VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Habartová: Nabídka festivalu je bohatá

UHERSKÉ HRADIŠTĚ - Jednou z organizátorek Mezinárodního dětského folklorního festivalu Kunovské léto je i Romana Habartová, která pracuje jako etnografka Slováckého muzea. Přípravy na tuto akci v těchto dnech právě vrcholí, neboť se čtrnáctý ročník festivalu uskuteční už od příštího pondělí v Kunovicích, Uherském Hradišti i jeho okolí.

8.6.2007
SDÍLEJ:

Romana Habartová.Foto: archiv

Za ty roky se na festivalu vystřídalo 160 dětských folklorních souborů a dalších 130 kolektivů, podílejících se na doprovodných programech. Každoročně se do Kunovic sjede kolem sedmi stovek účinkujících dětí. Přijíždějí z Čech a Moravy, Slovenska, Polska, Litvy, Lotyšska, Ruska, Arménie, Maďarska, Rakouska, Chorvatska, Bulharska, Makedonie, Řecka, Itálie, Mexika. Letos mimo už zmíněné přibude Srbsko a Indie. Celkem se v Kunovicích představí osm zahraničních souborů.

Třešničkou na dortu bude letošní národní přehlídka dětských verbířů. Ti se představí v sobotu 16. června na Zelném trhu v Uherském Hradišti.

Kde a kdy vůbec vznikla první myšlenka uspořádat v Kunovicích takový festival?

Festival vznikl před čtrnácti lety opravdu z velkého nadšení! Nejzásadnější byla chuť několika lidí, kteří ukončili aktivní činnost v souboru Kunovjan. Na vzniku festivalu se podílely také jejich děti v dětských folklorních kolektivech. Hodně pomohly i podstatné změny v zájmovém hnutí po roce 1990 i vše ostatní, co ta doba přinášela, včetně jakési „devastace” lidskosti, což se začalo odrážet pozvolna i v dětském chování. To vše nás nenechalo v klidu. Rozhodli jsme se vytvořit příležitost pro příjemné a smysluplné zhodnocení času, ve kterém se nejen děti, ale i dospělí věnují ušlechtilému zájmu, obohacují své poznání, uvědomují si životní hodnoty… Přáli jsme si vytvořit do budoucna obdobu Dětské Strážnice, která v té době ještě neexistovala.

Každý ročník festivalu byl jiný. K jakým změnám za ty roky došlo?

Nejdůležitější změnou byla od 2. ročníku garance a záštita festivalu. Je to velké vyznamenání pro tým lidí a uznání práce, za níž se postaví a respektuje ji město Kunovice, města Uherské Hradiště a Staré Město. Změnu zaznamenala i skladba festivalu, která je tvořena společensko-propagační, sociální a reprezentační částí, různými soutěžemi a zajímavými programy pro děti.

Máte připraveno i něco úplně nového?

V letošním roce zaznamenala významný krok verbířská soutěž, která byla radou a znalci verbuňku při Národním ústavu lidové kultury ve Strážnici doporučena a uznána jako Národní soutěž dětského verbuňku, kterému v uplynulých měsících předcházela regionální kola po celém Slovácku. V Uherském Hradišti se v rámci festivalu představí u úžasné „Červinkovy zdi“ na Zelném trhu na třicet nejtalentovanějších verbířů z Hradišťska, Brodska, Kyjovska, Strážnicka, Podluží a hanáckého Slovácka. A to je vynikající nejen pro děti samé, ale také ocenění naší práce. Navíc se nám za dobu trvání festivalu podařilo natočit dvě cédéčka, vydat zpěvníček a každoročně připravit zajímavý sestřih toho nejlepšího z festivalu na DVD.

Ohlasy návštěvníků jsou kladné nebo i záporné?

Festival se stal jedním z prestižních iniciativ uherskohradišťského souměstí a Zlínského kraje. V letošním roce mu bude udělen statut řádného člena CIOFF, je prezentován v kalendáriu této mezinárodní kulturní nevládní organizace, Mezinárodní rady organizátorů folklorních festivalů a lidového umění. Za velkou poctu považujeme návaznost na Mezinárodní folklorní festival ve Strážnici, kde se představují nejlepší zpěváci a verbíři. Stejně důležité je pro nás nadšení a kladná kritika zúčastněných kolektivů a předně také rostoucí zájem divácké a posluchačské veřejnosti, který je pro pořadatele také významným hodnotícím kritériem.

Které pořady byste návštěvníkům doporučila?

Stále větší význam mají pro festival jeho doprovodné aktivity, které zdánlivě s jeho programem nesouvisejí. Se zájmem je sledováno mezinárodní řezbářské sympozium. Letošní ročník je věnován životnímu jubileu vynikajícího řezbáře Františka Gajdy ze Strážnice, který se řadě řezbářů (nejen) na našem sympoziu stal učitelem a rádcem a oni sami se považují za jeho žáky. Přijedou řezbáři z Moravy, Slovenska, Polska a snad i Itálie. Skvělá atmosféra panuje na Svatojánském jarmarku v Uherském Hradišti, kde se schází na stovku lidových výrobců z Čech, Moravy i Slovenska. Atmosféru dotváří silně obsazená verbířská soutěž i vystoupení zahraničních souborů u Morového sloupu a svou vynikající atmosféru má i soutěž všech choreografií.

Organizace takového festivalu je určitě náročná. Kde berete elán?

Bez nadšení – vlastního a všech lidí kolem, podpory rodin a pevné záštity zástupců státní správy i samosprávy, kulturních institucí i konkrétních osobností, by nebylo možné takový festival zrealizovat. A neméně důležité je při tom nekončícím kolotoči zůstat živý a zdravý a nestárnout na duši, když na těle se musí. V našem týmu dnes pracuje na šedesát dobrovolníků a nadšenců. Společně se ovlivňujeme, obohacujeme a dáváme ze sebe do práce kolem festivalu to nejlepší, co můžeme. I proto je možná také festival hodnocen jako nejsrdečnější dětská aktivita u nás.

8.6.2007 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

SERVIS

Obchod - Obchod Prodavač, prodejce 18 000 Kč

Prodavači v prodejnách. Požadované vzdělání: střední odborné (vyučen). Dělené směny, úvazek: . Mzda min. 18000 kč, mzda max. 23000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Pro maloobchodní prodejnu koberců ve Starém Městě, Hradišťská 1922, Staré Město přijmeme ihned nebo po dohodě na HPP prodavače. Požadujeme SO vzdělání, očekáváme samostatnost a flexibilitu, smysl pro odpovědnost a dobrý zdravotní stav. Nabízíme odpovídající mzdu vč. prémiového ohodnocení dle pohyblivých složek mzdy, příspěvky na stravné formou 100,- Kč stravenek, pracovní poměr na dobu neurčitou s možností kariérního a mzdového růstu. Uchazeči, kteří projeví zájem o tuto pracovní nabídku zašlou své stručné životopisy na e-mail personalni@breno.cz. a nebo se mohou informovat přímo na prodejně u vedoucí. Vybrané uchazeče pak vyrozumíme o dalším postupu.. Pracoviště: Koberce breno, spol. s r.o. - 018 - 23 - staré město [648], Hradišťská, č.p. 1922, 686 03 Staré Město u Uher.Hrad.. Informace: , .

Doprava a logistika - Doprava a logistika Skladník 17 000 Kč

Skladníci, obsluha manipulačních vozíků. Požadované vzdělání: nižší střední. Třísměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 17000 kč. Volných pracovních míst: 2. Poznámka: Prac. poměr na 1 rok s možností doby neurčité, možnost kratšího úvazku, manipulace se materiálem, příjem a uložení zboží a materiálů, výdej materiálu do výroby, kontrola správnosti převzatého zboží dle dodacích listů, obsluha manipul. vozíku a řezací pilky, zpracování dokladů skladové evidence s využitím výpočetní techniky, hmotná odpovědnost za svěřené hodnoty. Oprávnění k řízení vysokozdvižných vozíků, praxe ve skladovém hospodářství, preciznost, zodpovědnost, samostatnost, komunikativnost, čas. flexibilita, řádné vedení skladu, příjemné prac. prostředí, možnost prof. růstu, 5 týdnů dovolené, možnost stravování v areálu firmy - s příspěvkem zaměstnavatele. Osobní kontakt možn po předchozí tel. domluvě.. Pracoviště: Mesit machining, s.r.o. - pracoviště, Sokolovská, č.p. 573, 686 01 Uherské Hradiště 1. Informace: Patrik Klaban, +420 572 522 686.

