Ti, kterým se podařilo do soutěže nominovat, mohli své umění ukázat v sobotu 23. dubna, a to tradičně na Ranči Rovná poblíž obce Košíky.

„Máme tady dnes 20 účastníků, mezi nimi jsou jednotlivci, duet a samozřejmě i skupiny. Zájem byl letos tak veliký, že jsme bohužel už šest týdnů před koncertem museli vyhlásit stop stav. Přiznám se, že i já mnoho z přihlášených uskupení neznám, takže jsem sám zvědavý," informoval o letošním ročníku Porty na Slovácku za organizátory Jirka Joke Drhlík.

Zároveň připomněl, že v loňském roce se na stejném místě představilo 17 účinkujících. Příznivci soutěžního festivalu trempských, bluegrassových, folkových, country kapel, duet i písníčkářů, tak letos měli bohatý výběr.

Na podiu se jim představily Huménečko, Pramen, PIVO zdarma, Blues d´Effect, Fenix, Popojedem, Je nás moc, Tolstolobik, Petr Urbánek a množství dalších. Nechyběli ani hosté festivalu, kterými byli vítěz Porty 2012 a 2013 Švédova trojka, dále Elvis moravský revival, nebo taneční skupina Tady a teď z Vlčnova.

Do národního finále v Řevnicích z Ranče Rovná nakonec postoupila skupina PIVO zdarma, do semifinále pak Pavel Walda Nosálek. V rámci divácké soutěže se nejlepší stala kapela Divousy, v autorské Portě zvítězila rovněž kapela PIVO zdarma.

Porta je český soutěžní hudební festival, zaměřený na trempské, folkové či countryové kapely, stejně jako na duety i jednotlivé písníčkáře. Založen byl v roce 1967 v Ústí nad Labem. Zakladatelem Porty byl Jiří Šosvald, kapelník westernové kapely AZ Septet.

V současnosti se festival skládá z oblastních soutěžních kol v jednotlivých regionech. Z nich pak soutěžící postupují jednak do národního finále v Řevnicích, stejně jako do mezinárodní soutěže v Ústí nad Labem. Festival dává příležitost především začínajícím umělcům.