Oba muzikály kdysi vznikly v dílně Jiřího Suchého a Jiřího Šlitra, oba byly dokonce zfilmovány. Prvně jmenovaný zaujal především díky slavným hitům divadla Semafor, ten druhý oslovil hlavně milovníky jazzu. Oba spatřili světlo světa i ve Slováckém divadle. Kdyby tisíc klarinetů nastudoval před dvěma lety Igor Stránský a Dobře placenou procházku režíroval Radek Balaš.

Jak se tituly líbily divákům? „Klarinety byly dlouho hitem, na který nebylo možné sehnat lístky," vybavuje si čas několik měsíců po premiéře režisér Stránský a připouští, že velký zájem publika způsobily především zmiňované písničky hrané a zpívané na jevišti za doprovodu živé kapely. „Velmi nás také potěšilo, že nás podporovaly i hvězdy, které proslavil známý film. Tedy Eva Pilarová, Karel Gott, Hana Hegerová či Pavlína Filipovská," říká režisér Stránský.

Zároveň ale připouští, že Dobře placená procházka ambice divadelníků nenaplnila. „Mohli jsme s tím počítat, ačkoliv i při ní hraje na jevišti živá kapela. Na rozdíl od Klarinetů ale v inscenaci nezní ony známé hity," říká narovinu ředitel. Přesto se však i o Dobře placené procházce mluvilo i za hranicemi regionu, když představitel Listonoše Tomáš Šulaj zazpíval svoji skladbu na prknech divadla Semafor na koncertu spolu s autorem Jiřím Suchým.
Obě derniéry muzikálů proběhnou ještě do prázdnin, Kdyby tisíc klarinetů uvidí diváci naposledy čtvrtý květnový pátek, Dobře placená procházka se s obecenstvem Slováckého divadla rozloučí ve středu 25. června. Na obě představení jsou ještě volné vstupenky. (kaj)