“První zářijové dny patří v divadle hlavně komediím. Diváci se chtějí na konci léta bavit, proto dnes uvedeme už 120. reprízu komedie 1+2=6, dále diváky čekají Nájemníci, Úča musí pryč!, Rychlé šípy a Králova řeč,“ uvedl herec a mluvčí divadla Josef Kubáník s tím, že na druhou jmenovanu komedii už začali v divadle prodávat lístky na říjen.

“Jde o náš největší hit letošního roku. V lednu byla premiéra a v říjnu nás čeká už 50. repríza,” dodává Josef Kubáník a připomíná, že hru ze školního prostředí uvádějí divadelníci přímo v prostorách školní třídy jako jediní v republice. “Zájem je mimořádný, někdy hrajeme i dvakrát denně a pokaždé je vyprodáno.”

Kromě zmiňovaných titulů ale Slovácké divadlo pilně připravuje i novinku, tou bude slavná Fidlovačka v režii Michala Zetela.

O Pohádkové předplatné je větší zájem neži loni

Slovácké divadlo každoročně nezapomíná ani na své nejmenší diváky. Ti mohou právě v těchto dnech zakoupit Pohádkové předplatné, nebo Junior předplatné.

„Zásadní novinkou je obohacení předplatného o novou skupinu – Junior, která je určena pro starší děti. Juniorům nabízíme celkem tři představení, vždy v neděli od 17 hodin,“ prozradila Monika Kalinová z marketingového oddělení divadla.

„V rámci novinkového předplatného Junior uvidí mladí diváci tituly Bílá velryba v podání Slováckého divadla a v režii Michala Skočovského, Poslední trik Georgese Méliese Divadla Drak Hradec Králové a inscenaci Hodina Komenského Divadla loutek Ostrava,“ dodala manažerka divadla Jitka Honsová.

Osvědčené Pohádkové předplatné, které divadlo nabízí ve dvou termínech, a to v neděli od 14 a 17 hodin, nabídne malým návštěvníkům v nové sezóně 4 tituly. „Nejmladší děti se po prázdninách a v příštím roce mohou těšit na pohádkový muzikál Anička a bylinkové kouzlo v podání našeho souboru a v režii Jakuba Macečka, pohádku Papageno hraje na kouzelnou flétnu Národního divadla Brno, Červenou Karkulku Divadla Lampion Kladno a titul Tatínek 002 v podání Divadla LokVar Praha,“ dodala Jitka Honsová s tím, že zájem je letos vyšší, než v předchozích dvou letech.

Pohádkové předplatné a nově i Junior si nyní zájemci mohou objednat vyplněním formuláře na webových stránkách nebo zakoupit přímo v pokladně divadla.

V září bude mít premiéru Tylova Fidlovačka

Známou českou klasiku Josefa Kajetána Tyla Fidlovačka uvede už v polovině září Slovácké divadlo. Režie hry, ve které poprvé zazněla budoucí česká hymna, se ujal ředitel divadla Michal Zetel.

„Impulsem pro výběr hry bylo určitě sto let od vzniku republiky, která se na ni odvolává, ať už přímo či nepřímo. Sto let je doba dlouhá tak akorát, abychom se na ni mohli podívat s kritickým odstupem. Nechceme hru politizovat ani se jí vysmívat, ponecháme i původní postavy. Chceme se ohlédnout za zdánlivě samozřejmou součástí českých, nejen divadelních, dějin,“ uvedl Michal Zetel.

Divadelní hra Fidlovačka aneb Žádný hněv a žádná rvačka, jak zní celý její název, byla poprvé uvedena 21. prosince 1834 ve Stavovském divadle v Praze. Knižně byla vydána v roce 1877. Ve hře se objevuje píseň Kde domov můj, která se později stala českou hymnou. Ve hře ji zpívá slepý houslista Mareš, v inscenaci Slováckého divadla svěřil režisér part Vladimíru Doskočilovi.

Výpravu k inscenaci vytvořila Eva Jiřikovská, hudbu složil Mario Buzzi a pohybové spolupráce se ujal David Strnad. V inscenaci se objeví podstatná část souboru spolu se dvěma mladými hereckými posilami, Pavlem Šupinou a Františkem Maňákem, a také živá kapela. Premiéra je naplánována na sobotu 15. září.

Fidlovačka byla oblíbená jarní slavnost pražských ševců, která se každoročně konala po Velikonocích v Nuselském údolí u potoka Botiče v Praze Nuslích. Její název byl odvozen od ševcovského nástroje zvaného fidlovačka, který ševci používali k hlazení neboli fidlování kůže při výrobě obuvi. Symbol této slavnosti představovala břízka ozdobená věncem z jarních květů, stuhami a malovanými kraslicemi. Na vrcholku břízy byla připevněna ševcovská fidlovačka.