Podél cest je vítalo a vyhlíželo stovky zvědavců nejen ze Slovácká, ale vesměs z celé republiky.

„Už minulý rok byl můj premiérový na slavnostech a byla jsem překvapena, co všechno jsem se dozvěděla. Například myšlenka průvodu mi ze začátku moc atraktivní nepřišla, ale jakmile mi známá začala vysvětlovat historii obcí a jejich krojů, zaujala mě jejich pestrost a nápaditost,“ přiznala osmadvacetiletá Tereza Lausová.

Slavnostní průvod jako už několik let provázela slovem Tereza Habartová s kolegou Davidem Janíkem z nového pódia na Masarykově náměstí tentokrát orientovaného zády k bývalé jezuitské koleji.

„Ačkoliv mezi nás zachvíli zavítá stovky krojovaných, slavnosti nejsou jenom o folkloru, ale také o historických památkách. Nezapomeňte tedy, že krom prezentace mikroregionů vás ve městě čekají desítky otevřených budov, objektů a prostor, které jsou dnes výjimečně přístupné veřejnosti,“ upozornila stovky diváku Tereza Habartová.

V čele průvodu pak uvítaly Masarykovo náměstí domácí soubory, sbory a spolky z Uherského Hradiště.

Právě tento mikroregion také odstartoval odpolední program, v němž se na osmi různých místech postupně představili všechny obce Slovácka. To nejlepší z Uherského Hradiště se prezentovalo na Kolejním nádvoří.