„Jedná se v podstatě o grotesku, která k divákovi promlouvá v několika rovinách, ale mělo by to být každopádně i vtipné a veselé. Autor hry Ladislav Smoček pracuje podobně jako Čechov a Shakespeare a ve své tvorbě spojuje vysoké s nízkým. A je to herecké divadlo. Hra napsaná v roce 1969 byla už ve své době velmi vizionářská. U nás byla dosud uvedena jen dvakrát, a to vždy v Činoherním klubu v autorově režii. První uvedení mimo její domovskou scénu bude ve Slováckém divadle,“ upřesnil režisér Kosmického jara a ředitel divadla Michal Zetel.

Slovo dramaturgyně Ivy Šulajové

Hra jednoho ze tří zahraničně nejhranějších českých dramatiků, po Václavu Havlovi a Pavlu Kohoutovi, známého například hrami Piknik a Podivné odpoledne dr. Zvonka Burkeho, režiséra a spolutvůrce poetiky pražského Činoherního klubu, nese název inspirovaný obrazem světově významného českého abstraktního malíře Františka Kupky. Podobně jako Kupkovo výtvarné dílo ovlivněné přírodou nekopíruje skutečnost, ale tvoří na základě tvarových analogií nejrůznějších struktur, rozpíná Smoček strukturu své hry od samého jádra dramatu coby zhuštěných myšlenek až po tvorbu celých myšlenkových vesmírů.

Inscenační tým

Výpravu k inscenaci vytvořila Zuzana Přidalová, hudbu složí Vojtěch Dlask, který už v minulosti s divadlem spolupracoval na inscenacích Táta, Zlatý drak a Sám na dva šéfy. V inscenaci se představí velká část souboru, diváci se mohou těšit na Pavla Hromádku, Petra Čagánka, Davida Vaculíka, Pavla Majkuse, Jitku Hlaváčovou, Davida Macháčka, Terezu Hrabalovou, Zdeňka Trčálka a další.

Otázka pro nováčka souboru Pavla Šupinu: Jak se těšíte na příští sezónu?Je to má první sezona ve Slováckém divadle a vlastně v divadle vůbec. Těším se. Očekávám, že si neodpočinu a budu se moci podílet na všem nově vznikajícím, k čemu dostanu příležitost. Jsem jako houba – nasávám. Nasávám zkušenosti, atmosféru, souborovou energii, radost z toho, co dělám, nové zážitky a když na to přijde, tak i trošku vínka.

Pavel Šupina se spolu s Tomášem Šulajem představí v titulních rolích komedie Dva úplně nazí muži, která bude v premiéře uvedená po Novém roce. Přednostně ji uvidí divadelní předplatitelé.

Čeká divadelníky další rekord?

Už jen měsíc budou divadelníci nabízet předplatné na příští rok. Díky velmi atraktivním titulům přízeň diváků roste a je možné, že se v divadle dočkají dalšího rekordu. “Především díky muzikálu Chicago, komedii Dva úplně nazí muži, či slavnému Přeletu nad kukaččím hnízdem je zájem diváků mimořádný. Jednak si snadno spočítají, že s předplatným ušetří až desítky procent z ceny vstupenky, kterou by si koupili běžně v pokladně a hlavně nemusejí složitě shánět lístky a všechny tituly uvidí,” říká ředitel divadla Michal Zetel. Připomíná zároveň, že divadelníci myslí i na diváky, které zajímají novinky, jednu z nich Kocourkov - Brod s herci nastuduje vyhlášený Šimon Caban, kterého diváci mohou znát jako každoročního spoluautora originálních ceremoniálů karlovarského filmového festivalu.

Slovácké divadlo se už několik let pyšní zápisem v České knize rekordů jako činoherní divadlo s nejvyšším počtem předplatitelů v Česku.