Protože tam Václav Neckář nebyl, připomenul Jiří Pavlica, spoluzakladatel a kmotr Štěpánských koncertů, že ten premiérový se uskutečnil v poutní bazilice v roce 1990.

„Bylo to o prvních svobodných Vánocích. Část dnešních návštěvníků koncertu nebyla tehdy ještě na světě. To je výzvou k zamyšlení nad tím, co těch 25 let v životě lidí přineslo, co pro ně každý den, každá hodina, minuta a vteřina znamenají," svěřil se primáš Hradišťanu.

S vědomím svátečnosti a výjimečnosti každé vteřiny zahrál Hradišťan pod jeho vedením mimo jiné píseň Vteřiny křehké a následně pak premiérově Hymnus Gloria.

„Hodně zajímavý text přeložil v 9. století svatý Metoděj a zachoval se v opisech jeho žáků. Já jej získal v Akademii věd a dovolil jsem si ho podložit chorální melodií," spíše konstatoval, než se pochlubil Jiří Pavlica.

Program sobotního Štěpánského koncertu byl podle něj vytvořen takříkajíc jako „národ sobě", čili z vlastních zdrojů. Stejně jako při vánočním televizním programu s názvem Magický kruh Vánoc, který byl vysílán televizí z poutního barokního kostela ve Křtinách, byl koncert ve velehradské bazilice svědkem magických svátečních chvil.

O ty se devíti stovkám posluchačů postaral Hradišťan s Jiřím Pavlicou, Slovácký komorní orchestr s Jiřím Pospíchalem, pěvecký sbor Stojanova gymnázia a smíšený sbor gymnázia v Uherském Hradišti s dirigenty Filipem Mackem a Jakubem Tomalou. Potlesk posluchačů sklidilo také osm dětí účinkujících muzikantů a zpěváků z výše zmíněných hudebních ansámblů.

Překvapením pro posluchače koncertu byl šestašedesátiletý Bohuslav Matoušek, docent Hudební fakulty AMU V Praze a JAMU v Brně. „Dnes se návštěvníkům baziliky představili dva nejvyšší čeští houslisté. Bohuslav Matoušek měří dva metry, jen o pět centimetrů menší je Jiří Pospíchal," řekl s pousmáním Jiří Pavlica.

„Hrát ve velehradské bazilice a ještě k tomu s Jiřím Pavlicou a Hradišťanem je pro mě velká čest, svátek a výzva. Poutní Velehrad vnímám jako velice pozitivní místo, kterého si velice vážím," řekl s nadšením Jiří Pospíchal.

„V uplynulých letech, kdy probíhaly v bazilice rozsáhlé opravy, vítala návštěvníky Štěpánského koncertu lešenářská výzdoba. Ten dnešní koncert se už konal v atmosféře dokončených oprav a zbrusu nového osvětlení baziliky," okomentoval krásu její hlavní lodi i právě dokončeného restaurování postranních kaplí P. Petr Přádka, duchovní správce velehradské farnosti. Oznámil, že koncert se konal na prahu Svatého roku Božího milosrdenství, který 8. prosince vyhlásil papež František.