VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Cikáni vyhráli Oskara i Největší z pierotů

Uherské Hradiště /FOTOGALERIE, VIDEO/ – Kdo byl na divadelním plese, ten to mohl sledovat doslova v přímém přenosu. Řeč je o udílení cen Slovácký Oskar a Největší z pierotů. Druhou jmenovanou vyhlašuje pravidelně Slovácký deník. Jak tedy klání o nejvýraznější herecké osobnosti roku 2010 dopadlo?

28.1.2011
SDÍLEJ:

Cikáni jdou do nebe. Nejúspěšnější inscenace roku 2010 získala ceny Slovácký oskar a Největší z pierotů.Foto: DENÍK/Martin Nevyjel

Nejpopulárnější jsou podle diváků Pavlína Vašková a Tomáš Šulaj. Oba herci hrají jedny z hlavních rolí v muzikálu Cikáni jdou do nebe, jenž se zároveň stal nejoblíbenější inscenací roku 2010. Muzikál plný emocemi nabitých hudebních čísel měl premiéru na konci loňského roku v režii Radka Balaše a diváky pravidelně na konci zvedá ze sedadel, když dlouho aplaudují ve stoje.

„Jsem pyšná na to, že jsem v souboru Slováckého divadla, který je plný profesionálů, co mají rádi divadlo. Cenu si ale zaslouží každý z kolegů. Jeden vedle druhého totiž večer co večer hraje naplno a váží si plného hlediště,“ svěřila se Pavlína Vašková.

Tomáš Šulaj si typický slovácký koštýř pro nejpopulárnějšího herce převzal už poněkolikáté, loni diváky zaujal jako Buča ve zmiňovaném muzikálu, ale také hlavní rolí Michala v dramatu Očištění. „Jsem rád, že jsem se s textem Očištění potkal, protože je hodně aktuální. Vypovídá o současné společnosti a je moc dobře napsaný. A dvojnásobnou radost mám z toho, že zaujal i diváky. Pořád opakujeme, že máme nejchytřejší publikum, které se nebojí vážných a na první pohled ne úplně snadno uchopitelných témat,“ zamýšlí se herec.

Držitelé Slováckého Oskara za rok 2010

Pavlína Vašková – osmadvacetiletá herečka vystudovala muzikálové herectví na brněnské JAMU, ve Slováckém divadle je od roku 2007. Za tu dobu se představila v mnoha výrazných rolích, mezi ty nejznámější patří například titulní postava v muzikálu Carmen, Líza v Obchodníkovi s deštěm, ale také role v komediích 1+2=6, Naši furianti a dalších. Nyní pod vedením režiséra Igora Stránského zkouší roli Dorotky v pohádkové komedii Dalskabáty hříšná ves aneb Zapomenutý čert.

Tomáš Šulaj – pětatřicetiletý herec nastoupil do uherskohradišťského divadla v roce 1999 po absolvování činoherního herectví na brněnské JAMU. Od samého počátku na sebe strhává pozornost jako představitel mnoha komických rolí (Rychlonožka v Rychlých šípech), dramatických postav (například Jago v Othellovi), ale také jako výtečný muzikálový herec. Za hlavní roli v muzikálu Donaha! získal dokonce prestižní cenu Thálie, poté byl několikrát na stejné ocenění nominován. Tomáš Šulaj právě připravuje hlavní roli v hororové parodii s názvem 39 stupňů, kterou ve Slováckém divadle připravuje režisérka Věra Herajtová.

Cikáni jdou do nebe – Slovácké divadlo opět oslovilo zkušeného Radka Balaše, o kterém kritika píše, že s uherskohradišťským souborem vytváří téměř dokonalé spojení. Nemyslí si to jen recenzenti, ale hlavně diváci, kteří berou Balašovy muzikály útokem. Důkazem jsou Balašovy předchozí muzikály Donaha!, které divadlu vyneslo cenu Thálie, i úspěšná parodie Adéla ještě nevečeřela a další. Muzikál Cikáni jdou do nebe o lásce největšího zloděje koní měl premiéru loni v listopadu, od té doby je neustále vyprodaný. Divadelníci slibují, že jej budou uvádět, jak to jen bude možné. V lednu se bude hrát ještě dvakrát, únoru je na programu hned čtyřikrát.

Na programu bylo také udílení cen kritiky – Největší z pierotů. Odborná kritika se s diváky shodla na titulu, i pro ni je největší událostí muzikál Cikáni jdou do nebe, herecké výkony ale vybrala z jiných inscenací. Nejlepší ženský herecký výkon podle ní odvedla Květa Fialová v roli Maude z komedie Harold a Maude, mezi herci bodoval Zdeněk Trčálek jako Halibut z komedie Penzion pro svobodné pány. Obě inscenace režíroval Igor Stránský. „Ceny si vážím, je krásná. Ale co bychom byli bez diváků. I ten nejlepší herec by seděl doma se založenýma rukama,“ zhodnotila udílení cen Květa Fialová, o jejíž výkon se zajímala i komise udělující prestižní ceny Thálie.

