Při příležitosti jubilejní reprízy slovácké divadelníky pozdravily herečky, které už mají stejný počet repríz ve svých inscenacích za sebou Bára Hrzánová a Simona Stašová. „Milí přátelé, ze srdce vám blahopřeju k fantastickému úspěchu. Dobře vím, že rozesmát publikum je podstatně těžší, než je vyděsit. Přeji vám, ať vás diváci i nadále hýčkají svojí přítomností. Hodně zdraví, jasnou mysl a vřelé srdce k tomu. Posílám pusu po větru," napsala do Hradiště pozdrav Bára Hrzánová, která má za sebou stovky repríz v hlavní roli komedie Hrdý Budžes.

Na slovácké divadelníky bude dnes večer myslet i Simona Stašová, jež exceluje v titulní postavě monodramatu Shirley Valentine. „Vím, kolik práce je dosáhnout 400 repríz jediného divadelního představení, proto vám ze srdce gratuluji a přeji do dalších stovek repríz hodně síly, chuti a diváků," vzkázala do Hradiště oblíbená herečka. Její slováčtí kolegové si dnešní večer užijí. „Pro diváky jsme připravili speciální scénku, vydražíme rekvizity a části kostýmů z komedie a oslavíme i devadesáté narozeniny pana Jindřicha Hojera, který byl u toho, když Jaroslav Foglar začal psát Rychlé šípy," prozradil představitel Mirka Dušína David Vacke. Večer nebude chybět ani velký raut, na kterém se mohou diváci pozdravit s herci, a další překvapení.

Rychlé šípy slaví 400. reprízu

Píše se druhá polovina září 2000. Na Malé scéně Slováckého divadla připravuje dvanáct herců pod vedením Roberta Bellana komedii Rychlé šípy. „Byli bychom rádi, kdyby se nám podařilo odehrát patnáct repríz pro naše blízké a nadšené diváky," shodují se herci před premiérou 9. října.
Střih. Píše se polovina září 2014. Ve Slováckém divadle se připravuje 400. repríza Rychlých šípů, tedy komedie, která se za dobu uvádění stala nejenom nejúspěšnější inscenací uherskohradišťské scény všech dob, ale také nejhranější a nejdéle uváděnou komedií na Moravě. Vidělo ji přes sto tisíc diváků, někteří z nich i více jak dvacetkrát. „Fenomén," usmívá se jeden z nich – herec Bolek Polívka, kterého provedení slavné komiksové předlohy Jaroslava Foglara nadchlo natolik, že představitele titulních rolí pozval do své televizní Manéže.

Herci si spočítali, že kdyby chtěli všechny reprízy hrát v jednom kuse, trvalo by jim to víc jak měsíc. „Ale pořád nás to baví. Ta energie, kterou nám diváci vracejí, nás znovu a znovu za nimi žene," shodují se. 400. repríza Rychlých šípů proběhne už příští týden. Bude jí patřit středa 17. září od 19.00 hodin.

Poprvé o Rychlých šípech

O Rychlých šípech bylo popsáno mnoho stran, noviny a časopisy uveřejnily desítky rozhovorů nejenom s herci a režisérem, ale také s výtvarnicí, rekvizitářskou a také s mnoha známými osobnostmi, které komedii viděly. Jaký byl historicky první text, který se ve Slováckých novinách objevil?
To bude mela, plantážníci!

Vážení čtenáři Slováckých novin, máme pro vás senza zprávu. Je ale tajná, tak pozor na to! Zjistili jsme totiž, že v našem městě - v Uherském Hradišti, se objevily Rychlé šípy. Protože nám ale tito chlapci neustále škodí a nemají nás rádi, rozhodli jsme se, tedy jmenovitě Dlouhé Bidlo, Bohoušek a Štětináč, že Rychlé Šípy za jejich chováni ztrestáme. Zveme proto všechny hochy, děvčata, jejich rodiče a psy, aby nám v potrestání Rychlých šípů za jejich nesportovní jednání přišli pomoci. Štětináč zná různá kouzla, takže se pomějeme! Počíháme si na ně v jejich klubovně na Malé scéně Slováckého divadla v Uherském Hradišti 9. října večer. Vstupenky si zakupte v pokladně Slováckého divadla. Prodává je paní Svozilová, to je naše kamarádka, tak se jí nebojte. Za utržené peníze vycvičí Štětináč svou novou krysu a pak vám cviky možná předvede. Ale Mirkovi Dušínovi, Jarkovi Metelkovi, Jindrovi Hojerovi, Červenáčkovi a Rychlonožkovi ani muk! Jinak svou cvičenou krysu pustí Štětináč k vám domů!
Za Bratrstvo kočičí pracky vás zdraví Dlouhé bidlo, Štětináč a Bohouš. A taky krysa Eulálie.

Ohlasy diváků

Za čtrnáct let, kdy herci Slováckého divadla komedii Rychlé šípy uvádějí, ji vidělo přes sto tisíc diváků v téměř čtyřiceti městech po celé republice. Mnozí z nich si dojmy z představení nenechali pro sebe a hned po návratu z divadla sedli a hercům napsali. „Těch vyznání bylo za ta léta mnoho a mnoho desítek, za všechny jsme vděční," usmívá se představitel Mirka Dušína David Vacke.

„Asi to znáte také. Občas člověku není do smíchu, někdy je mu dokonce do pláče. Pokaždé, když mě něco takového v životě potká, utíkám za vámi do divadla. Děkuji, že díky Rychlým šípům, které jsem viděla už devětkrát (a ne naposledy), je mi vždycky líp," napsala hercům například Svatka Svobodová. Jiní pak přidávají postřehy z představení a popisují, jakých nových situací si v komedii všimli.

Nejsou to ale jen dopisy, jimiž diváci těší herce. Stalo se, že do divadla přišel balík s pekáčem buchet, jindy divačky upekly dort ve tvaru vlajky Rychlých šípů, při další repríze divadelníci dostali malé figurky vytvořené podle jejich postav. Dojemný dárek přišel i z Třebíče. Dvojice šestiletých holčiček poslala hercům své největší poklady – tedy bonbóny, obrázky, krabičky a plno dalších drobností. Maminka pak připojila dopis, ve kterém líčí nadšení svých dcer z představení. „Ta společná radost je vzájemná. Když dostanete dopis, dárek, když vám někdo poděkuje na ulici, to pak máte chuť na další reprízu ještě víc, než na tu předchozí. A i v tom je možná kouzlo Rychlých šípů," shrnuje představitel Dlouhého Bidla Josef Kubáník.

Autor: Josef Kajetán