„Oni si při otevření skanzenu v roce 2004 řekli, že replika velkomoravského hradiště musí žít nejen historickými akcemi, ale také výstavami, divadlem a koncerty,“ zalovil v paměti správce archeoskanzenu a muzikant Lončáků Lubomír Sláma.

Návštěvníci opevněné sídliště, v němž jakoby se na pár hodin zastavil čas, si mohli užívat pohodový večer a vstřebávat melodie a písničky Horňácké cimbálové muziky Petra Galečky z Lipova, folkové kapely Nezapomeň z Uherského Ostrohu a dravé, silné a sebejisté domácí skupina Lončáci.

Folk-folkový večer ozdobil a umocnil svými písničkami moderský ženský pěvecký sbor.

„Letos si naše cimbálovka připomíná čtvrt století od jejího vzniku. K jubileu bychom rádi natočili výběr z dosud nikde publikovaných písní, které sesbíral Martin Zeman z Velké nad Veličkou. Jestli se nám to ale podaří, to je zatím ve hvězdách,“ svěřil se primáš muziky Petr Galečka.

Se svým ansámblem pak divákům rozproudil krev v žilách písničkami z alb Ó, lásko fortelná, Nám sa porád cosi zdá a Deset roků jak o život, Ptáčata prelétavá, ale i jinými horňáckými, slováckými a slovenskými písničkami.

Loď Morava na Baťově kanále. Ilustrační foto.
Vůdci plavidel na Baťově kanálu, do střehu!
V PLENÉRU. Obrazy malovali amatérští malíři venku. Venku se také uskutečnila vernisáž jejich obrazů.
Letní malování na Velehradě i v jeho okolí bavilo děti i dospělé