Bezmála čtyři stovky návštěvníků přivítali u vchodu loňští hodoví stárci „dveřovou“ pálenkou. „Každý rok je jiná. Letos je to meruňkovice z roku 2003,“ nechal se slyšet první muž Boršic Petr Matoušek.

Úderem dvacáté hodiny třicáté minuty ožil sál kulturního domu slavnostním pochodem více než padesáti tanečních párů, oděných do barevně vyšívaných krojů. Poté na sebe strhli pozornost a okouzlili tanečníci a tanečnice z Pently a její cimbálová muzika.

Se zatajeným dechem sledovali účastníci plesu závěrečné vystoupení osmi tanečníků, tanec s názvem Pod Javorinú. Byla to jakási konfrontace z Moravsko-slovenského pomezí, Strání versus Myjava. Pak už sálem kulturního domu zněla zvonivá hudba Boršičanky, kterou řídil Jiří Dohnal.

Pár hodin pohromadě v příjemné náladě a krojovaní i nekrojovaní našli společná slova.

„V minulosti pořádala krojový ples místní KDU-ČSL. Pak jej několik let žádná společenská organizace nepořádala, takže se před šesti lety musel krojového plesu chopit obecní úřad. Těší nás, že se v obci ujal, že na něj přijíždějí i krojovaní z okolních vesnic,“ neskrývala radost místostarostka Boršic Bronislava Otrusinová.

Jak dále prozradila, krojovaní měli na ples vstup zdarma a dvě volné vstupenky dostali místní sponzoři, kteří obohatili tombolu víc než stovkou hodnotných cen.

Zdeněk Skalička