Umělecký vedoucí a cimbalista Petr Gablas Slováckému deníku prozradil například to, co je ještě letos čeká nebo co je turné před dvěma lety překvapilo.
V roce 2016 jste uspořádali tour, v rámci, nějž jste objeli velká města v republice. Teď se chystáte na něco podobného, co vás vede k tomu cestu opakovat a jak byste zhodnotil tu první? Co vás na ní nejvíce překvapilo?
Velmi jednoduše nás ta atmosféra klubu nějakým způsobem přitahuje. V roce 2016 mě překvapily hlavně pozitivní ohlasy od lidí. To je to nejdůležitější a nejvíc pro muzikanta. Moc nás potěšilo, že se třeba sami pořadatelé hned ptali, kdy zase přijedeme. Věděli jsme, že budeme chtít něco podobného zopakovat. Mě teda mrzí, že je to až po dvou letech. V rámci té první šňůry jsme uváděli do světa náš první videoklip, ten si zpětně myslím, že se velmi povedl. Letos videoklip nebude. Za to s námi pojedou naši hosté.
Jak na vás reagovali lidé v Brně nebo Praze, kde nemá folklor až tak pevné kořeny jako u nás?
Já si myslím, že Moraváci jsou všude (smích). On možná folklor nemá ve velkých městech tak velké zázemí jako u nás doma, člověk ale nikdy neví, kde na někoho narazí. Každopádně jsem si moc vážil, že lidi přišli na nás jak v Praze, tak i v Brně.
Která města letos při turné navštívíte a proč jste vybrali právě tato?
První koncert vykopneme 3. dubna v Brně v Metro music baru. Hned druhý den jsme v Malostranské besedě v Praze. Zakončíme to v sobotu v Uherském Hradišti na Míru. V podstatě se vracíme do těch stejných prostor, kam jsme vyjeli v roce 2016. Přišlo nám, že tato místa byla pro náš koncept ideální, takže nebyl důvod je měnit. Nakonec jsme se na poslední chvíli domluvili, že proti první tour přidáme ještě jeden termín a místo, a to je 6. dubna v Kyjově na Jančovce.
V Uherském Hradišti vystoupíte v klubu Mír, proč jste zvolili toto prostředí?
Když jsme úplně poprvé přišli s nápadem udělat koncerty v klubech, hned nezávisle asi u třech muzikantů vypadlo slovo „Mír“. Je to velmi jednoduché, kluci tam velmi rádi chodí. Když jedeme z nějaké akce, Mír je vždycky strategické místo.
Co návštěvníci vašeho tour uslyší? Jak dlouho by měl koncert trvat a budou na něm nějací hosté?
Program samozřejmě nebudu prozrazovat, to by nebylo překvapení. S časem to bude trochu záležet i na publiku. V programu máme připravených několik úseků, které jsou založené na improvizaci a tím pádem jejich délka se zakládá na momentální náladě všech. Chtěli jsme vyzkoušet něco nového. Víceméně jsem se nechtěl nějak žánrově vymezovat. Vybral jsem věci, u kterých věřím, že by mohly v našem podání fungovat, zároveň aby publikum bavily. Hostů budeme mít hned několik. Jsem rád, že si na nás udělaly čas zpěvačky Lucka Rybnikářová a Kristýna Daňhelová. Součástí letošní tour bude jeden vynikající muzikant a kamarád. Jeho jméno si zatím nechám pro sebe, to má být překvapení. Prozradím ale, že v Brně a Praze budeme mít ještě speciálního hosta navíc. Na to se moc těším.
Uzpůsobujete nějak repertoár podle místa, kde hrajete?
Snažím se ho vždycky vytvořit tak, aby odpovídal druhu akce a místa konání. Rozhodně bych si asi nedokázal představit, že bychom program z klubu hráli třeba někde v divadle.
Vaše muzika je pověstná tím, že připravujete pro své fanoušky předělávky moderních písní do lidové podoby, mohou se těšit na něco nového i letos?
Převzaté věci budou i v repertoáru na tour. Letos to bude trošku jinak. Nechtěl jsem jenom písničku vzít a zahrát. Přemýšlel jsem, jak ji uchopit originálněji. Tak snad se to bude líbit. Někde jsme dělali i jiné texty. Chtěl bych teď využít situace a poděkovat všem, kdo se na sestavování programu a textů podíleli.
Jak dlouho hrajete ve stejné sestavě a jak náročné je pro vás zkoušet, když všichni nejste na Slovácku?
Vloni jsme oslavili 18 let od vzniku. Slavili jsme pochopitelně i koncertem. Přesně před rokem byla premiéra projektu Harafica symphonic. Byl to pro mě nádherný zážitek, na který nikdy nezapomenu. Jinak zkoušení je čím dál tím víc složitější. Stojí to hodně sil a především času, který si každý z nás musí udělat mimo pracovní dobu. Je tu ale jedna podstatná věc, chceme to dělat a neskutečně nás to baví a nabíjí energií.
Co letos připravujete nového? Nepřemýšlíte nad natočením CD?
Už teď víme, že na podzim bude velký společný koncert s VUS Ondráš. Pokud zbudou síly, chtěli bychom ještě zvládnout Jízdu v divadle. Čekají nás letos i vystoupení v zahraničí. O dalším CD rovněž přemýšlíme, tak snad to nějak postupně začneme plnit.
Muzika byla založena v roce 1999 jako další z mladých dětských cimbálových muzik při ZUŠ v Uherském Hradišti. Zakladatelem byl učitel Pavel Štulír. V roce 2005 se muzika osamostatnila a rozhodla se nadále působit ve stávajícím složení, ale pod novým názvem – HARAFICA. Uměleckým vedoucím je Petr Gablas, který nejenže navazuje na práci Pavla Štulíra, ale také obohacuje muziku svými znalostmi lidové hudby různých folklorních oblastí, ale i dalších hudebních žánrů, a tím jí dodává vysokou umělecko-interpretační hodnotu. Primášem muziky je od roku 2010 Martin Melichárek.