Podle předsedy poroty Martina Nevyjela bylo letošní klání hodně napínavé. „Adeptů na vítězství bylo hned několik. Je to dobrá zpráva. Herci totiž odvádějí tak výjimečné výkony, že se nemůžeme rozhodnout, který byl nejvýraznější.“

Držitelé ceny Největší z pierotů

Květa Fialová – jednaosmdesátiletá herečka si splnila svůj sen, když v Uherském Hradišti nastudovala roli, o níž diváci i kritikové říkají, že jí byla šitá na míru. Dokonce si vybrala svého Harolda. Josef Kubáník je podle jejich slov tím pravým představitelem mladého muže, se kterým prožívá na sklonku života ty nejkrásnější chvíle. Hra Harold a Maude je mimořádně populární, v únoru oslaví už 45. reprízu. Režíroval ji Igor Stránský.

Zdeněk Trčálek – postavu Halibuta, který se vrací v povznešené náladě z večírku a nechtěně se dostane do prekérní situace, nastudoval pod vedením režiséra Stránského v červnu loňského roku. S kolegy však Penzion pro svobodné pány hrál jen několikrát. V září se zranil a podstoupil operaci. Na divadelní prkna se však chce na jaře vrátit a diváky svým mimořádným výkonem opět pobavit.

V čem hrají vítězové Pavlína Vašková a Tomáš Šulaj?

Slovácké Oskary Pavlínu Vaškovou a Tomáše Šulaje mohou diváci dohromady vidět hned v několika inscenacích.

Cikáni jdou do nebe – úspěšný muzikál se zároveň stal nejpopulárnějším titulem loňského roku. Tomáš Šulaj v něm září jako zlodějíček Buča, Pavlína okouzluje v postavě krásné Rady. Muzikál má na programu divadlo dnes, 28. ledna, v únoru pak diváky čekají další 4 reprízy.

Naši furianti – česká klasika v režii Igora Stránského je na repertoáru divadla téměř dva roky. Roztomilý příběh o furiantství, zatvrzelosti a lásce se bude hrát o poslední únorové neděli naposledy.

Očištění – drama o neuvěřitelné moci televize a 13. komnatě každého z nás. Režisér Zdeněk Dušek rozehrál na jevišti strhující, místy až detektivní příběh, na jehož konci je neuvěřitelné překvapení. Nejbližší představení je v plánu 22. února.

Obchodník s deštěm – světová klasika o čekání na déšť a na lásku. Oba ocenění herci hrají hlavní role a velmi si to pod vedením režiséra Igora Stránského užívají. Desítky repríz a spokojené dopisy diváků mluví za všechno. V pondělí 7. února se bude slavný příběh hrát opět.

Donaha! – muzikál z dílny režiséra Radka Balaše je nejúspěšnějším hudebním titulem v celé historii divadla. Má za sebou přes 80 vyprodaných repríz, Tomáš Šulaj za ztvárnění hlavní role získal dokonce cenu Thálie. Na prknech Slováckého divadla mu bude patřit i neděle 13. února.

Josef Kajetán

28.1.2011 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

SERVIS

Výroba - Výroba Strojírenští technici kontroly kvality, 25 000 Kč

Strojírenští technici kontroly kvality, laboranti REKLAMAČNÍ TECHNIK. Požadované vzdělání: úso s maturitou (bez vyučení). Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 25000 kč, mzda max. 30000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Vyřizování a evidence reklamací, stanovování nápravných opatření vyplívajících z jednot. šetření, rozbor a analýza reklamací, spolupráce při rozborech nákladů na reklamace, vyhodnocování efektivity náprav. opatření související s reklamací, řídí tvorbu 8D Reportu. SŠ/VŠ vzdělání tech. směru, znalost práce na PC, znalost MS Office, zákl. znalost čtení technické/výkresové dokumentace a norem, akt. znalost RJ slovem i písmem, samostatnost, zodpovědnost, flexibilita, ŘP "B" výhodou, praxe výhodou, možnost prof. a odbor. růstu, školení, možnost výuky AJ i RJ, příspěvek na ubytování/bydlení a stravování, flexipassy, příspěvek na rehabilita u zaměstnanců vykonávající rizikovou práci, dotovaná teplá strava, zajištění nápojů, poukázky, odměny, 5 týdnů dovolené, kontakt telefon nebo e-mail.. Pracoviště: Aircraft industries, a.s., Na Záhonech, č.p. 1177, 686 04 Kunovice. Informace: Věra Buráňová, +420 572 816 454.

