„Nejmenší diváci se mohou 26. prosince s rodiči vypravit na nový pohádkový muzikál Anička a bylinkové kouzlo v režii Jakuba Macečka a českou premiéru bude mít ve stejný den také dobrodružný příběh Bílá velryba na motivy slavného románu Hermana Melvilla v režii Michala Skočovského,“ uvedl ředitel divadla Michal Zetel.

Anička a bylinkové kouzlo

Původní veršovaný pohádkový muzikál Anička a bylinkové kouzlo tvůrčí dvojice Josef Fojta a Emanuel Míšek je určen nejen pro děti, ale doslova pro každého. „S kouzelnou mocí bylinek a rozkvetlé voňavé louky vtipně seznamuje posluchače napříč generacemi, za použití písniček rozličných hudebních žánrů. Ke jmenovanému muzikálu přináleží také nedávno vydané album s názvem Bylinky – písničky z hrnečku, které spolu s dětmi z pěveckých sborů nazpívali herci Slováckého divadla,“ uvedla dramaturgyně Iva Šulajová.

Režisérem pohádkové inscenace je Jakub Maceček, který již v minulosti se Slováckým divadlem několikrát spolupracoval. „Pro děti vytvořil nezapomenutelné nastudování pohádkového textu Vojtěcha Vackeho s názvem Princezny a loupežníci aneb Zmatky kolem Katky, pro dospělé ztvárnil oblíbené, osobitou imaginací vynikající inscenace, jako například nedávno uvedenou Knihu o hřbitově,” dodala dramaturgyně.

Bílá velryba připluje v české premiéře

Velkolepý příběh o zaslepeném boji s přírodou Bílá velryba vznikl na motivy románu amerického autora Hermana Melvilla z roku 1851, který je považován za jedno z vrcholných děl americké literatury. Ve Slováckém divadle jej nastudoval režisér Michal Skočovský.

„Melvillův román je komplikovaná, mnohovrstevnatá věc. My se věnujeme epické lince knihy, což je dobrodružný námořnický příběh pro děti,“ uvedla dramaturgyně novinky Markéta Špetíková.

„Naše Bílá velryba je komorní a intenzivní, určena je pro třetí až šestou třídu,“ prozradil režisér pohádky Michal Skočovský, který v Uherském Hradišti nastudoval například úspěšnou komedii Čarodějnice v kuchyni. „Bílou velrybu jsem zvolil proto, že je v ní i nádech ekologie a věnuje se tématu výlovu velryb,“ doplnil režisér.

Kdy se bude hrát

Muzikál Anička a bylinkové kouzlo se rázem po premiéře stal hitem, a to tak velkým, že prosincové představení je téměř vyprodáno a i když divadelníci zařadili do prodeje okamžitě i lednový termín, i na něj už zbývají poslední desítky volných lístků. “Jsme tím překvapení i potěšení zároveň a abychom zájem diváků uspokojili, přidali jsme do prodeje další představení, byť až v květnu. I ono se velmi rychle plní,” říká manažerka divadla Jitka Honsová.

Vyprodaná je i Bílá velryba, a to asi hlavně proto, že slavný příběh bude uvedený v české premiéře. “V prodeji je ale už i únorové představení a bedlivě hlídáme, abychom mohli zareagovat v případě, kdy i ono bude vyprodáno,” dodává manažerka divadla a připomíná, že diváci v hlavních rolích uvidí Martina Hudce, Petra Čagánka a další herce.

Sváteční program ve Slováckém divadle

26. 12. 15:00 Anička a bylinkové kouzlo

26. 12. 15:00 Bílá velryba, premiéra

27. 12. 19:00 1+2=6

28. 12. 19:00 Hra o pyžama

29. 12. 19:00 Hra o pyžama, naposledy

30. 12. 19:00 Rychlé šípy

31. 12. 18:00 Mnoho povyku pro nic