„Říkal jsem si, že bude potřeba přitvrdit, a tak některé ty básně tvrdší jsou,“ prozradil Jiří Salajka při představení básnické sbírky Zázrak, že ještě… v jedné malé hospůdce na Mariánském náměstí v Uherském Hradišti. Prostor v ní zaplnili autorovi příznivci i gymnazisté, které coby pedagog připravoval k maturitě.

Křest knihy tam spolupořádala kulturní úderka Odpultu v čele s Tomášem Ježkem. „Meritum věci Jiřího poezie je zánik, který má v sobě něco úžasného. Katarze apokalypsy, předzvěst pádu, radost konce, očekávání čehosi nového, vůči čemuž jsme a priori skeptičtí,“ řekl Tomáš Ježek.

Křest básnické sbírky Jiřího Salajky objektivem Martiny Gogolové:

Ten v souvislosti s kulturní úderkou Odpultu naznačil, že se jedná o samozvanou skupinu nesourodých individuí, které pojí společný vztah k prožívání kultury a z toho plynoucích aktivit.

„Naším kritériem je, že nemáme žádná kritéria. Naším literárním cílem je, že nemáme žádný cíl. Náš vztah k tzv. básníkům je ten, že nevěříme na elitářství. Věříme tomu, že básníkem může být opravdu každý, že každé vyslovené slovo má nějakou váhu,“ vysvětloval Ježek poněkud anarchistický přístup kulturní úderky Odpultu.

Herec Slováckého divadla Jiří Hejcman (na snímku s kolegyněmi Mimou Krajčovou a Jitkou Hlaváčovou v inscenaci Tři sestry) je nominován na Thálii za roli Cyrana z Bergeracu.
Slovácké divadlo má nominaci na Thálii. Získal ji Jiří Hejcman za roli Cyrana

Její činnost započala v uherskohradišťském STBaru Jiřího Klapky. „Jsme mu vděčni za prostor, který nám jednou týdně - v pondělí, nabízel. Kdo měl odvahu jít za pult a recitovat, recitoval. Tam já jsem Jiřího básně recitoval, tam jsem zjistil že malíř Jiří Salajka má za sebou jinošství plné poezie, a že to jeho básnictví je kontinuální linií starou padesát roků a jeho neklid se protavil do jeho veršů,“ poznamenal Tomáš Ježek. Dvě básně ze sbírky Zázrak, že ještě…, přečetl herec Josef Kubáník.

Malíř, grafik, pedagog a básník Jiří Salajka se narodil 1. září 1955 v Uherském Hradišti a vystudoval Pedagogickou fakultu Masarykovy univerzity v Brně. Vyučoval výtvarnou výchovu a dějiny umění na gymnáziu v Uherském Hradišti.

Ve volné tvorbě se věnuje malbě a grafice. Grafické techniky vzájemně kombinuje. Několikanásobným soutiskem dosahuje plasticity výsledného grafického listu.

V oblasti poezie se pohybuje roky, jen si své básně píše do šuplíku. Sbírce Zázrak, že ještě, předcházely knihy básní Zřekni se a Stříhal jsem černě kříže. Básnické sbírky si Jiří Salajka ilustruje sám.