Nejpopulárnější jsou podle diváků Pavlína Vašková a Tomáš Šulaj. Oba herci hrají jedny z hlavních rolí v muzikálu Cikáni jdou do nebe, jenž se zároveň stal nejoblíbenější inscenací roku 2010. Muzikál plný emocemi nabitých hudebních čísel měl premiéru na konci loňského roku v režii Radka Balaše a diváky pravidelně na konci zvedá ze sedadel, když dlouho aplaudují ve stoje.

„Jsem pyšná na to, že jsem v souboru Slováckého divadla, který je plný profesionálů, co mají rádi divadlo. Cenu si ale zaslouží každý z kolegů. Jeden vedle druhého totiž večer co večer hraje naplno a váží si plného hlediště,“ svěřila se Pavlína Vašková.

Tomáš Šulaj si typický slovácký koštýř pro nejpopulárnějšího herce převzal už poněkolikáté, loni diváky zaujal jako Buča ve zmiňovaném muzikálu, ale také hlavní rolí Michala v dramatu Očištění. „Jsem rád, že jsem se s textem Očištění potkal, protože je hodně aktuální. Vypovídá o současné společnosti a je moc dobře napsaný. A dvojnásobnou radost mám z toho, že zaujal i diváky. Pořád opakujeme, že máme nejchytřejší publikum, které se nebojí vážných a na první pohled ne úplně snadno uchopitelných témat,“ zamýšlí se herec.

Držitelé Slováckého Oskara za rok 2010

Pavlína Vašková – osmadvacetiletá herečka vystudovala muzikálové herectví na brněnské JAMU, ve Slováckém divadle je od roku 2007. Za tu dobu se představila v mnoha výrazných rolích, mezi ty nejznámější patří například titulní postava v muzikálu Carmen, Líza v Obchodníkovi s deštěm, ale také role v komediích 1+2=6, Naši furianti a dalších. Nyní pod vedením režiséra Igora Stránského zkouší roli Dorotky v pohádkové komedii Dalskabáty hříšná ves aneb Zapomenutý čert.

Tomáš Šulaj – pětatřicetiletý herec nastoupil do uherskohradišťského divadla v roce 1999 po absolvování činoherního herectví na brněnské JAMU. Od samého počátku na sebe strhává pozornost jako představitel mnoha komických rolí (Rychlonožka v Rychlých šípech), dramatických postav (například Jago v Othellovi), ale také jako výtečný muzikálový herec. Za hlavní roli v muzikálu Donaha! získal dokonce prestižní cenu Thálie, poté byl několikrát na stejné ocenění nominován. Tomáš Šulaj právě připravuje hlavní roli v hororové parodii s názvem 39 stupňů, kterou ve Slováckém divadle připravuje režisérka Věra Herajtová.

Cikáni jdou do nebe – Slovácké divadlo opět oslovilo zkušeného Radka Balaše, o kterém kritika píše, že s uherskohradišťským souborem vytváří téměř dokonalé spojení. Nemyslí si to jen recenzenti, ale hlavně diváci, kteří berou Balašovy muzikály útokem. Důkazem jsou Balašovy předchozí muzikály Donaha!, které divadlu vyneslo cenu Thálie, i úspěšná parodie Adéla ještě nevečeřela a další. Muzikál Cikáni jdou do nebe o lásce největšího zloděje koní měl premiéru loni v listopadu, od té doby je neustále vyprodaný. Divadelníci slibují, že jej budou uvádět, jak to jen bude možné. V lednu se bude hrát ještě dvakrát, únoru je na programu hned čtyřikrát.

Na programu bylo také udílení cen kritiky – Největší z pierotů. Odborná kritika se s diváky shodla na titulu, i pro ni je největší událostí muzikál Cikáni jdou do nebe, herecké výkony ale vybrala z jiných inscenací. Nejlepší ženský herecký výkon podle ní odvedla Květa Fialová v roli Maude z komedie Harold a Maude, mezi herci bodoval Zdeněk Trčálek jako Halibut z komedie Penzion pro svobodné pány. Obě inscenace režíroval Igor Stránský. „Ceny si vážím, je krásná. Ale co bychom byli bez diváků. I ten nejlepší herec by seděl doma se založenýma rukama,“ zhodnotila udílení cen Květa Fialová, o jejíž výkon se zajímala i komise udělující prestižní ceny Thálie.

Podle předsedy poroty Martina Nevyjela bylo letošní klání hodně napínavé. „Adeptů na vítězství bylo hned několik. Je to dobrá zpráva. Herci totiž odvádějí tak výjimečné výkony, že se nemůžeme rozhodnout, který byl nejvýraznější.“

Držitelé ceny Největší z pierotů

Květa Fialová – jednaosmdesátiletá herečka si splnila svůj sen, když v Uherském Hradišti nastudovala roli, o níž diváci i kritikové říkají, že jí byla šitá na míru. Dokonce si vybrala svého Harolda. Josef Kubáník je podle jejich slov tím pravým představitelem mladého muže, se kterým prožívá na sklonku života ty nejkrásnější chvíle. Hra Harold a Maude je mimořádně populární, v únoru oslaví už 45. reprízu. Režíroval ji Igor Stránský.

Zdeněk Trčálek – postavu Halibuta, který se vrací v povznešené náladě z večírku a nechtěně se dostane do prekérní situace, nastudoval pod vedením režiséra Stránského v červnu loňského roku. S kolegy však Penzion pro svobodné pány hrál jen několikrát. V září se zranil a podstoupil operaci. Na divadelní prkna se však chce na jaře vrátit a diváky svým mimořádným výkonem opět pobavit.

V čem hrají vítězové Pavlína Vašková a Tomáš Šulaj?

Slovácké Oskary Pavlínu Vaškovou a Tomáše Šulaje mohou diváci dohromady vidět hned v několika inscenacích.

Cikáni jdou do nebe – úspěšný muzikál se zároveň stal nejpopulárnějším titulem loňského roku. Tomáš Šulaj v něm září jako zlodějíček Buča, Pavlína okouzluje v postavě krásné Rady. Muzikál má na programu divadlo dnes, 28. ledna, v únoru pak diváky čekají další 4 reprízy.

Naši furianti – česká klasika v režii Igora Stránského je na repertoáru divadla téměř dva roky. Roztomilý příběh o furiantství, zatvrzelosti a lásce se bude hrát o poslední únorové neděli naposledy.

Očištění – drama o neuvěřitelné moci televize a 13. komnatě každého z nás. Režisér Zdeněk Dušek rozehrál na jevišti strhující, místy až detektivní příběh, na jehož konci je neuvěřitelné překvapení. Nejbližší představení je v plánu 22. února.

Obchodník s deštěm – světová klasika o čekání na déšť a na lásku. Oba ocenění herci hrají hlavní role a velmi si to pod vedením režiséra Igora Stránského užívají. Desítky repríz a spokojené dopisy diváků mluví za všechno. V pondělí 7. února se bude slavný příběh hrát opět.

Donaha! – muzikál z dílny režiséra Radka Balaše je nejúspěšnějším hudebním titulem v celé historii divadla. Má za sebou přes 80 vyprodaných repríz, Tomáš Šulaj za ztvárnění hlavní role získal dokonce cenu Thálie. Na prknech Slováckého divadla mu bude patřit i neděle 13. února.

Josef Kajetán