Ředitel Igor Stránský: Naším pánem je divák

Víte, pane řediteli, kdy začínají hrát ostatní divadla?

Je jen zlomek těch, která otevřou dřív, než v polovině září. To my už za sebou budeme mít odehraných přes deset představení.

Ale mohli byste to udělat taky.

Jistě. Mohli bychom udělat spoustu věcí. Třeba nehrát na Silvestra, abychom si hezky oslavili konec roku, nehrát na začátku prázdnin, abychom mohli co nejdřív k moři. Ale od toho my tady nejsme. Naším posláním je být tady pro diváky. Pokud o nás mají zájem, nemůžeme odpočívat.

Proč jste pro začátek zvolili právě Nájemníky?

Mýlíte se. Den před nimi hrajeme jímavý Deník Anne Frankové, už jsme byli v Luhačovicích se Studnou světců, hráli jsme i Rychlé šípy. Jakmile jsme se vrátili z prázdnin, nadechli jsme se a hurá za diváky, ti jsou naším pánem – Nájemníci příští pátek jsou už čtvrtým představením.

Nájemníci – dobrá volba konce prázdnin

Přesně za týden usednou do hlediště diváci, kteří si budou chtít zpříjemnit konec prázdnin komedií Nájemníci. Podle mnohých je to ideální volba. Publikum se totiž spolu s kritiky shodlo, že je to jedna z nejlepších inscenací Slováckého divadla poslední doby.

Ti první, tedy diváci totiž komedii udělili cenu popularity Slovácký Oskar předloňského roku a chválou nešetří ani ti druzí – tedy divadelní recenzenti. „Nájemníci jsou skoro tříhodinoví. V textu se nedá krátit, protože každá nová situace stupňuje předcházející. Čas vám ale v divadle uteče jako blesková povodeň. Pokud nemáte vytrénované bránice, připravte se na svalstvo namožené od smíchu," napsal o komedii recenzent J. P. Kříž. „Rozhodně také kvůli hereckým výkonům Jiřího Hejcmana, Zdeňka Trčálka a všem jejich kolegům," dodal kritik a následně komedii v hodnocení udělil vysokých 90%.
Jmenovaní herci zabodovali ještě jednou – to když získali od diváků i recenzentů redakce Deníku ceny za nejlepší herecké výkony roku 2013.

Komedie ve stopách 1+2=6

Už více než stokrát zahráli herci Slováckého divadla pro publikum komedii Raye Cooneyho 1+2=6. V roce svého vzniku přišla jako zjevení a dodnes spolehlivě plní hlediště. Na její humor navazují i Nájemníci, kteří jsou na programu divadla příští pátek a jež napsal syn autora zmiňované 1+2=6 Michael. Bude to už po pětašedesáté.

„V současné době jsou Nájemníci mezi první pěticí nejžádanějších a nejčastěji reprízovanějších inscenací," potvrzuje ředitel divadla Igor Stránský a připomíná, že před nimi je jen zmiňovaná komedie 1+2=6, muzikál Donaha! a nesmrtelné Rychlé šípy. Ostatně – všechny jmenované hry jsou v nejbližších dnech na programu divadla.

„Řehtali jsme se jak koně. Má to naprosto šílenou zápletku. Celí Nájemníci jsou ještě ulítlejší a zamotanější než 1+2 =6. Nikdo není tím, kým se jeví být. Někteří kolegové už na šesté stránce netušili, jak se vlastně jejich postava jmenuje a jestli vůbec žije," vzpomíná na chvíle, kdy si komedii herci přečetli poprvé, představitel jedné z hlavních rolí David Vaculík a potvrzuje tím výjimečnost hry. (kaj)

ČTĚTE TAKÉ VIDEO: Herci Slováckého divadla se vrátili z prázdnin