Při vstupu do kulturního stánku počastovali pořadatelé přišedší dospělé návštěvníky svařákem, zatímco děti zaměřily svoji pozornost na velký betlém se třiceticentime­trovými figurkami z lipového a ořechového dřeva. Před sedmi lety jej vytvořily dovedné ruce dnes čtyřiašedesáti­letého Františka Smětáka z Tupes.

Ducha tradičního adventu a Vánoc přiblížil návštěvníkům jeden ze strůjců akce, Miloslav Hrdý. Děti z Buchlovjánku pak přivedly účastníky vernisáže svým pásmem do předvánoční nálady a obdarovaly je vlastnoručně vyrobenými vánočními přáníčky s razítkem Postilion D´amour Cerberus Buchlovice.

Jiří Raštica vzal na sebe roli pošťáka a přinesl dětem velkou obálku plnou hvězdiček, do niž mohou ještě nějaký čas vhazovat svá přáníčka, co by si přály dostat od Ježíška pod stromeček.

Kouzlo Vánoc dýchlo v pátečním podvečeru na každého, kdo se seznámil se sto padesáti vánočními a novoročními pohlednicemi ze sbírky Bořka Žižlavského, člena Spolku podporovatelů Buchlovic a místostarosty městyse.

„V expozici jsou vystaveny vánoční a novoroční pohlednice od roku 1897. Pohlednic k Vánocům či novoročním i jiným svátkům v roce, ale také přáníček třeba od čerta mám ve své sbírce desetitisíce. Stále přibývají další," spíše konstatuje, než se chlubí buchlovický sběratel. Podotkl, že pohlednice nesbírá kvůli množství, ale na prvním místě za účelem místopisu. Každá historická pohlednice je pro něj nejen malým výtvarným dílkem, ale i originálem.

S velkým ohlasem u návštěvníků se setkalo na sto padesát historických rodinných fotografií z Vánoc, které až doposud ukrývali občané Buchlovic a okolních vesnic v rodinných albech, krabicích, truhlicích či skříních. Některé fotografie vytahovaly občany na špičky svých nohou, k jiným si museli dřepnout nebo dokonce i kleknout, by si je mohli zblízka prohlédnout.

„V Buchlovicích jsou opravdu šikovní. Připravili tu široké veřejnosti jedinečnou expozici plnou pohlednic a fotografií s adventní a vánoční tematikou," nešetřila slovy chvály Marie Bilíková z Babic. Adventní čas zahájili promluvou dva kněží. P. Rudolf Chmelař z Buchlovic a P. Peter Beňo z družební buchlovické obce Soblahov na Slovensku.

„Vánoční obdarovávání je symbolem velkého a přenádherného a obrovského daru, který lidé dostali od nebeského otce v podobě božího syna. Bůh nám ho poslal jako zachránce, který nám přišel připomenout, jako nás on miluje. A to z lásky a pro lásku," řekl s nadšením kněz Peter Beňo.

„Přál bych všem lidem, aby do adventní doby i Vánoc

vstupovali s otevřeným srdcem. To největší bohatství, které máme, je, když můžeme žít v krásných vztazích. Nebojme se je mezi sebou dávat v tom adventním a vánočním čase najevo," ťal do živého páter Chmelař.

Pomyslný puntík udělala za akcí zpívaná všemi účastníky koleda z Buchlovic Šel jest Pán Bůh, šel do ráje, kterou zapsal v listopadu před osmi roky Karel Strýček.