O jeho kouzelné završení se v sále Československého kulturního centra postaral folklorní soubor Děcka z Buchlovic sedmým ročníkem vánočního koncertu, nesoucího název Putování za hvězdou moravskou krajinou s posezením u cimbálu.

Než se ale diváci mohli nechat unášet neobyčejným nebeským úkazem, novou hvězdou, zářící mnohem víc než miliardy jiných, uskutečnil se slavnostní křest Sborníku k 40. výročí souboru Děcka z Buchlovic. Kmotry precizně zpracované a uceleného přehledu o čtyřiceti letech děckého ansámblu byli novináři Iva a Pavel Paškovi.

Krakonoš.
Děti rozhodly: Která pohádková bytost by měla vládnout české zemi?

A pak už přišel čas vypravit se putovat s moderátorkou Hanou Andrlovou za nově objevenou hvězdou. Nebyla to ale hvězda s ohonem, která se nad známým biblickým výjevem začala ve velkém objevovat v 15. století v Itálii, jež se později dostala i do našich končin. „Podle staré legendy se říká, že když se na nebi objeví nová hvězda, znamená to, že se někde narodilo malé děťátko, nový malý človíček. A že ta hvězda byla neobyčejná, zářivá, plná tajemství a naděje, sledoval ji každý, kdo ji uviděl,“ dala průchod pocitům Hana Andrlová, jedna ze zakládajících členek Děcek z Buchlovic.

Dolní Němčí: Příběh o Ježíškově narození završil televizní štáb interviem s Pannou Marií
Příběh o Ježíškově narození završil televizní štáb interview s Pannou Marií

Stejně jako tu hvězdu, putující moravskou krajinou, neobyčejnou a tajemnou, která zvěstovala nový život, sledovali diváci s nevšedním zájmem a pozorností pořad rozdělený do pěti bloků. V něm se představila cimbálová muzika Tramín, Děcka z Buchlovic, dechový kvartet, cimbálová muzika Džbánek a balet buchlovické pobočky ZUŠ Uherské Hradiště. Sóla baletního tance Betlémská hvězda se zhostila Dominika Marková, sóla zpěvů Kateřina Jurnyklová a Annou Rašticovou (všechny tři bývalé tanečnice buchlovických Děcek – pozn. autora) a v roli Josefa a Marie se představili Martin Vencel a Kristýna Andrlová. Cimbálovce Tramín kraloval primáš David Šeda, tupeskému Džbánku Václav Raštica, oba bývalí tanečníci Děcek z Buchlovic.

Ilustrační fotografie.
Přečtěte si přání čtenářů Deníku. Splní se?

„Jsem ráda, že pořad Putování za hvězdou je dokladem vzájemné spolupráce bývalých i současných členů souboru. Na pódiu se tak setkalo padesát účinkujících ze čtyř generací Děcek z Buchlovic. Jako host se představily děti z tanečního souboru ZUŠ pod vedením Marie Hladníkové,“ okomentovala nezaměnitelné kouzlo o poetiku programu vedoucí Děcek z Buchlovic a autorka pořadu Lenka Rašticová.