„Chtěli jsme tím upozornit na to, že tito lidé žijí mezi námi a zaslouží si naši pozornost," prozradil mluvčí divadla a herec Josef Kubáník, který se v této hře zhostil role hlavního hrdiny Kašpara. Ten nerozumí světu, stále dokola opakuje totéž, ptá se na zdánlivé banality. Přesto je s ním legrace, ale dokáže vyvolat i spoustu vážných i dojemných situací.

„Kašparovým nejbližším člověkem na světě je jeho sestra. A právě ona je tím, kdo s ním zažívá jeho dennodenní dobrodružství ve světě, kterému nerozumí. Kašpar se snaží, hrozně se snaží žít normální život, obstát v něm, dělat běžné věci – dostudovat, najít si ženu, mít přátele. Ale s tím, co má v hlavě, se i tyto – zdánlivě běžné – úkoly, stávají téměř nemožnými," prozrazuje děj novinky autorka Alžběta Michalová. Ta příběh napsala na základě vlastních zkušeností s autistickým bratrem speciálně pro uherskohradišťské herce.

„Často se říká, že autisté žijí ve vlastním světě. Mám za to, že je to pitomost – autisté žijí ve světě vedle nás a s námi. Nemůžou si pomoct, nemůžou uhnout – a vůbec to pro ně není jednoduché," dodává autorka příběhu. Hru Autista aneb Moje zatracené nervy! zkoušejí herci pod vedením režiséra Michala Zetela pro publikum Malé scény. Její intimní prostředí, kdy je hercům vidět do očí a diváci sledují každý jejich, byť sebemenší pohyb, je pro takový příběh podle divadelníků ideální.

„Hrát muže s autismem je výzva a na takovou se samozřejmě těším," říká herec s tím, že kromě desítek stran textu, které se musí do 14. června, kdy se novinka v premiéře představí, naučit, absolvoval rozhovory s psychologem zhlédl dokumenty a filmy, které se lidem s autismem věnují. V dalších postavách se představí Alžběta Kynclová, Pavel Majkus a také Tereza Hrabalová, nová posila uherskohradišťského souboru.