Administrativa - Administrativa Asistent, asistentka 18 000 Kč

Odborní asistenti v administrativě ASISTENT/KA AGENTURNÍ KANCELÁŘE. Požadované vzdělání: úso (vyučení s maturitou). Pružná pracovní doba, úvazek: . Mzda min. 18000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Vedení kanceláře po administrativní stránce, péče o stávající klienty a následný servis. Nezbytná znalost kancelářských programů (Word, Excel). Pečlivost, zodpovědnost, samostatnost, snaha učit se novým věcem. Dlouhodobá a stabilní práce v zavedené agenturní kanceláři, bohatý systém benefitů, fixní mzda+odměny, vzdělávání zdarma. Nutné zkušenosti v administrativě. Kontakt telefonicky či e-mailem.. Pracoviště: Generali pojišťovna a.s. - prac. ub, Moravská, č.p. 550, 688 01 Uherský Brod 1. Informace: Petra Valchářová, +420 605 712 210.

Informační technologie - Informační technologie IT manager 26 000 Kč

Řídící pracovníci v oblasti informačních technologií a činností Projektový manažer - oblast IT (junior/senior). Požadované vzdělání: vysokoškolské. Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 26000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Projektové řízení několika velkých IT projektů podpořených z IROP, ale i řada menších rozvoj. projektů z vlastních zdrojů, podíl na definování strateg. směřování IT v organizaci, VŠ vzdělání (IT, veřejná správa, ekonomika výhodou), velmi dobrá orientace v oblasti infor. technologií a systémů (zejména ekonom. IS, klinické IS a kybernetická bezpečnost), orientace v problematice zadávání veřej. zakázek a čerpání dotací z Evrop. fondů, pokročil. znalost práce na PC, zejména MS Office, znalost principů projekt. řízení (prokazatelná zkušenost s řízením projektů velkou výhodou), čas. flexibilita a velmi dobrá odolnost vůči stresu, velmi dobré komun. a manaž. dovednosti, odpovědnost a spolehlivost při plnění svěřených úkolů, zájem o další vzdělávání, ochota k pravidel. služ. cestám v rámci Zlín. kraje, příjemné prac. prostředí a přátel. kolektiv, možnost prof. růstu, notebook a služ. telefon. Přihláška uchazeče musí obsahovat: Strukturovaný životopis, vč. informace o dosavadní praxi, fotokopie dokladů o dosaž. vzdělání, souhlas se zpracováním osob. údajů. Přihlášku zasílejte do 8.7.2018 e-mailem nebo na adresu: Uherskohradišťská nemocnice a.s., Řízení lidských zdrojů, Ing. Adéla Valičková, J. E. Purkyně 365, 686 68 Uherské Hradiště. Obálku označit "VŘ - projektový manažer IT".. Pracoviště: Uherskohradišťská nemocnice a.s., J. E. Purkyně, č.p. 365, 686 06 Uherské Hradiště 6. Informace: Zdeňka Kokavcová, +420 572 529 320.

Doprava a logistika - Doprava a logistika Řidič nákladního automobilu 16 000 Kč

Řidiči nákladních automobilů (kromě tahačů) Řidič, strojník. Požadované vzdělání: nižší střední odborné. Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 16000 kč, mzda max. 20000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Řidič sk."C" vozu TATRA 815, obsluha smykového nakladače Bobcat S250, strojnický průkaz, kontakt pouze telefonicky.. Pracoviště: Jaroslav pavelka, Šlerkova, č.p. 1475, 686 04 Kunovice. Informace: Jaroslav Pavelka, +420 605 815 800.


DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Devět desítek malých včelaříků ze Slovácka a Zlínska se zúčastnilo setkání pod Buchlovem.
17

Na palouku pod Buchlovem si dali dostaveníčko mladí včelaříci

Ze zdravotních důvodů zatím postrádá trenér Slovácka Michal Kordula záložníka Marka Havlíka (na snímku vlevo) a útočníka Tomáše Zajíce.

V týdnu se u nás objeví útočník, tvrdí trenér Kordula

Na náměstí slovácké metropole bojovali mladí hasiči o poháry

Na Masarykově náměstí v Uherském Hradišti se v sobotu odpoledne uskutečnil 20. ročník soutěže O pohár starosty Okresního sdružení hasičů (OSH) Uherské Hradiště. Otevřeného klání se zúčastnilo v disciplínách štafeta dvojic a požárním útoku 28 družstev mladých hasičů a 2 družstva vedoucích ze Slovácka.

Zkuste dobrodružné plavby po Baťově kanálu

S letními prázdninami jsou na Slovácku spojeny plavby po Baťově kanále, během nichž návštěvníci objevují krásy tamního regionu z vodní hladiny.

Legální i zcela ilegální autohoničky a mexické sukně ve Strážnici: videa víkendu

Podívejte se na krátký sestřih toho nejzajímavějšího, co zaznamenali redaktoři Deníku o víkendu 23. až 24. června 2018.

V romantickém zákoutí rybníků ryby v noci udicemi moc necloumaly

Je odpoledne předposlední červnové soboty. Ke Konventnímu rybníku a mokřadu Žabinec před velehradskou bazilikou se sjíždějí první příslušníci Petrova cechu, aby si na březích vodních ploch našli lovné místo, na němž se usídlí a úderem 18. hodiny se stanou účastníky 16. ročníku nočních rybářských závodů.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT