Je před námi jubilejní 40. ročník Letní filmové školy. Co speciálního pro návštěvníky chystáte?

On je to vlastně už padesátý ročník této akce. Nejprve to totiž byl Seminář pro filmové kluby a jeho desátý ročník byl přejmenován na Letní filmovou školu. Akce jako taková tedy slaví padesátiny, Letní filmová škola čtyřicetiny. Chystáme spoustu mimořádných akcí, kterými chceme spolu s návštěvníky festivalu i obyvateli města toto výroční oslavit. Zdarma nabídneme například každý večer koncerty na Masarykově náměstí a chystáme také velkou exteriérovou výstavu před kinem Hvězda. Ta mapuje Letní filmovou školu od jejího vzniku až do současnosti, což bude naprosto unikátní možnost nahlédnout do historie této mimořádné akce prostřednictvím archivních materiálů a fotografií. Návštěvníkům jsme poprvé v ČR připravili, ve spolupráci s Národním filmovým archivem, rekonstrukci dobového představení L. P. 1914. Všichni, kdo se zúčastní jeho dvou projekcí, budou mít možnost přenést se do roku 1914 a na vlastní kůži zakusit, jak tehdy kinoprojekce probíhaly. Věřím, že to pro mnohé bude opravdu velký zážitek. Další lahůdkou bude jistě projekce filmu Frigo na mašině na Masarykově náměstí, jehož doprovodí místní kapela RabiGabi a G. Oživením pro celé město bude jistě i třídenní pobyt kompletního souboru Dejvického divadla v čele s Mirkem Krobotem a Ivanem Trojanem, kterým bude na LFŠ věnována velká část programu. Nově jsem také pro obyvatele města připravili levnější jednodenní akreditace, které se do začátku LFŠ prodávají v Městském informačním centru (MIC). Jedním z důvodů je, že chceme obyvatele města více vtáhnout dovnitř festivalu, aby měli možnost na vlastní kůži okusit, jak úžasná atmosféra v kinech vzniká. A to i přesto, že třeba chodí do práce. Návštěvníci mají taktéž možnost i bez akreditace na MIC v předprodeji zakoupit vstupenky na všechny divadelní představení, která se konají v divadelním šapitó.

Jaké změny jste oproti minulým ročníkům provedli, na co se mají návštěvníci připravit?

V souvislosti s jubilejním ročníkem jsme trošku posílili doprovodný program. Koncerty jsme přesunuli na Masarykovo náměstí a otevřeli je všem zájemcům. Divadelní program jsme přesunuli do nového šapitó ve Smetanových sadech, kde bude také každý den od 14 hodin probíhat program pro děti, ať už to budou divadélka, filmy nebo kreativní dílny. Pro větší komfort návštěvníků jsme k cizojazyčným přednáškám opět zajistili překladatelské zařízení a nově zřídili úschovnu zavazadel, která bude fungovat ve Slovácké búdě. Myslím, že všechny změny návštěvníci a obyvatelé města ocení. V této souvislosti bychom chtěli všechny místní poprosit o toleranci a trpělivost se zvýšenou hlučností, které nelze úplně zabránit.

Již čtvrtým rokem jste u kormidla jedno z největších filmových festivalů u nás. Čeho se Vám za tu dobu povedlo dosáhnout?

Jsem moc ráda, že je Letní filmová škola finančně stabilizovanou akcí se stálým a již zkušeným produkčním i organizačním týmem, se kterým je příprava akce daleko jednodušší. Již několik let po sobě máme stabilní návštěvnost, což dokazuje, že má tato akce své stálé příznivce a v letošním roce, díky programovému oživení a větším investicím, čekáme divácký rekord. Myslím, že se mi podařilo přesvědčit nejen místní podnikatele, ale i radnici, Zlínský kraj, Ministerstvo kultury i Státní fond kinematografie o tom, že nám mohou důvěřovat a že je třeba s Letní filmovou školou počítat i do budoucna. Že je to akce, která je hodna celorepublikové pozornosti a podpory.

V minulých letech vás sužoval nejeden finanční problém. Festival přišel o hodně peněz od státu i sponzorů, ale přesto se vždy s touto těžkou situací vypořádat. Jak je na tom LFŠ v letošním ročníku?

V letošním roce se nám díky podpoře Ministerstva kultury a Státního fondu kinematografie podařilo dosáhnout na vyšší rozpočet, takže se nám letos LFŠ chystala daleko radostněji než vloni.

Loni jste Slováckému deníku prozradila, že festival operuje s přibližně třináctimilionovým rozpočtem, letos je to tedy částka vyšší. Myslíte si, že se vám něčeho podobného podaří dosáhnout i příští rok nebo je to pouze zásluhou kulatého výročí?

Sama doufám, že podpora Ministerstva kultury a Státního fondu kinematografie bude obdobná jako letos. LFŠ by to velmi ocenila a my také. To, na jak minimální úroveň klesla loňská výše státní podpory, se snad už opakovat nebude. Je potřeba dodat, že před několika lety byla podpora z těchto dvou institucí ještě vyšší, než tomu bylo letos. Pokud by tedy zůstala alespoň na takové výši jako je tomu teď, byli bychom za to vděčni. Je to totiž o úplně něčem jiném, když můžete festival chystat v relativním finančním klidu.

Krom jednodenních a týdenních akreditací si mohou návštěvníci pořídit i čtyřdenní. Kolik budou jednotlivé akreditace stát?

Od minulého roku jsme v cenách žádné změny nedělali. Jen jsme navíc zavedli cenově zvýhodněné jednodenní akreditace pro obyvatele Uherského Hradiště, pokud si je koupí v předprodeji v MIC.

Máte už plány pro příští ročník, chystáte nějaké novinky?

Na to je příliš brzy. Teď se soustředíme na letošní ročník a ten příští začneme řešit nejdříve za měsíc.

Co si vy osobně nenecháte na LFŠ ujít? Na jaký z doprovodných programů se těšíte?

Nemůžu se dočkat Petera Greenawaye, jeho přednášky i nového filmu a na diskuse, které jistě vyvolá. Těším se na všechny z Dejvického divadla, ale velmi doporučuji i naše ostatní divadelní představení. Všechno jsou to lahůdky. Jakožto filmový fajnšmekr si určitě nenechám ujít alespoň pár filmů Roberta Bressona a moc se těším na rekonstruovanou projekci L. P. 1914. Ráda bych také stihla alespoň jednu femme fatale v sekci Film a živá hudba, která je věnována právě velkým divám němé éry, jako byly např. Greta Garbo, Pola Negri či Asta Nielsen. Je toho ale mnohem víc, jen nevím, jestli při svých pracovních povinnostech nakonec stihnu alespoň polovinu z toho, co bych ráda.

Autor: LIBOR MALIŠ