„Jsme moc rádi, že diváci dnes s námi oslavují půlkulatiny našeho souboru. Pětašedesáté narozeniny Olšavy nabízejí bilancování a vzpomínání nejen na stovky členů, kteří souborem prošli, z nichž někteří se v něm jen mihli, ale jiní mu věnovali podstatnou část svého života," pootevřela dveře do historie jubilujícího ansámblu Lenka Švehlíková, která je už patnáct let jeho vedoucí.

Program s názvem Olšavské pecky, aneb To nejlepší za 65 let, který se odvíjel na prknech, co znamenají svět, byl jakousi vzpomínkou i průřezem letitého společného úsilí a těch největších „pecek" z historie Olšavy – hudebních, pěveckých a tanečních. „Nebylo jednoduché vybrat je a uspořádat do téměř dvouhodinového programu, na němž se podílel autorský kolektiv. Sestavili jsme koláž mapující aspoň část těch historických ,pecek´ spolu s novějšími věcmi, které se těmi ,peckami´ teprve stávají nebo postupně stanou," realisticky usoudila Lenka Švehlíková.

Diváci, kteří zaplnili sál Domu kultury v Uherském Brodě, měli vzácnou příležitost zhlédnout pozoruhodné vystoupení u příležitosti jubilea jednoho z nejstarších souborů písní a tanců na Slovácku. V čem bylo pozoruhodné? Především skutečností, že autorský kolektiv ve složení Lenka Švehlíková, Ivana Sušilová, Boris Papp, Lubomír Málek a Tomáš Zubr připravili zcela nový a zajímavý program, v němž se představili bývalí i nynější členové Olšavy, ale také Oldšavy.

„Hlavní idea retro pořadu vznikla už během příprav červnového setkání generací, které do scénáře chystala hlavně Lenka Švehlíková vedoucí Olšavy. Olšavy, která v současné době čítá 35 tanečníků a devět muzikantů, z nichž naprostá většina jich dnes vystupovala," sdělil dlouholetý člen souboru, tanečník, choreograf, umělecký vedoucí a režisér pořadu Boris Papp.

Programu měl výraznou výtvarnou linii umocněnou krásnými krojovými proměnami několika desítek účinkujících. Ať už v cimbálovce Olšava pod vedením Tomáše Zubra, v taneční složce, ve folklorním souboru Oldšava či v řadách bývalých tanečníků devadesátých let 20. století. Ze všech aktérů, mezi nimiž nechyběl například Lubomír Málek, Pavla Guryčová, Marie Rosenfeldová, Jaroš Hrbáč či zpívající cimbalista Hynek Sušil, tryskala neutuchající nálada, která se přenesla na spokojené diváky, kteří nešetřili potleskem.

„Program regionálně vycházel z Brodska a nejbližšího okolí. Doplnili jsme jej zajímavým paralelním promítáním historie do současného dění na pódiu, abychom využili také bohatý videoarchiv Olšavy," vysvětila vedoucí Olšavy Lenka Švehlíková. Poznamenala, že s cimbálovou muzikou postupně zpívala řada sólistů, ale ne všichni se mohli v programu představit. „Naši dnešní zpěváci a zpěvačky jsou vlastně také peckami v tom dobrém slova smyslu," řekla s pousmáním šéfka Olšavy.