Výroba - Výroba Mechanici a opraváři osobních automobilů 22 000 Kč

Mechanici a opraváři průmyslových strojů a zařízení MECHANIK/ELEKTRONIK. Požadované vzdělání: střední odborné (vyučen). Třísměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 22000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Údržba/uvádění výrobních zařízení do chodu, montáž a zapojení konstrukčních celků a zařízení, analýza chyb a příčin poruch na jednotlivých zařízeních, opravy mechanických nebo pneumatických částí, drobné údržbářské práce spojené s budovou a technologií, provádění pravidelných preventivních činností v rámci TPM. Požadujeme: praxi alespoň 3 roky na pozici pracovníka údržby nebo mechanika seřizovače, základní znalosti práce v oblasti pneumatiky, kvalitně odvedenou práci, znalost MS Office (Word, Excel), ochotu pracovat ve 3-směnném 7,5-hodinovém provozu. Možnost prodloužení PP na dobu neurčitou., Nabízíme zázemí nadnárodní společnosti: týden dovolené navíc, příspěvek na zdravotní prevenci ve výši 1000,- Kč měsíčně, věrnostní příplatek po roce zaměstnání ve výši 1000,- Kč měsíčně, 13. plat, příplatky i za odpolední směny, dotované obědy a večeře v podnikové jídelně, dotované občerstvení, společné akce, dárek při pracovním výročí, + zajišťujeme dopravu na každou směnu a z každé směny ze směru: Valašské Klobouky, Brumov-Bylnice, Nedašov, Návojná, Štítná nad Vláří, Jestřabí, Hostětín, Pitín, Záhorovice, Bojkovice, Šumice a nově i ze směru Popovice, Podolí, Veletiny, Hradčovice, Drslavice a směru Kunovice, Uherský Ostroh, Ostrožská Nová Ves, Ostrožská Lhota, Hluk, Vlčnov.. Pracoviště: Mann + hummel innenraumfilter (cz) s.r.o. - pracoviště, Nivnická, č.p. 2616, 688 01 Uherský Brod 1. Informace: Zuzana Koplová, +420 605 299 566.

Obchod - Obchod Prodavač, prodejce 17 000 Kč

Prodavači potravinářského zboží PRODAVAČ/KA - SKLADNÍK/CE. Požadované vzdělání: střední odborné (vyučen). Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 17000 kč, mzda max. 18000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Obsluha zákazníků, spolupráce na příjmu a na naskladňování zboží, manipulace se zbožím v provozovně, inventarizace zboží, práce na PC - vystavování faktur a objednávek, jejich vyřizování. Komunikativnost, spolehlivost a zodpovědnost; vstřícné a příjemné vystupování; základní znalost práce na PC; zkušenosti s obchodem výhodou. Pracovní doba na 1 směnu + sobota dopoledne (každá třetí sobota je volná), stravenky v hodnotě 100Kč, bezúročné půjčky, nákup zdarma v hodnotě 500Kč, nadstandardní OOPP, prací prášky, vánoční balíčky, zajímavé odměny při osobních a pracovních jubileích, vánoční večírek, sportovní odpoledne, možnost zdarma zapůjčení výčepního zařízení a další zajímavé benefity. Kontakt telefonicky či e-mailem.. Pracoviště: Rojal spol. s r.o. - cash & carry, Tř. Maršála Malinovského, č.p. 389, 686 01 Uherské Hradiště 1. Informace: Tereza Chovancová, +420 774 545 502.


DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Na přírodním koupališti ve Starém Městě se utopil mladý muž.
AKTUALIZOVÁNO
3

Dva muži se o víkendu utopili ve Starém Městě

Videosouhrn 13. srpna 2018

Požár v Kutné Hoře a veřejné záchodky místo hudby pro Třebíč: videa dne

S jedničkou odstartuje Barum Rally Lukjaňuk. Chybí Kresta, Kostka i Valoušek

Opět skvostné obsazení. Nadcházející 48. ročník Barum Czech Rally Zlín přinese souboj nejlepších pilotů z tuzemska, ale rovněž lídrů prestižního šampionátu ERC. Předposlední srpnový víkend (24. – 26. 8.) se na start nejprestižnějšího automobilového závodu postaví 138 posádek, z 26 zemí světa, v rámci evropské klasifikace pojede 80 posádek z nichž 54 má prioritu.

Slovácko vytrestalo Olomouc, která překvapivě bránila zónově

Tenhle zápas zřejmě přepíše klubové statistiky. Není moc fanoušků, kteří by pamatovali duel, ve kterém by fotbalisté Slovácka zaznamenali všechny góly hlavou. V nedělním ligovém souboji s Olomoucí se jim to povedlo.

Hofmann zastínil i Kadlece. Utkání s Olomoucí bylo výjimečné, přiznává

/ROZHOVOR/ Odehrál nejlepší zápas kariéry, poprvé v jednom utkání nejvyšší české fotbalové soutěže vstřelil dvě branky. Stoper Slovácka Stanislav Hofmann byl ústřední postavou domácího mužstva proti silné Olomouci.   

Michal Kadlec: Jsem rád,že jsem tady. Budu dělat pro Slovácko maximum

ROZHOVOR / Třináct let a devět měsíců. Po takové době nastoupil znovu v dresu Slovácka proti Olomouci nejznámější odchovanec a momentálně největší persona klubu Michal Kadlec. V týdnu před zápasem absolvoval jenom dva tréninky.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT