„Mohou tam být takové filmy, které jen využily exteriérů v rámci nějakého obecného příběhu, ale v naprosté většině tomu je tak, že díla, která se natáčela na Slovácku, jsou většinou spojena s tímto regionem také tematicky," popsal svůj výběr Petr Slinták, autor projektu Slovácko ve filmu. Ten podobnou akci uskutečnil již před několika lety v Polešovicích, od diváků z městského kina si však slibuje větší účast. „Tehdy jsme několik filmů promítli v polešovickém kině Panorama. Samozřejmě je to venkovské kino, a tak návštěvnost byla menší. Do uherskobrodského kina Máj by snad mohlo přijít více diváků," doufal mladý filmový historik.

Cyklus Slovácko ve filmu je rozprostřený do několika měsíců a autor tohoto projektu vybral filmy tak, aby zastoupily zhruba každé desetiletí minulého století. Některé se točily ve Vlčnově, v Újezdci u Luhačovic, další spojuje například osoba scénáristy Jiřího Jilíka, novináře a spisovatele ze Slovácka. Maraton hraných filmů odstartuje 26.září projekcí díla režiséra Vladimíra Úlehly, Mizející svět. „Film natočený na Horňácku uvede Petr Slinták, po promítání následuje beseda u cimbálu s horňáckou muzikou i malým občerstvením," lákala na úvodní večer Lenka Slívová, ředitelka uherskobrodské­ho kina.

Kromě osmi filmů se diváci mohou těšit také na přednášku filmových badatelů na téma Obraz regionu ve filmové tvorbě nebo na výstavu filmových plakátů a fotografií. Vstupné činí 80 korun pro členy klubu kina Máj, 100 korun pro ostatní.

Seznam projekcí:

26.září – Mizející svět

24. října – Maryša

21. listopadu – Slepice a kostelník

23. ledna – Smrt si říká Engelchen

27. února – Žert

27. března – Škaredá dědina

24. dubna – Pětka s hvězdičkou

22. května – …ani smrt nebere

Autor: Karolína Peřestá