U kolébky souboru stáli v roce 2008 sourozenci Michaela Otrusinová a Richard Drobil. Jejich snahou bylo vést děti k lásce ke krojům, udržování zvyků a tradic v městyse. Soubor čerpá písničky a tance z Dolňácka a prezentoval se jimi na všech kulturních a společenských akcích v Polešovicích.

„Polešovjánek reprezentoval městys na Kunovském létě, při Slavnostech vína v Uherském Hradišti, na folklorním festiválku v Osvětimanech nebo na velikonočním jarmarku ve Vizovicích. Od roku 2012 vede Polešovjánek pouze Michaela Otrusinová,“ informovala Ludmila Drobilová, jedna ze zakladatelek Folklorního sdružení Polešovice, pod jehož hlavičkou Polešovjánek vznikl.

Oslavu 10. výročí Polešovjánku umocnily v areálu školního sportoviště svými pásmy dětské folklorní ansámbly Vizovjánek z Vizovic, Klimentek z Osvětiman a jubilující soubor. Gratulovat přišel Polešovjánku ženský sbor Drmolice z Polešovic, který si pro něj připravil netradiční pohádku s názvem Jak Drmolice pekly dort.

„Rozvíjet tradice lidu Slovácka, oslavovat krásu života tancem a písní, dávat lidem radost a úsměv, to je především poslání dětského folklorního souboru Polešovjánek. On se stal nedílnou součástí kulturního života v městyse a okolí,“ nechala se slyšet učitelka Renáta Šťastná z Vážan a vedoucí tamního mužského sboru.