázal cestou autora výstavy návštěvníkům vernisáže místostarosta městyse.

V průběhu vernisáže zaznělo v podání studentky Magdalény Krchňavé několik básní Zdeňky Maršálkové, hold vzdalo oběma významným osobnostem i muzikantské trio a na Pavla Vláška zavzpomínali jeho kamarádi Miloslav Hrdý, František Hrňa a Jarmil Cileček.

Autor: Zdeněk Skalička

13.8.2017 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Míkovický košt vína
20

V Míkovicích chutnali rekordních 531 vzorků vín

Ilustrační foto
11

Epidemie chřipky ve Zlínském kraji graduje

Školáci z Kunovic získali tisíce pro umírající

Uspořádali jarmark, provozovali vánoční kavárnu s cukrárnou a zahráli divadlo. Výtěžek pak sečetli a věnovali uherskohradišťské Charitě. Řeč je o žácích Základní školy Červená cesta v Kunovicích, kteří na dobročinné účely získali více než deset tisíc korun.

Sportovci tleskají Ledecké. Američanka chce znát její DNA

Skvělá, senzační, báječná. Jen samá superlativa se snáší na adresu české zlaté medailistky Ester Ledecké. Přečtěte si, jakým zůsobem jí skládají hold slavní čeští i světoví sportovci.

On-line rozhovor s primářkou hematologie

Proč pořád neumíme na 100% vyléčit leukémii? Jak je těžké získávat dárce? Jaký zájem o práci s krví? Nejen na to se můžete ptát primářky Jany Pelkové z Hematologicko – transfuzního oddělení v Krajské nemocnici T. Bati a ve Vsetínské nemocnici. Otázky můžete pokládat již nyní, Jana Pelková vám bude odpovídat ve středu 21. února od 10 do 11 hodin na našem webu.    

Na Modré se zabydlují šlechtění pratuři, předci domácího skotu

O něco živěji je od úterního večera v areálu Archeoskanzenu a Živé vody na Modré. Pro širokou veřejnost tam přibyla další atrakce.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT