Dvacetičlenná degustační komise mu přisoudila 91 bodů, což bylo o 0.67 bodu víc než přiřkla výběru z hroznů Chardonnay od Jaroslava Vaďury z Polešovic, několikanásobnému vítězi soutěže, a tamnímu moravskému zemskému vínu Cuvée No.5 z Vinařství U Kostela.

„Osm let jsem čekal na to, než se naše víno stane TOP Vínem Slovácka. V minulých ročnících nebyla jen jednou vína naše mezi deseti nejlepšími. Ocenění, které jsem převzal, nepatří pouze mně, ale celé naší rodině," řekl majitel vítězného Rulandského bílého Richard Drobil (35).

Poznamenal, že vítězné víno nechal déle vyzrávat. Mohlo by prý mít víc cukru, ale je s ním spokojený.

V soutěži tří nejlepších kolekcí vín zvítězil polešovický Jaroslav Vaďura s Chardonnay, Rulandským šedým, Tramínem červeným, Ryzlinkem rýnským a Hibernalem. Druhé místo patřilo kolekci Vína Masarik Buchlovice a třetí Vinařství U Kostela Polešovice.

„Nemrzí mě, že naše víno nezvítězilo v soutěži TOP. Přeji všem vinařům, aby tuto soutěž vyhráli nebo se umístili v první desítce, protože úroveň vinařství se vyrovnává a mladí vinaři se ženou do popředí," potvrdil Jaroslav Vaďura.

Vítězství v kolekci podle něj potěší každého vinaře daleko víc, než kdyby zvítězil jeden jeho vzorek. Soutěž TOP Víno Slovácka nutí podle něj vinaře zkvalitňovat a vylepšovat svá vína, aby dosáhli co nejlepších výsledků v jejich kvalitě.

„Do letošního ročníku se přihlásilo 20 vinařů a vinařských podniků z 10 obcí. K hodnocení se sešlo 112 vzorků vín, z toho 87 bylo bílých, 17 vzorků červených a 8 jich bylo růžových," uvedla ředitelka Agrární komory Uherské Hradiště a organizátorka soutěže Dagmar Gracová.

Zárukou vysoké kvality ohodnocených vín byla podle jejích slov především profesní erudice a zkušenost všech odborných degustátorů, kteří se na hodnocení vín podíleli. Oproti VIII. ročníku došlo k částečné změně vystavovatelů, přibyla nová vinařství, jejichž letošní účast je pro pozitivní prestiž soutěže TOP Víno Slovácka velkým přínosem.

„Těší mě, že letos bylo do soutěže, na jejímž vyhodnocení jsem potřetí, přihlášeno víc vinařů než loni, že i mladá generace se dokázala prosadit a její vína se dostala do první desítky. Těší mě, že soutěž propaguje vinařské zemědělství vůči široké veřejnosti," neskrýval radost ministr zemědělství Marian Jurečka.

V IX. ročníku soutěže byla hodnocena vína z hroznů révy vinné, která měla původ na území ČR, vyrobená na území Slovácka ve Zlínském kraji a přilehlých obcích Blatnice pod Sv. Antonínkem a Blatnička.

„Kraj nemá moc nástrojů, jak podpořit zemědělce. Na Uherskohradišťsku podporujeme akcí TOP Víno Slovácka vinaře, kteří v regionu vyrábějí kvalitní vína," řekl hejtman Zlínského kraje Stanislav Mišák.

Doplnil, že vítěz soutěže má garantováno, že Zlínský kraj bude od něj v rámci propagace odkupovat víno, o němž může tvrdit, že je jeho chloubou.