Kreativní prezentaci mohou ve Zlíně zájemci zhlédnout do 22. listopadu, poté poputuje například do Krnova, Itálie a Namibie. Za organizátory akce o tom ČTK informovala Jana Mráčková.

Podle statistik Krajské hygienické stanice Zlínského kraje počet HIV pozitivních lidí v kraji stoupá. Zatímco v uplynulých letech lékaři evidovali dvě nakažené osoby ročně, za první čtyři měsíce letošního roku zaznamenali už tři nové případy. V regionu tak bylo do konce dubna celkem 19 pozitivních lidí, přičemž u šesti z nich se už onemocnění AIDS plně rozvinulo. Ve světě se pak podle organizátorů výstavy nakazí virem každých 15 sekund jeden člověk ve věku od 15 do 24 let, což je 6000 nově infikovaných denně.

"Kampaň ale věří, že kombinace kreativity a talentu může být silnou zbraní v boji proti viru HIV a AIDS a zásadním způsobem, jak dostat informace k cílové skupině - mladým lidem," řekla koordinátorka kampaně Petra Weissová.

Výstava prezentuje výsledky kreativní soutěže pro mladé Čechy, Italy, Nizozemce a Němce. Umělci měli na téma HIV a AIDS napsat povídku, vytvořit grafiku, nazpívat píseň či natočit film.

Počet osob pozitivních HIV či nemocných AIDS na 100.000 obyvatel v ČR činilo k poslednímu dubnu letošního roku 9,44 lidí, HIV lékaři zjistili u 949 osob, 215 z nich dospělo do konečného stadia nemoci AIDS. Ve Zlínském kraji byla tato nemocnost 3,22 osoby na 100.000 obyvatel. Na zákeřnou chorobu v Česku zemřelo přes 120 lidí.