"Pokud se podíváte do programu, tak už je teď jasné, že to bude dobrý ročník, tak jak známe filmovku, nebude se přislazovat. Filmovku i letos připraví osvědčený tým lidí, známé tváře, bude to takový pozdní sběr," naoko urazil organizátory Josef Kubáník.

Dvě hlavní ženy akce pak přirovnal k vínům.

Ředitelka celé filmovky Radana Korená je podle něj Sauvignon, protože je to výrazné víno a když ho člověk vymění, je to vidět.

Programová ředitelka Iva Hejlíčková je prý podobná šampaňskému.

"Pořád z ní tryskají bublinky. A protože Iva je kvalitní, tak jí může být i moc," přisadil si ještě hradišťský herec.

Oficiální zahájení navštívila řada hostů i dalších návštěvníků.

Nechyběl mezi nimi například dánský velvyslanec Ole Frijs-Madsen, který dorazil do Hradiště kvůli sekci věnované Larsi von Trierovi.

Především ale mezi účastníky nechyběl režisér Bahman Ghodabi.

Vyvrcholením oficialit totiž bylo předání první výroční ceny AČFK.

Tu získal právě íránský filmař za hrané filmy i dokumenty, které s nebývalou intenzitou analyzují minulost, současnost i budoucnost kurdského národa.

"Ještě před pěti lety jsem nepřijímal pozvání na festivaly. Vám ale moc děkuji, vlili jste mi novou energii do žil," děkoval po převzetí "zmrzliny" Bahman Ghodabi.

Po zahájení diváci viděli jeho snímek Želvy mohou létat. V neděli budou mít účastníci možnost vidět další film tohoto tvůrce s názvem Sezóna nosorožců, kde se v jedné z hlavních rolí objeví i ikona italského filmu Monica Bellucci.