„Mrzí nás to. Je to velká akce. Nikdo nás ale nekontaktoval,“ sdělila vedoucí souboru Olšava Lenka Švehlíková.

Právě nedostatky v komunikaci mezi představiteli města a soubory jsou příčinou loňské i letošní neúčastí Uherského Brodu na prestižní akci.

„Pokud po nás někdo chce, abychom vystupovali, měl by nás oslovit,“ doplnila Lenka Švehlíková.

Ke kauze se vyjádřil také senátor a starosta Uherského Brodu Patrik Kunčar.

„Počítal jsem, že se soubory zúčastní. Loni se to hodně řešilo. Kromě toho je termín akce velmi dobře znám,“ řekl Patrik Kunčar Slováckému deníku.

Spokojený se situací není například ani vedoucí taneční složky uherskobrodského souboru Rozmarýn Karel Trousil.

„Loni nás představitelé města oslovili až na konci července. To je ale pozdě, už jsme měli jiný program. Rozumná časová rezerva má být půl roku. Letos jsem se sám na městě až na začátku srpna ptal a řekli mi, že Uherský Brod Slavnosti vína opět vynechá,“ prozradil Karel Trousil.

Spekuluje se rovněž o jiných příčinách než nedostatečné komunikaci.

„Jasně v tom vidím rivalitu mezi Brodem a Hradištěm. Bohužel na to doplácejí ti, kteří by rádi vystupovali,“ nechal se slyšet Ladislav Kryštof z opoziční ČSSD.

Program uherskobrodských souborů na Slováckých slavnostech vína a otevřených památek byl přitom léta zavedený.

„V Uherském Brodě existuje pět folklorních souborů, dospělé Olšava, Oldšava, Rozmarýn a dětské Olšavěnka s Holúbkem. Vždy nás oslovili z radnice a my jsme se domluvili, které dva soubory na Slavnostech v Hradišti zatančí,“ přiblížila letitou praxi Lenka Švehlíková.

Boďané a tisíce jiných diváků si tam tak na brodské folkloristy a muzikanty budou muset minimálně do příštího roku počkat.