Inscenace je připomenutím událostí první světové války nahlížených očima žen a dětí, které ve vznik samostatné republiky vyústily. Její autorky při tvorbě vycházely z autentických zápisků, dopisů a vzpomínek.

„Naším cílem nebylo vytvořit dokumentární svědectví o první světové válce, ale na základě autentických materiálů vytvořit nový příběh, který by mohl být jeden z tisíců. Cítíme samozřejmě i pietu k tomu, co v minulosti proběhlo, ale chtěly jsme, aby naše koláž byla i jakýmsi zrcadlem, obrazem a odkazem pro současný i budoucí věk,“ řekla dramaturgyně divadla a spoluautorka textu Iva Šulajová.

Úspěšnou inscenaci má divadlo stále v repertoáru. Nejbližší repríza proběhne ve čtvrtek 1. listopadu.

Shirley Valentine slaví rekordních 650 repríz. Herečka Simona Stašová a autor hry Willy Russell v divadle ABC.
Simona Stašová znovu přiveze Shirley Valentine

Ředitel divadla Michal Zetel: Koncept se podařilo naplnit vrchovatě

Sezóna Kde domov tvůj? Slovácké divadlo! se pomalu chýlí ke konci. Jak ji hodnotíte?

Já jsem velice spokojený. Myslím, že se nám podařilo důstojně glosovat sté výročí založení Československa, ale zároveň stále myslet na to nejdůležitější – dobré divadlo.

Celý rok byl zaměřený na blížící se 100. výročí vzniku republiky. Divadlo uvedlo originální titul KDY bude po válce nebo Tylovu Fidlovačku. Cítíte tuto volbu jako úspěšnou a myslíte, že se vám podařilo záměr naplnit?

Ještě bych zmínil inscenaci Přes ploty podle současné knihy Fedora Gála. Ta je velice důležitá v pohledu na samostatný vývoj obou republik po roce 1993. S ní jsme navštívili kdejaký festival a Fidlovačka a KDY bude po válce jsou zase velice divácky oblíbené.

Příští rok se ponese v duchu sloganu „Přijďte na kus!“. Na jaký kus se Vy sám nejvíc těšíte?

Já se z podstaty těším na všechny kusy. Na každém představení si najdu kus něčeho, za co by stálo do divadla vyrazit. A vlastně proto chodím rád do divadla. Kdyby se ten den nestalo opravdu vůbec nic, potkáte tu vždycky někoho, s kým můžete dát kus řeči. Pokud opravdu chcete jeden jmenovat, tak tenhle: DvaúplněnazímužiKosmickéjaroLesKocourkov-BrodChicagoPřeletnadkukaččímhnízdem. Na ten se opravdu těším.

Inscenace Přes ploty na třech festivalech
Inscenace Přes ploty režiséra Michala Skočovského, který právě připravuje ve Slováckém divadle nový titul Bílá velryba, sklízela v uplynulé zejména festivalové úspěchy. Jevištní adaptaci knihy Fedora Gála a anonyma Matěje odehráli divadelníci na mezinárodním divadelním festivalu Setkání Stretnutie ve Zlíně, na brněnském Divadelním světě a na začátku prázdnin zavítali i na známý slovenský hudební festival Pohoda v Trenčíně.

„Hned, když jsem knihu přečetl poprvé, získal jsem pocit, že by její téma mělo zaznít i v divadle,“ uvedl režisér Michal Skočovský. „Základem je autenticita materiálu. O hře Přes ploty v podstatě mohu říct, že se do jisté míry jedná o dokumentární divadlo, protože jeho základem je autentický záznam rozhovoru dvou osob. A přestože se jedná o jevištní adaptaci knihy, konverzace je velmi emocionálně zabarvená,“ doplnil režisér.

Poslední možnost zhlédnout inscenaci ve Slováckém divadle bude v úterý 11. prosince, kdy ji divadelníci odehrají na domácím jevišti naposledy.