„Je to v podstatě situační, nebo chcete-li absurdní komedie. V polovině hry dojde k obratu v žánrovém uchopení směrem k dramatu, ale jde mi o to, aby to pořád bylo vtipné,“ uvedl režisér Lukáš Kopecký, který je v současnosti kmenovým režisérem Českého rozhlasu Brno a spolupracuje s divadly po celé republice. „Čím víc jsem text četl, nacházel jsem si k němu vnitřní klíč. Hra tematizuje a pracuje vědomě s klišé a nekorektním humorem,“ doplnil režisér.

O čem jsou Dva úplně nazí muži

Hra popisuje vtipnou zápletku, kdy se úspěšný pařížský právník a věrný manžel jednoho dne probudí nahý vedle svého podřízeného z advokátní kanceláře. A ten je rovněž nahý. Ani jeden z nich situaci nechápe. Posléze se děje zapojuje právníkova žena Catherine, která se náhle vrací domů, a také mladá žena lehkých mravů. Podaří se za této konstelace ubránit jejich pětadvacet let trvající manželství? A může se to povést, když Catherine objeví svého manžela a jeho kolegu nahé podruhé?

Dva úplně nahé muže uvede Slovácké divadlo v překladu Kateřiny Neveu. Hudbu složil Mario Buzzi a scénografie se ujala Veronika Watzková. Choreografii vytvoří Pavol Seriš, který v minulé sezóně se Slováckým divadlem pohybově spolupracoval na dramatu Karoliny Světlé Kříž u potoka. Diváci se mohou těšit na herecký koncert Tomáše Šulaje a nováčka souboru Pavla Šupiny, dále pak na Kláru Vojtkovou a Petru Staňkovou. Premiéra je naplánována na 12. leden 2019.

Kdo je režisér Lukáš Kopecký

Vystudoval politologii, mediální studia a žurnalistiku na Masarykově univerzitě v Brně. Začal pracovat jako kulisák v Divadle Husa na provázku, ale záhy byl přijat na Janáčkovu akademii múzických umění, kde v roce 2014 dokončil studium činoherní režie. Již během studií spolupracoval s mnoha divadly. Vedle toho začal od roku 2013 režírovat v Českém rozhlase Brno, kde momentálně působí jako kmenový režisér. Se Slováckým divadlem bude spolupracovat poprvé.

Kdo je autor hry Sébastien Thiéry

Sébastien Thiéry byl původně hercem bez práce. Aby se jako herec uplatnil, začal psát – a stal se jedním z nejuváděnějších francouzských dramatiků. Ve svých hrách sice navazuje na tradice absurdního divadla, uplatňuje je ovšem v lehčích a výrazně komediálně laděných žánrech. Opakovaně se v nich vrací téma úspěšných lidí, kteří už nedovedou vnímat sebe samé. Nečekaná situace je však připraví o stereotyp a prověří až na dřeň.

Divadlo přidává mimořádnou repízu nového pohádkového muzikáluSlovácké divadlo má od neděle 11. listopadu v repertoáru zbrusu novou pohádku Anička a bylinkové kouzlo. Muzikál vytvořila autorská dvojice Josef Fojta a Emanuel Míšek. Režie se ujal Jakub Maceček a titul je určen nejen pro děti, ale doslova pro každého. S kouzelnou mocí bylinek a rozkvetlé voňavé louky vtipně seznamuje posluchače napříč generacemi, za použití písniček rozličných hudebních žánrů. „S myšlenkou na Aničku a bylinkové kouzlo přišel Eman a bylo to krásné. Bylo to u nich na chalupě, kde řekl: „Udělejme něco, co je pro děti a tématem jsou bylinky.“ Bavilo nás to a těšilo,“ uvedl hudebník, skladatel, korepetitor a multiinstrumentalista Josef Fojta.

Oba autoři vydali k nové pohádce i CD dětských písniček Bylinky – písničky z hrnečku, které spolu s dětmi z pěveckých sborů nazpívali herci Slováckého divadla a které slavnostně pokřtili na premiéře. „Hledali jsme způsob, jakým přiblížit dětem svět bylinek tak, jak ho známe,“ dodal Fojta.

Premiéra i následná repríza byly vyprodány, divadlo zařadilo na druhý svátek vánoční další představení, zájem je velký, v pokladně zbývají poslední desítky volných míst.