Kdo přišel s nápadem uspořádat takovou akci a kdo ji pořádá?

V roce 1960 vznikla cimbálová muzika a pěvecký sbor. Naše folklorní činnost se datuje od roku 1988, kdy nám tehdejší obecní úřad dopomohl k pronájmu památkového domu č.p. 90, který ani zdaleka nevypadal jako dnes. Časem jsme brigádnickou činností souboru přebudovali tento objekt na zkušebnu tanečníků cimbálové muziky a v atriu dvorní části dokázali využít nakloněného svahu zahrady k vytvoření přirozeného hlediště a jeviště. Tím vzniklo kouzelné prostředí uzavřeného amfiteátru, který pojme kolem čtyř stovek návštěvníků. Celý areál, včetně zadní stodoly, patří již několik let Slováckému muzeu, se kterým spolupracujeme na velmi vysoké úrovni. V budoucnu s ním chystáme také nějaké společné projekty.

A proč zrovna Pod lipú?

Celému dvoru tohoto domu tehdy dominovala stará a vysoká lípa, která se tyčila nad částí jeviště. Nejdříve vznikl pořad Zpívání pod lipú, kterým jsme vždy zahajovali venkovní sezonu poslední květnovou neděli na topolskou pouť. Později jsme si řekli, že náš region Bílovicko by si zasloužil vytvoření nějakého folklorního minifestivalu. Aby lidé poznávali folklorní soubory, muziky i z jiné části našeho regionu. A tak se Zpívání pod lipú změnilo na Setkání pod lipú. I když už ne pod tou původní, ale pod její mladou nástupkyní, jelikož stará lípa musela být bohužel odstraněna. Akci Setkání pod lipú pořádá výhradně národopisný soubor Včelaran za ochotné pomoci bývalých členů souboru, obce Topolná a mnoha dalších.

Pokolikáté se tento festival koná a jak dlouho bude trvat?

Letos máme už pátý ročník. Oficiální část programu začne v sobotu 26. května v 19 hodin vystoupením dospělých tanečních souborů, lidových muzik, pěveckého sboru a mnoha dalších. Letos jsme poprvé festival prodloužili na dva dny, takže v neděli 27. května návštěvníci zhlédnou dětské tanečníky a zpěváky.

Koho všechno příznivci lidové písničky a tance mohou vidět?

Samozřejmě domácí soubor Včelaran, Světlovan z Bojkovic, Klebetnice z Hluku. Nebudou chybět ani zahraniční soubory ze Slovenska nebo Islandu. V neděli k nám zavítají dětské folklorní soubory z Kunovic, Buchlovic, z Nivnice a mnoha dalších.

Jaké jsou divácké ohlasy a návštěvnost této již tradiční folklorní akce?

Osobně se domnívám, že se tato akce dostala do podvědomí nejenom folklorních návštěvníků, ale i široké veřejnosti. Tak jako řada podobných akcí pořádaných pod širým nebem jsme i my odkázání na počasí, ale pokud se vydaří a neprší, tak máme vždycky plno, a to je fajn.

Doznal tento festival za těch pět let nějakých změn?

Kromě střídajících se vystupujících těles jsme se letos, jak už jsem se zmínil, rozhodli rozšířit akci na dva dny a pozvat si i dětské folklorní soubory.

Jste členem cimbálové muziky Včelaran, hrajete na housle bezmála třicet let. Kde vás vaši příznivci mohou vidět a slyšet?

Je toho spousta. Tak alespoň ve stručnosti. Samozřejmě na našem folklorním festivalu. Potom jedeme do Lázní Bohdaneč na podkrkonošský folklorní festival. V červenci nebudeme chybět na folklorním festivale v Maďarsku. V září budeme účastníky tradičních slavností vína. Mezi tím ještě soustředění souboru a muziky. Prostě je toho hodně.