Na Hostýn mohou věřící na mše svaté

Kdy: čtvrtek 31. prosince

Kde: bazilika na svatém Hostýně

I na svatého Silvestra se konají mše svaté v bazilice Nanebevzetí Panny Marie na Svatém Hostýně. Začínají v 7.15, 9.15 a 11.15 hodin, ve 22.30 hodin pak bude modlitba růžence, ve 23.00 hodin adorace, ve 23.45 hodin děkovné Te Deum a svaté požehnání a ve 24 hodin pontifikální mše svatá.

Ohňostroji oslaví Silvestr i Nový rok

Kdy: čtvrtek 31. prosince

Kde: náves, Kašava

Ohňostroji a zpěvem oslaví konec starého a začátek nového roku v Kašavě. „Silvestrovské oslavy jsou už u nás tradicí. Kolem půlnoci se sejdeme na návsi, součástí je ohňostroj, bude svařák a všichni ti, co přijdou, si společně zazpívají," přiblížil starosta obce Josef Jarcovják. Velký novoroční ohňostroj si lidé budou moci užít zase na Nový rok od 17 hodin. „Naplánovali jsme jej poprvé, a to hlavně kvůli dětem. Někteří rodiče totiž upozorňovali, že si jej uděláme v noci, přičemž pro děti je to už pozdě," vysvětlil starosta. Součástí má být také vystoupení dětí z místní základní školy a základní umělecké školy.

Kino Hvězda láká na silvestrovské pohádky i koncert

Kdy: čtvrtek 31. prosince od 15.30

Kde: kino Hvězda, Uherské Hradiště

Poslední den roku 2015 mohou zájemci strávit také v kině Hvězda v Uherském Hradišti. Jeho prostory společně s přilehlými Smetanovými sady totiž nabídnou pestrý silvestrovský program. Již pošesté uvítá děti i s jejich rodiči Silvestrovský malovásek, který se uskuteční od 15.30 hodin ve foyer kina Hvězda. Jen o hodinu později jej pak vystřídá Silvestrovské zimní kino, které ve Smetanových sadech nabídne řadu oblíbených postaviček z večerníčků a pohádek. Poté od 17.30 hodin rozezní kinosál na Hvězdě v rámci přímého přenosu ze silvestrovského galakoncertu Berlínská filharmonie. A poslední den roku v prostorách kina završí v 19.30 hodin silvestrovské představení filmu režiséra Vojtěcha Kotka s názvem Padesátka. V souvislosti s jeho uvedením organizátoři všem návštěvníkům slibují zajímavé překvapení.

V Bojkovicích otevřou novou naučnou trasu

Kdy: čtvrtek 31. prosince od 10 hodin

Kde: Muzeum Bojkovska

Přibližně osmikilometrová procházka čeká na všechny, kteří se na Silvestra dostaví k Muzeu Bojkovska. V deset hodin odtud budou moct vyrazit na pochod k Masarykovu dubu. Silvestrovská vycházka je letos spojená s otevřením nové trasy a odhalením dvou nových informačních tabulí na ní. „Je to především zásluha místních sokolů. Na cedulích podél trasy jsou vždy informace o místu, kde se nachází, o jeho fauně i flóře," informovala Eva Rudolfová z Klubu bojkovských skeptiků, kteří se na vzniku trasy podíleli. Dodala, že je ráda, že jednotlivá sdružení spolu spolupracují. V cíli čeká turisty občerstvení v podobě špekáčků zdarma.

V Rožnově vybudovali Ledové království

Kdy: od 31. prosince, 10 hodin

Kde: Camp Sport v Rožnově pod Radhoštěm

Dvě desítky umělců z České republiky a Polska pracují od úterý v Rožnově pod Radhoštěm na sochách ze sněhu a ledu. Právě dnes, poslední den v roce, si jejich výtvory budou moci poprvé prohlédnout návštěvníci z řad široké veřejnosti.

Osmnáctý ročník sochařského sympozia Ledové království se koná v areálu rožnovského Campu Sport. „Díky izolované hale nově dochlazované chladicí jednotkou a výrobě ledu v mrazírnách nejsme závislí na počasí," řekl Miroslav Hrabal z pořádajícího Art centra Dagi.

V letošním ročníku vznikne podle plánu pořadatelů jedenáct ledových soch a k nim dvě sochy sněhové. „Ledové sochy se tvoří z dvaceti bloků ledu o celkové hmotnosti více než šestnáct set kilogramů a vytvářejí je dvoučlenné týmy," prozradil Hrabal. Příchozí se mohou těšit například na ledový trůn s královnou, chaloupku i figury zvířat. „Navíc je galerie ozvučená a osvětlená scénickými světly. Tím posuneme naši výstavní činnost zase o další stupeň výše," doplnila Dagmar Hrabalová z Art centra Dagi.

