VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Uherský Brod o víkendu ožil Bílokarpatskými slavnostmi

Druhý červnový víkend roku 2017 město ožilo Bílokarpatskými slavnostmi. Pestrý a bohatý multižánrový program všech tří dnů přilákal spoustu lidí. 

13.6.2017
SDÍLEJ:

Uherský Brod o víkendu ožil Bílokarpatskými slavnostmi.Foto: Markéta Švehlíková

Přišli si nejen poslechnout muziku, ale také si popovídat, potkat přátele, pobavit se. Naplnili tak hlavní myšlenku a snahu slavností – vrátit Uherskému Brodu statut přirozeného centra obcí z obou stran bělokarpatského oblouku a udělat z něj vstupní bránu do Bílých Karpat.

Na Haricha fanynky rády počkaly

Páteční Bílokarpatskou noc - městský hudební festival, který celé slavnosti startuje - měl podruhé v režii Jirka Strážnický.

Po loňském úspěšném výběru interpretů i letos potvrdil, že dokáže dost dobře odhadnout, na koho publikum „slyší“.

Festival zahájila domácí punkrocková formace Nohow. To však bylo teprve rozehřívací kolo.

V průběhu vystoupení totiž přicházeli ze všech ulic a uliček vedoucích na náměstí další a další lidé, hlavně tedy mladší ročníky. Druhým avizovaným vystupujícím byl totiž Martin Harich, dvaadvacetiletý finalista soutěže Česko Slovenská Superstar.

Cestou se sice trošku zdržel, ale náctiletým fanynkám to ani trochu nevadilo. Čekání si krátili společným focením s hlavní hvězdou páteční noci – Voxelem. Sympatický písničkář Voxel, vl. jménem Václav Lebeda, pochází z valašské Čeladné.

Více na sebe upozornil v r. 2013, kdy se stal objevem roku na hudebních cenách Óčka. Následovalo stříbro na Českém slavíku Mattoni v kategorii „Hvězda internetu“, o rok později i zlato.

V Brodě samozřejmě krom jiného zazpíval svůj momentálně největší hit – V naší ulici.
Bílokarpatskou noc uzavřela ostřílená festivalová kapela Imodium z Broumova.

Dopolední déšť nepřál jarmarku

Po pátečním, sluncem zalitém podvečeru, a teplé letní noci začalo sobotní ráno vytrvalým deštěm a pohled na zataženou oblohu vyvolával u pořadatelů takřka beznaděj. U stánků s lidovými rukodělnými výrobky bylo jen pár lidí. Další skupinka schovaná pod deštníky poslouchala SSSS – Stálici Slavností Standu Sládka, jak známý brodský taneční orchestr působící při Domě dětí a mládeže uvedl moderátor sobotního i nedělního programu, herec Městského divadla Zlín a brodský rodák Josef Koller.

Zmoklá byla i zvířátka v selském dvorečku za muzeem. Hned vedle probíhala výstava zemědělské techniky.

Krátce před polednem se však udál malý brodský zázrak – déšť ustal, mračna zmizela, a když na pódium nastupoval Spirituál kvintet, sluníčko už zase hřálo a svítilo a krásné letní počasí vydrželo i po celou neděli až do konce slavností.

Různé hudební žánry našly svoje posluchače

Spirituál kvintet těší posluchače – ač se to zdá být neuvěřitelné - už padesát osm let. Jeho zakladatel Jiří Tichota oslavil před pár dny velkým koncertem osmdesátiny.

Do Brodu přivezl kvintet (který je ale už pár let vlastně septetem - hraje a zpívá ve složení Jiří Tichota, Zdena Tichotová, Veronika Součková, Jiří Holoubek, Dušan Vančura, Jiří Cerha a Pavel Peroutka) nestárnoucí evergreeny – např. Zlené pláně, Do ráje nevede most, Pocestný, ani novější skladby.

Po stálici hudební scény se představila nastupující popová zpěvačka a herečka Nelly Řehořová, která přímo na pódiu oslavila své šestnácté narozeniny.

Orchestr Melody Gentlemen z Lednice posunul posluchače zpět v čase - do doby první republiky, swingu, slavných filmových melodií i světových hitů té doby.

Naprosto odlišný žánr – lidovou píseň - nabídl Sbor ze Šumic.

Příležitost se více prosadit a dát o sobě vědět dostal i další mladý začínající umělec - šumperský zpěvák, muzikant, skladatel a textař STANISLAV HOJGR se svou kapelou.

Závěr Brodského jarmarku patřil Petrovi Bendemu, který se do Uherského Brodu vrací už několik let v rámci svého vánočního turné. Akustickou verzi jeho koncertů místní posluchači znají dobře, nabídl jim proto koncert v rockovějším podání.

Ale nechyběly v něm samozřejmě ani Petrovy největší hity, osobitě zaranžovaná lidovka Za horama dědina či ukázka jeho bubenického umu.

Neděle patřila v Brodě sportu

Nedělní dopoledne Bílokarpatských slavností je věnováno sportu a pohybu všeobecně.

Na stadionu Lapač se uskutečnil 4. ročník Turnaje přípravek v kopané „O pohár Bílých Karpatech“.

Sedm družstev (Orel UB, Dolní Němčí, Sokol Újezdec, TJ Bánov, Tatran Havřice, ČSK UB a HS Hradčovice) složených z dětí ročníku 2006 a mladších hrálo na dvou hřištích systémem každý s každým.

