Od svých sedmdesátin jakoby v koncertování a tvorbě ještě přidal plynu, obměnil sestavu své kapely a natočil v koprodukci s Českou televizí film. Při šňůře letošních koncertů, z nichž jeden se uskutečnil o prvním srpnovém pátku na pódiu mezi palisádami Archeoskanzenu Modrá, si připomíná 50 let na scéně.

„Jsem moc rád, že jsem ve svém životě potkal muziku, že ji mohu půl století hrát, že ji dnes i s kapelou můžu hrát na Modré, patřící do hradišťského regionu. V Uherském Brodě hráváme často, ale v Uherském Hradišti nehráváme. Vůbec nevíme proč. A mrzí nás to,“ vrtí hlavou Pavel Lohonka.

Že správce skanzenu Lubomír Sláma vsadil na Pavla Žalmana Lohonku & spol. byl podle návštěvníků koncertu dobrý tah. Bylo to patrné na počtu fanoušků i pohodové atmosféře. Pesimismus a strach z malé návštěvnosti kvůli horku i koncertu Roberta Křesťana a Druhé trávy v blízké obci Salaš se rozpustily.

„Ukázali jsme se ve skanzenu těmi nejstaršími písničkami, ale i těmi z nového alba Cestující muž. Jednu jsme věnovali našemu kamarádovi z vinařské obce Sudoměřice, kde jsme dnes ubytovaní, ale kam také jezdíme za účelem dobré vody, již je dnes nedostatek,“ zvedl varovně prst Pavel Lohonka. Z některých lidovek, kupříkladu z Nezacházej slunce, nebo Kdyby tady byla taková panenka, dokázal udělat opravdové hity a dal jim hudebně nadčasový kabát, aniž by nadbíhal proměnlivému vkusu publika. To si řadu písniček s Pavlem Lohonkou, Petrem Novotným, Michaelou Hálkovou a Petrem Havránkem zazpívalo.

Mezi písničkami mohlo bezmála tři sta posluchačů naslouchat vyprávění ze života muzikantů. Třeba o tom, jak v grandiózní podobě oslavil Pavel Lohonka sedmdesátiny, jak si užíval nového skotského kiltu i pobytu v nádherné přírodě Skotska.

„Pavel už 25 let trpělivě snáší moje pedantství, můj divný smysl pro humor a moji nerozčilující dochvilnost. Kvůli těmto vlastnostem se se mnou nedá moc kamarádit. Za těch pětadvacet let jsme si zvykli na jakýsi model soužití, který nám funguje. Já mu pomáhám s kariérou a on mně pomáhá se složenkami,“ s pousmáním řekl jubilant Petr Novotný (60).

Po stominutovém koncertu rozezpívala kapela diváky,kteří jí poděkovali ovacemi vestoje.