Tak znělo zadání prvního z celkových dvanácti úkolů, které plnilo osmnáct dětských souborů na druhé Folklorní olympiádě. Ta se uskutečnila v sobotu 3. června na staroměstském náměstí Velké Moravy.

„Minulý rok jsme už byli v Kunovicích a tam jsme obsadili druhé místo. Dneska jsme zatím dělali předávání vařeček, ale dost jsme vypadávali z tempa a dvakrát nám to spadlo, tak nevím. Navíc nás čeká ještě nejtěžší disciplína, vázání krpců,“ hodnotila soutěž chvíli po jejím odstartování Aneta Beránková z domácí Dolinečky.

Disciplíny jako Do kroja, Toč sa, toč sa nebo poznávačka kroje tak byly jednostranně zaměřeny na tradiční lidovou kulturu Slovácka a olympiádu si neužívali jenom ti nejmenší, ale i jejich fanoušci. „Vlastně jsem k pozvánce dostal náhodou a díky tomu, že jsem jako malý sám jezdil po dědinách se staroměstským souborem, vydal jsem se dneska podpořit všechny děti zapálené do folkloru. Podle mě je potřeba takových akcí dělat co nejvíce,“ nechal se na chvíli vyrušit od povzbuzování jednatřicetiletý Lukáš Stašek. Celkovým vítězem se nakonec stal soubor z Kunovic.