Benefiční koncerty pod názvem Kouzlo varhan těší milovníky hudby již druhým rokem a nedělní akce je jejich součástí. „Představení mají jednak upozornit na nutnost právě probíhajícího restaurování našich vzácných varhan a zároveň mají být poděkováním těm, kteří opravu tohoto vzácného nástroje jakkoliv podpořili. Jsou také jistou formou prosby o další přízeň. Naší snahou je nabídnout posluchačům vždy něco zvláštního a zajímavého. V minulosti tak mohli posluchači sledovat třeba hru světoznámého českého varhaníka Jaroslava Tůmy na obřím plátně dole v chrámové lodi, což mnohé velmi překvapilo.“ uvedl štípský varhaník Tomáš Kuběna.

Nedělní akce slibuje opravdu nevšední zážitek. Spojení zvuku klasických varhan a cimbálové muziky je pro mnohé zvláštní a nevšední kombinací. „Bude to svým způsobem mimořádná akce, protože Hradisťan běžně s varhanami nevystupuje. A posluchači mohou očekávat jakési tři polohy koncertu. Jedna bude ryze varhanní, kde se představí náš dlouholetý spoluhráč Josef Fojta, druhá zase hradišťanská s akcentem na duchovní hudbu a ta třetí, pro mnohé nejzajímavější, bude fúzí, kdy dojde ke společnému hraní všech zúčastněných,“ prozradil primáš Hradišťanu Jiří Pavlica. Jak dále řekl, hodně bude záležet také na zvukaři, aby správně vybalancoval mohutný zvuk varhan se zvukem Hradišťanu.

Pavlica varhany velmi obdivuje. „Považuji je za královský nástroj. To je celý orchestr. A když si člověk uvědomí kolik píšťal je uvnitř, těch rejstříků a ten rozsah … Jednoznačně je to královský nástroj,“ uvedl muzikant.

Nedílnou součástí nedělního koncertu bude i skladatel a hudebník Josef Fojta. Mnozí ho znají právě ve spojitosti s Hradišťanem, se kterým vystupuje jako stálý host.

Hře na varhany se věnoval od dětství. K tomuto krásnému nástroji ho přivedl jeho otec, taktéž varhaník. Později na Janáčkově akademii múzických umění ale vystudoval hru na bicí nástroje.

Během studií pravidelně hostoval ve Státní filharmonii Brno a ve zlínské filharmonii. Vedle svých kolegů z jiných hudebních oborů vystupuje jako hráč na vibrafon a jiné bicí nástroje. Je uměleckým vedoucím komorního sboru Anima Una, který se zabývá současnou duchovní hudební tvorbou. Věnuje se aranžování a kompozici převážně filmové, divadelní i rozhlasové scénické hudby.

Na koncert ve Štípě se velmi těší. „Nechci, aby to znělo jako klišé, ale určitě to bude nádhera. Prostory štípského kostela jsou krásné. Myslím, že budeme hrát hlavně pro duši a pro srdce,“ řekl Josef Fojta.

Výtěžek z nedělní akce v kostele bude věnován na restaurování tamních varhan.