Satiru o tom, že společnost, kterou kritizujeme, tvoříme my sami, napsal navíc přímo pro uherskohradišťský soubor. „Nazval jsem to komickou operou, kde není nikomu moc do zpěvu o věcech, kterým by bylo nekorektní se smát,“ říká režisér.

“Inscenace Kocourkov-Brod bude myslím hlavně velmi bohatá, tematicky, herecky i vizuálně. Šimon Caban si všímá celé řady aktuálních fenoménů – uprchlická krize, kampaň #MeToo, korupce, byrokracie, politická korektnost – a nechává do nich nahlédnout ze dvou úhlů pohledu: toho našeho evropského, liberálního – a druhého, ortodoxnějšího, který v Šimonově podání nabývá až mytických rozměrů,” prozrazuje dramaturgyně slovácké divadelní novinky Markéta Špetíková.

“Také po stránce herecké nás čeká zajímavý rozptyl od civilního herectví až po pateticky velkolepé situace. A v neposlední řadě je Šimon Caban velmi vizuálně nápaditý. Navrhl krásnou scénu odkazující na prostorově velkorysé starověké památky. Do ní navíc umístil tři velké skleněné vitríny a průsvitnou fólii dělící celý prostor, jichž využívá pro vytváření skutečně působivých světelných atmosfér,” dodává dramaturgyně.

Ke spolupráci přizval Šimon Caban kostýmní výtvarnici Jitku Fleislebr a autora hudby Darka Krále. Z hereckých tváří se diváci mohou těšit na Františka Maňáka, Kláru Vojtkovou, Davida Vaculíka, Pavla Hromádku, Irenu Vackovou, Davida Vackeho, Pavlínu Hejcmanovou, Kamilu Zetelovou, Jitku Hlaváčovou a další. Premiéra inscenace Kocourkov - Brod proběhne ve Slováckém divadle v sobotu 13. dubna v 19.00 hodin.

O čem bude Kocourkov-Brod

Kocourkov-Brod je železniční stanice, do níž vlak nejezdí. V Kocourkově žije dívka. Do vedlejší vesnice, kde bydlí její nastávající, vede pouze jediná cesta – přes brod. Jestli se snoubenci k sobě dostanou a jakou cenu za to zaplatí, o tom rozhodnou životní zkušenosti, postoje a názory společnosti, která se náhodně sešla na last minute dovolené u břehů Středozemního moře v sanatoriu pro osoby trpící chronickým blahobytem. K evropským břehům Středozemního moře se ovšem snaží přebrodit také afričtí uprchlíci. Klienty sanatoria tak nenadále spojí společenská hra Brod. Začíná závod o život – ale nikoli o ten vlastní.

Dramaturgyně Markéta Špetíková: „Inscenace bude bohatá tématicky, herecky i vizuálně“

Slovácké divadlo uvede už zítra ve světové premiéře novou česku hru Šimona Cabana Kocourkov-Brod. Dramaturgyní mimořádně zajímavé inscenace je Markéta Špetíková.

Markéto, můžete prozradit, na co se mohou diváci v případě novinky Kocourkov-Brod těšit?

Inscenace Kocourkov-Brod bude myslím hlavně velmi bohatá, tematicky, herecky i vizuálně. Režisér Šimon Caban si všímá celé řady aktuálních fenoménů – uprchlická krize, kampaň #MeToo, korupce, byrokracie, politická korektnost – a nechává do nich nahlédnout ze dvou úhlů pohledu: toho našeho evropského, liberálního – a druhého, ortodoxnějšího, který v Šimonově podání nabývá až mytických rozměrů.

Režisér Šimon Caban k inscenaci navrhl i scénu a na jeviště přivede poměrně zajímavé postavy, že?

Ano. Abychom se v té změti vyznali, bude nás celým představením provázet trošku netradiční Kašpárek v podání Davida Vaculíka. Také po stránce herecké nás čeká zajímavý rozptyl od civilního herectví až po pateticky velkolepé situace. A v neposlední řadě je Šimon Caban velmi vizuálně nápaditý. Navrhl krásnou scénu odkazující na prostorově velkorysé starověké památky. Do ní navíc umístil tři velké skleněné vitríny a průsvitnou fólii dělící celý prostor, jichž využívá pro vytváření skutečně působivých světelných atmosfér.

Kocourkov-Brod hercům přímo na tělo

Autorská hra Šimona Cabana Kocourkov-Brod vstoupí už zítra ve světové premiéře na jeviště Slováckého divadla. Hra vznikla speciálně pro uherskohradišťský soubor a je ušitá hercům přímo na tělo.

„Věřím tomu, že herec je osobnost a má právo a povinnost do své postavy a role mluvit, uvažovat o ní, vytvářet ji. Nekřičím, nebouchám do stolu, že to bude tak, jak jsem řekl, ale dbám, aby herecký soubor hru a její postavy přijal, dotvořil, prožil a předal divákům,“ říká autor a režisér hry Šimon Caban.

Podle režiséra se jedná o příběh, který se odehrává kdysi, kdesi, ale možná je současný a nedaleko od nás.

„Není tu jasné, kdo je dobrý, kdo zlý a vlastně teprve naší reakcí na tento děj a postavy v něm se ukazuje, kam která společnost ve svém uvažování a chování směřuje,“ dodává režisér. „Nazval jsem to komickou operou, kde není nikomu moc do zpěvu o věcech, kterým by bylo nekorektní se smát,“ dodává Šimon Caban, který je známý z mnoha divadeních i filmových projektů a jako tvůrce úvodního ceremoniálu stojí také každoročně za karlovarským filmovým festivalem.

Kašpárek, který ledacos pamatuje

Jednou z hlavních postav pozoruhodného příběhu Kocourkov - Brod je Kašpárek v podání Davida Vaculíka. “Je to někdo, kdo je tady už strašlivě dlouho, ledacos pamatuje. Už musel sloužit velmi různým pánům a ne vždycky se mu to líbilo. Prochází dějinami a jen tak něco ho už nenadchne, nepřekvapí. Ale taky se potřebuje nějak živit, a proto se tak trochu řídí tím slavným pořekadlem ‘koho chléb jíš, toho píseň zpívej’,” prozrazuje herec, který bude v představení jezdit na jednokolce, žonglovat a předvádět celou řadu dalších dovedností.  Zároveň prozraztuje, jak vznikl originální text Kocourkova. “Pan režisér si s námi dal schůzku, pár hodin jsme si povídali a on pak jednotlivé části tohoto rozhovoru použil jako součást scénáře, který již měl připravený,“ dodává David Vaculík. První diváci se na něj mohou těšit už zítra v 19.00 hodin.