Olšavěnka odstartovala program pásmem nazvaným Královničky, konkrétně Svatodušní obchůzkou z Pitínska.

„Chceme tímto vstupem poděkovat Elišce Sušilové za dlouholetou a obětavou práci v souboru. Do programu jsme ho zařadili jako dárek pro ni, protože toto číslo před pětadvaceti lety sestavila," prozradila umělecká vedoucí Olšavěnky Eva Vrbová.

Návštěvníky ohromovaly výkony dětí, které si nic nezadaly se svými staršími kolegy. Dívčí sbor Olšavěnky se prezentoval pořadem Směje sa mně každý chlapec. Klučící část souboru předvedla zase Hru na zbojníky. Čísla malých folkloristů se postupně střídala jak s muzikantskými vstupy cimbálové muziky Olšavěnka a Olšava, tak s výstupy Olšavy a Oldšavy.

První jmenovaný se předvedl například v pásmu Cigánské nebo Na čo je mi žena z Kopanic. Jejich starší kolegové si připravili Dolněmčí, Zálesí nebo Pekná polka, pekná je. Nechyběla ani společná vystoupení, mužské pohlaví všech tří souborů předvedlo Janoškova stará máti plakala a ženská část pásmo nazvané Zahrádky. Soubory se rozloučily párovým tancem z Uherského Brodu.

„Ten měl diváka přesvědčit, že folklor v našem městě je stále živý a Oldšaváci a Olšaváci si vychovávají další generaci zapálených tanečníků a zpěváků," prozradila vedoucí taneční složky Olšavěnky Blanka Beníčková.

Moderátoři večera Ivana Sušilová a Boris Papp okořenili své komentáře vzpomínkami na Olšavěnku. „Maminka mě do souboru dotáhla doslova na smyka. Hodně jsem brečel," přiznal Boris Papp, dnes člen Olšavy.

Slavnostní program začal soubor a jeho vedoucí připravovat od listopadu loňského roku.

„Návrhů, co by mělo být pojícím článkem celého programu, padlo několik. Nakonec zvítězila myšlenka sluníčka, které nás podobně jako Olšavěnka, Olšava a Oldšava, zahřívá a nabíjí písničkou a tancem celý život," pousmála Martina Horňáková, organizační vedoucí dětského souboru.

Olšavěnka má dnes 60 členů, 45 tanečníků ve věku 6 až 15 let, 10 muzikantů ve věku 14 až 18 let a čtyři vedoucí. Zkoušky tanečníků probíhají každou středu, muzikanti zkouší jednou týdně v pátek. Několikrát ročně pak absolvuje celý soubor vícedenní soustředění. (bm)