V anketě Slovácký Oskar diváky nejvíce oslovily výkony Kláry Vojtkové a Tomáše Šulaje. Nejzajímavější inscenací uplynulé sezóny se stalo zmiňované drama Karoliny Světlé Kříž u potoka v režii Martina Františáka.

Stejná inscenace zvítězila i u kritiků, kteří jako nejlepší ženský herecký výkon ocenili Kláru Vojtkovou za její výkon v roli Evy v Kříži u potoka.

Nejlepším mužským výkonem zaujal odbornou porotu Zdeněk Trčálek v roli Majora v inscenaci režiséra Igora Stránského Rodina Tótů a rovněž v roli Štěpána Potockého v Kříži u potoka. Ceny Největší z pierotů předával zástupce ředitele Deníku pro regiony Martin Nevyjel.

Cenu komediantů, udělovanou herci Slováckého divadla ostatním nehereckým kolegům získal ji Josef Fojta za původní hudbu k pohádkovému muzikálu Anička a bylinkové kouzlo.

„V Kříži u potoka šlo mnohem více o podívanou a jakousi emotivní sílu obrazu, o vystižení situace v její nejpůsobivější formě, snažila jsem se být k tomu citlivá ve slově i pohybu a při zkoušení jsem čekala, až se charakter postavy poskládá jako mozaika,“ řekla herečka Klára Vojtková.

Režisér Martin Františák poznamenal, že drama Kříž u potoka je román osvícenský, naivistický pro dnešní dobu.

„Obsahuje ale dva silné příběhy, které snad oscilují i s dnešním člověkem. Je to zadumaný příběh. Dost temný, ale má v sobě smíření. A k tomu jsme se museli prokopat přes všechny vrstvy předlohy,“ řekl režisér vítězné inscenace.

Slovácký Oskar 2018

Nejzajímavější ženský herecký výkon

1. místo – Klára Vojtková

2. místo – Petra Staňková

3. místo – Irena Vacková

Nejzajímavější mužský herecký výkon  

1. místo – Tomáš Šulaj

2. místo – Zdeněk Trčálek

3. místo – Pavel Hromádka

Nejzajímavější inscenace  

1. místo – Kříž u potoka

2. místo – Mnoho povyku pro nic

3. místo – Úča musí pryč!

Největší z pierotů 2018

Nejlepší ženský herecký výkon: Klára Vojtková

Nejlepší mužský herecký výkon: Zdeněk Trčálek

Nejlepší inscenace: Kříž u potoka

Kříž u potoka měl už ohlášenou derniéru, ale nečekaný úspěch v podobě ocenění rozhodl, že divadelníci odehrají ještě jednu, poslední reprízu, a to v polovině září. Vstupenky jsou v prodeji od tohoto pondělí.