O konečném pořadí rozhodl větší počet bodů, lepší vzájemný zápas, lepší rozdíl ve skóre a větší počet vstřelených branek. Vítězem se stalo družstvo ČSK Uherský Brod.

Za muzeem sportovali děti a pejsci. Kynologický klub předvedl, jak probíhá výcvik psa a co musí pejsek zvládnout na soutěži agility (něco jako psí parkur – běh přes překážky s jasně danými pravidly).

Přihlížející děti si dokonce mohly trať zkusit proběhnout, na konci je namísto psího pamlsku čekal perníkový pejsek. Dům dětí a mládeže připravil na protější louce dětem nejrůznější soutěže a atrakce.

Hlavní program na Masarykově náměstí začal v půl druhé vystoupením dechovky Boršičanka Antonína Koníčka.

Na lidovou notu pokračoval soubor písní a tanců Kuželovjan s dívčím pěveckým sborem Kuželovské zpěvulky.

Zcela jinak pojatou lidovou píseň, okořeněnou mysliveckým humorem, přivezla Škrupinka – soubor z Trenčína, který Broďané znali z pořadu Legendy moravského folkloru.

Divadelní scénka i šermířské vystoupení

Netradiční překvapení si pro návštěvníky přichystal Šermířský klub Uherský Brod. Připravil si cirkusově divadelní představení boje muže proti muži.

Od tří hodin odpoledne běžel program také na druhém pódiu v zahradě Panského domu. Patřilo dětem. Vystoupil zde folklorní soubor Holúbek, tanečnice Jana a Štěpánka, děti ze ZŠ Komňa, Krahulíček z Kuželova, folklorní soubor Trnečka ze Zlína a na závěr zahrál Kytarový soubor DDM.

Na hlavním pódiu se po šermířích představila skupina Premeny z Nového Města nad Váhem.

Stalo se už tradicí, že součástí nedělního programu je scénka připomínající některý z historických okamžiků či událostí Uherského Brodu.

V minulých letech to byl např. příjezd Přemysla Otakara II s průvodem a Den s hrabětem Kounicem (v podání Divadla Brod a Šermířského klubu UB), vloni návštěva Karla IV (Šermířský klub UB a Memento) a letos předvedli čtyři studenti Zlínské soukromé vyšší odborné školy umění scénku o tom, kterak král Jiří z Poděbrad zaslíbil svou dceru uherskému králi Matyáši Korvínovi (kterého si zahrál Broďan Dominik Běhůnek), aby udržel mír.

Závěr Bílokapratských slavností 2017 patřil hostům z dalekých zemí. Do našeho kraje přijíždějí na Světlovský bál do Bojkovic. Protože se bojkovické slavnosti s Bílokarpatskými částečně překrývají, jezdí už několik let dva zahraniční soubory ze Světlovského bálu představit se také do Uherského Brodu.

Letos to byl nejprve soubor SHUMEN ze stejnojmenného města v Bulharsku a skutečnou perlou na závěr bylo vystoupení souboru Echo of the Mountains (Ozvěna z hor) z Dagestánu.

Charakteristický je pro ně tanec na špičkách doprovázený zvláštními pohyby dlaní a prstů. Dívky při tanci po jevišti doslova plují, chlapci předvádí dokonale přesné, místy doslova artistické výkony, navíc v neskutečném tempu.

Bílokarpatské slavnosti 2017 pořádalo město Uherský Brod a Dům kultury Uherský Brod pod záštitou ministra zemědělství Mariána Jurečky a za podpory Zlínského kraje.

MARKÉTA ŠVEHLÍKOVÁ

Autor: Redakce

13.6.2017 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Poryv větru převrátil na obchvatu Bánova návěs nákladního vozu. K události došlo v pondělí 11. prosince kolem půl desáté dopoledne.
2

Vítr u Bánova převrátil návěs kamionu

Ilustrační foto

Vítr v Bojkovicích přetrhal elektrické vedení, školáci se neučili

Pojištění pracovní neschopnosti může vytrhnout trn z paty

Dlouhodobá léčba nemoci nebo úrazu zamává nejen s psychikou člověka, ale také s jeho peněženkou. Pokud nemáte našetřenou solidní rezervu, zamyslete se nad připojištěním pracovní neschopnosti. Může vám přijít vhod. Co byste o připojištění měli vědět prozrazuje David Kučera, finanční poradce Partners.

Nedakoňské srnky slavily jubileum pořadem Pod peřinou

FOTOGALERIE / Vkládají-li sudičky lidem do kolébky nějaká osudová rozhodnutí, tak v případě členek pěveckého sboru Nedakoňské srnky, který v sobotu slavil desáté výročí od svého vzniku, to udělaly bez váhání.

Může být hlavní uzel pro novou MHD v Uherském Hradišti na Všehrdově ulici?

ANKETA/ Myslíte si, že hlavní uzel pro novou MHD v Uherském Hradišti může být na Všehrdově ulici v blízkosti hlavní křižovatky, kde by mezi Střední uměleckoprůmyslovou školou a bankou ČSOB mělo denně projet více než 400 spojů? Hlasujte v anketě.

Vzpomínka na Plocína

Už více než rok uplnynul od chvíle, kdy odešel do veslařského nebe Michal Plocek.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT