Představí se vám cimbálová muzika Harafica z Uherského Hradiště a hudba Slovenského ľudového umeleckého kolektivu (SĽUK) z Bratislavy. „Pro některé naše kluky je to splnění snu," říká k výjimečnému koncertu umělecký vedoucí a cimbalista Harafice Petr Gablas.

Petře, jak ke spolupráci těchto dvou výrazných kapel došlo?

S většinou muzikantů z Bratislavy se osobně znám. Když jsme se jednou potkali na festivalu ve slovenské Detvě, slovo dalo slovo a domluva byla na světě. Program jsme koncipovali jako spojení profesionálního a amatérského celku. Oni budou vycházet písněmi ze Slovenska, my zase z Moravy, a někde uprostřed se potkáme.

Jaký vztah vaši muzikanti ke SĽUKu chovají?

Jejich nahrávky jsou mezi námi hodně oblíbené. Jsou muzikantsky vypracované, přece jen je slovenský folklor o něco temperamentnější než ten moravský.

Ve SĽUKu stojí před cimbálem primáška. Jak se projeví, když žena mužům v muzice vládne? Máte s tím nějakou zkušenost?

Párkrát jsem už s ženami hrál, ale Zuzka Pokorná ze SĽUKu je něčím výjimečná. Má osobitý styl, tón, je naprosto suverénní. Jde o jednu z nejlepších primášek či primášů bez rozdílu pohlaví.

Harafica už několikrát s jinými tělesy dohromady hrála. Připomeňte, co máte v této oblasti za sebou.

Loni jsme uspořádali společné vánoční koncerty s Cimbálovou muzikou Stanislava Gabriela. Předtím to bylo s menším brněnským symfonickým orchestrem, projekt jsme nazvali Vánoce ve staletích. To už bylo přece jen o něčem jiném než běžné hraní. Člověk se neřídí podle primáše, na něhož je zvyklý. V artificiální, tedy umělé hudbě existují ustálené zvyklosti z hlediska rytmu i notového zápisu, které jsme my kluci od cimbálu naráz museli začít respektovat.

Hádám tedy, že hraní ve sloučených kapelách je obtížnější.

Muzikanti musí být o to tolerantnější a citlivější. Na druhou stranu, pro nás je tento koncert obrovskou motivací. Vždyť si zahrajeme s profesionálním tělesem. Navíc na Slováckých slavnostech vína a otevřených památek. Když bude pěkně, přijde hodně lidí a my se před nimi můžeme předvést. Je to velká šance.

Jak jste řešili společné zkoušky?

Měli jsme dvě, v zámečku kousek od Bratislavy, kde má SĽUK zázemí. Tam jsme se na pár dní zavřeli a pracovali.

Můžete popsat repertoár, s kterým na pódiu vystoupíte společně?

Budou to moravská i slovenská pásma. Vystoupí někteří sólisté a obecenstvo čeká i překvapení, které nebudu dopředu prozrazovat. Více než polovina našeho repertoáru bude složena z úplných novinek. Proto jsem čtvrt roku ležel v notách a u klavíru psal muziku. Zahrajeme si společně se SĽUKem cikánské melodie, cimbálové variace i nějakou závěrečnou vypalovačku, možná melodie ze středního Slovenska. Zazpívá náš i jejich dívčí sbor, slovenské top zpěvačky.

Budete SĽUKu stíhat?

Doufám, že rovnoměrně rozložíme síly a naše strana z toho nebude nijak deprimovaná. Repertoár je vybraný tak, aby všem vyhovoval. Pro nás je to šance se něčemu přiučit. Spousta moravských muzik hraje běžně a rádo Slovensko. V určitých aspektech to ale třeba na pódiové vystoupení zcela není, nemá to ten potřebný fundament. Třeba se dozvíme, jak různé slovenské regiony zahrát skutečně správně. Někteří z nás si dokonce splní svůj malý sen. Jako existuje ve fotbale nebo hokeji zápas roku, tak toto je určitě náš nejdůležitější letošní koncert. Snad moderátoři David Pavlíček a Ladislav Šimeček udělají dobrou pohodu a odlehčí nervózní atmosféru.

Budete nervóznější než obvykle?

Těžko říct. Každopádně nás čeká něco jiného, než je běžné. Nervozita k pódiu patří, třeba v mém případě i pomáhá ke koncentraci. Před absolventským koncertem na konzervatoři na mě dolehla taková nervozita, že jsem málem ani nevystoupil.

Uskutečnilo se již někdy podobné spojení moravské a slovenské cimbálovky?

Nad tímto jsem vůbec nepřemýšlel. Na Slovensku to funguje tak, že existuje Vrchárský orchester Juraje Pecníka, což je mix těch nejlepších muzikantů z celého Slovenska. Hrají tam čtyři cimbály, pět kontrabasů, nespočet houslí. Slyšet ho je veliký zážitek. Vím jen, že s tímto orchestrem měl loni na Rožnovské valašce vystoupení brněnský Ondráš.