Ve čtvrtek 31. prosince v 10 hodin v areálu Campu Sport začíná celodenní moderovaný program s hudebními a tanečními vystoupeními, rozhovory s výtvarníky a soutěžemi. Vyhlášení nejlepších sochařů podle hodnocení odborné poroty se uskuteční první den nového roku. Výstava ledových a sněhových soch pak bude pokračovat až do konce ledna 2016.

Oslavy příchodu nového roku v kraji

Některá města Zlínského kraje připravila pro své obyvatele silvestrovské oslavy i ohňostroje. Na dětský i půlnoční ohňostroj se mohou těšit lidé ve Vsetíně, dětem i dospělým chce udělat radost i valašskomeziříčská radnice. Krajský Zlín chystá poprvé novoroční oslavy, tradiční ohňostroj v zámecké zahradě připravuje Holešov.

VALAŠSKO

Ve Vsetíně začne na Silvestra v 16:00 hudební program Zpívání s pohádkou, kde si děti budou moci zazpívat známé pohádkové melodie. Dětský silvestrovský program vyvrcholí v 17:00 ohňostrojem.

Silvestr pro dospělé začne před Domem kultury ve 23:30. „Součástí oslav bude také projev starosty Jiřího Čunka se společným přípitkem, který odpočítá poslední vteřiny letošního roku. Pak bude následovat ohňostroj. Venkovní oslavy nového roku budou pokračovat až do 01:30 reprodukovanou hudbou na Svárově. Souběžně s venkovním programem bude pro příznivce folkloru připravena ve foyer Domu kultury cimbálová muzika Jasénka, která bude hrát až do druhé hodiny ranní," uvedla pro ČTK Adéla Kousalová ze vsetínské radnice.

Ohňostroje přijdou na 46 tisíc bez DPH.

Valašské Meziříčí zahájí oslavy Silvestra na náměstí v 17:00. „Pro děti je připraven program plný soutěží a diskotéka. Zhruba v 18:45 bude následovat novoroční přání starosty města Roberta Stržínka," popsala mluvčí radnice Renata Votrubová. V 19:00 se nad městem rozzáří ohňostroj, který radnici přijde asi na 60 tisíc korun. Do 20:00 bude pokračovat hudební produkce, v kostele Nanebevzetí Panny Marie si lidé budou moci prohlédnout betlém a poslechnout varhanní hudbu.

SLOVÁCKO

Uherské Hradiště ani Kroměříž silvestrovské oslavy nepořádají. Lidé zde neuvidí ani městské ohňostroje, jimiž radnice poslední den v roce oslavují jen při zvláštní příležitosti, například na přelomu tisíciletí. Lidé se zde ale na náměstích scházejí spontánně sami. Podobně je tomu v Uherském Brodě, kde ale radnice podle mluvčí Elen Sladké za asi 30 tisíc Kč pořídí ohňostroj. „Začne asi 20 minut po půlnoci, aby si lidé mohli nejprve vystřílet svou 'munici'," uvedla Sladká. Také na dalších akcích se lidé scházejí spontánně. Například na Uherskobrodsku již několik let míří na místo, kde stával zámeček Pepčín významného humanisty hraběte Kaunice.

Účastníci se mimo jiné společným zpěvem československé hymny symbolicky spojí s Velkou Javořinou, kde spolu tradičně oslaví poslední den v roce Češi a Slováci.

ZLÍNSKO

Ve Zlíně město oslavy Silvestra nepořádá. Uskuteční se zde ale poprvé novoroční vinšování primátora. Program začne v 18:00 na náměstí Míru. Bude zahrnovat velký ohňostroj a ohňový balet na balkonu radnice. Podle mluvčího magistrátu Zdeňka Dvořáka přijde celý program na 200 tisíc korun, z toho ohňostroj na 96 tisíc korun včetně DPH.

KROMĚŘÍŽSKO

Nový rok uvítá ohňostrojem i Holešov. Uskuteční se od 17:00 v zámecké zahradě. „Akce se těší velké oblibě lidí z města i širokého okolí. Podívaná radnici vyjde asi na 100 tisíc korun," popsala ČTK mluvčí holešovské radnice Jana Rohanová.

ZPRAVODAJOVÉ DENÍKU