„Na Rychlé šípy byly v divadle dlouhé pořadníky, za pouhý rok jsme odehráli padesát repríz a zájem byl tak velký, že z Malé scény jsme po čase přešli na velké jeviště,“ říká představitel Dlouhého Bidla, herec Josef Kubáník.

Komedie má dnes za sebou 480 repríz, vidělo ji přes 130 000 diváků, zvítězila na festivalu Dítě v Dlouhé, trofej si odvezla i z Grand Festivalu smíchu, herci ji hráli ve více než padesáti městech po celé republice a vystoupili s ní v několika televizních pořadech včetně Manéže Bolka Polívky.

Herec David Vaculík: Premiéra odstartovala mánii, která trvá dodnes

Davide, v úterý 9. října to bylo neuvěřitelných 18 let od premiéry Rychlých šípů. Když si vzpomeneš na ten konkrétní den před osmnácti lety, co se ti vybaví?

Bezstarostnost, legrace, pohoda. Nebyli jsme pod žádným tlakem. Vzhledem k tomu, že celá inscenace vznikla tak trochu ve volném čase a jen tak z legrace, jsme neměli žádná vážná očekávání. Říkali jsme si „pobavili jsme se, u toho vypili pár desítek litrů burčáku, a když to nevyjde, tak se svět nezboří.“ Ovšem on se zbořil, doslova a do písmene. Nenechali jsme kámen na kameni. Premiéra odstartovala šípáckou mánii, která trvá dodnes.

Hraješ Jindru Hojera, což je, myslím, jediná postava ze slavné pětice, která má dosud žijící a reálný předobraz. S Jindrou Hojerem ses také osobně setkal. Jaký to byl pocit?

Na tuto otázku jsem samozřejmě odpovídal už mnohokrát a pokaždé stejně. Je to NEZAPOMENUTELNÉ. Nejen proto, že je to skutečný Jindra Hojer, ale především proto, že je to dobrý člověk, je vtipný, rázovitý, čestný a velmi pohotový. Pevně věřím, že bude zdravotně v pořádku a přijede na pětistou reprízu.

Viděla komedii pětatřicetkrátI osmnáct let od premiéry je nejúspěšnější komedie slovácké scény Rychlé šípy vyprodána. “Víme, že někteří diváci chodí pořád dokola, a to proto, že každá repríza je úplně jiná, než ta předešlá,” říká herec Josef Kubáník a připomíná slečnu Bohdanu.

“Ta už viděla komedii pětatřicetkrát a ujistila nás, že s tím hned tak nepřestane.” I příští týden, kdy divadelníky čeká 481. repríza, hlásí divadelníci plné hlediště. Z téměř čtyř set vstupenek je volných posledních deset.

“Na listopadovou reprízu zbývá přes sto volných lístků, očekáváme ale, že i ony budou brzy pryč,” uzavírá představitel Dlouhého Bidla Josef Kubáník, který spolu s Davidem Vacke alias Mirkem Dušínem jako jediní odehráli všechna představení.