Atraktivní není ale jen téma, nýbrž i jména tvůrců, jež novinku připravují. Kromě samotných divadelníků to je autor námětu Josef Holcman, dramatik Karel Steigerwald a režisér Břetislav Rychlík.

„Cena facky aneb Gotwaldovy boty je původní česká hra, kterou na motivy stejnojmenné povídkové knihy zlínského spisovatele a právníka Josefa Holcmana napsal renomovaný český dramatik Karel Steigerwald přímo pro Slovácké divadlo," přibližuje dramaturgyně Iva Šulajová. „Na podkladě jímavých povídek z prostředí slovácké vesnice v nelehkých dobách kolektivizace tak vznikla pozoruhodná hra s přesahem děje do dob krátce po listopadu 1989, kdy se hledali viníci hrůzných skutků minulého režimu. Dnes už víme, že mnozí z nich nikdy nebyli potrestáni ani odsouzeni. A protože jsme v Hradišti, řeč bude i o hradišťské věznici, jejíž současný osud v rámci snah o vytvoření Muzea komunismu je stále nejistý," dodává dramaturgyně. „Žánrový podtitul hry je navíc „cimbálmuzikál", a v tom je skryta nejen pověstná slovácká múzičnost a zpěvnost, ale i legrace," uzavírá Iva Šulajová.

Publikum tak vedle zinscenovaných silných příběhů, jež vznikly podle skutečných událostí, čeká živá cimbálová muzika Petra Mička a herecké výkony oblíbených uherskohradišťských herců Zdeňka Trčálka, Tomáše Šulaje, Martina Vrtáčka, Ireny Vackové a dalších. Premiéra novinky Cena facky aneb Gotwaldovy boty je naplánovaná na 21. června.

Kdo jsou tvůrci novinky?

Autor předlohy Josef Holcman se narodil v roce 1952 v Kyjově, kde v roce 1970 maturoval na gymnáziu. Vystudoval právnickou fakultu brněnské univerzity a působil jako notář v Hodoníně. Od roku 1978 žije ve Zlíně. Publikuje v časopisech ZVUK a Malovaný kraj, v Literárních novinách a dalších. V rodných Skoronicích se věnuje vinařství a folkloru.

Dramatik Karel Steigerwald přišel na svět v roce 1945 ve Vacíkově na Příbramsku. V říjnu 1967 začal studovat dramaturgii na FAMU. Od roku 1973 byl scenáristou a dramaturgem Filmového studia Barrandov, odkud však v roce 1979 musel z politických důvodů odejít. Poté spolupracoval s Činoherním studiem v Ústí nad Labem, od roku 1989 působil v činohře Divadla Na zábradlí. Roku 1994 se stal volným spisovatelem. V letech 1993 až 1997 působil jako člen a místopředseda Rady České televize. Steigerwaldovou manželkou je herečka pražského Národního divadla Eva Salzmanová.
Režisér Břetislav Rychlík se narodil v roce 1958 v Uherském Hradišti, začátkem 80. let debutoval ve Slováckém divadle, později hrál v brněnském HaDivadle a učil na JAMU. Diváci jej znají z mnoha snímků, neslavnějším je asi Dědictví aneb Kurvahošigutentag režisérky Věry Chytilové. V posledních letech již odmítá hrát a věnuje se převážně filmové dokumentární tvorbě a také divadelní režii.  (Zdroj: Wikipedie)

O Ceně facky: Příběhy o průběhu a následcích kolonizace a komunistické zvůle na vesnici očima pamětníků.
„Četl jsem ty příběhy jedním dechem. Mnohokrát jsem se přitom ptal (sám sebe), co spojuje Josefa Holcmana spisovatele s Josefem Holcmanem soudcem. Je to maličkost: touha po nemožném. Po spravedlnosti. Jestliže u soudu se udělují některé tresty jako pokání s podmínkou, v příbězích, které napsal, lidé takovou možnost neměli. Neřku-li, že se něčím provinili. Jeho nejnovější knížka je nekonečný příběh lidské paměti, kterou nelze promlčet. Té, která zaznamenává – ať už ve vzpomínkách, nebo dokumentech – drsnou skutečnost padesátých let, ale i tu dnešní, která si pamatovat nechce a raději fabuluje nové lži. Nové výmluvy na starou a staré výmluvy na novou dobu. Jako divadelní dramaturg si nejvíce cením her, v nichž se v soukolí dějin ocitne obyčejný člověk, který se odmítá přizpůsobit. Proto je mi tak blízké to, co žije a píše Josef Holcman."
Miroslav Plešák, pedagog JAMU. Zdroj: Bux.cz