„Jsem strašně potěšena, že jste dali přednost naší galerii a této výstavě, protože venku je tak krásně, řekla bych až skoro jarně. Kdybych se na dnešní prohlídku tak netěšila, a já jsem se hodně těšila, tak bych šla určitě ven,“ pousmála se historička Slováckého muzea.

Výstava byla podle ní nadmíru úspěšná.

„Zhlédlo ji už přes dva a půl tisíce návštěvníků, což se rozhodně nepodaří každé výstavě. Je to krásné, a to ta čísla ještě dnes a v neděli narostou,“ pochvalovala si Marie Martykánová.

Ona sama se společně s Jiřím Heřmanem tak trochu vrátila na začátek svého působení ve Slováckém muzeu.

„Jednou z mých prvních výstav byla právě výstava Jiřího Heřmana. Tehdy jsem o něm, asi jako každý začátečník, nic nevěděla. Ujal se mě pedagog uměleckoprůmyslové školy Vlastimil Jelínek a seznámil mě s Marií Heřmanovou. Jen od ní jsem tehdy měla 111 obrazů a dalších několik desítek od soukromých majitelů, takže ta výstava byla svým rozsahem srovnatelná s tou dnešní,“ uvedla Marie Martykánová.

Prozradila také jednu zajímavost, že Jiří Heřman měl dokonce na měšťanské škole trojku z kreslení. Hybnou silou jeho uměleckého směřování byla podle ní jeho maminka Božena, která jej dostala do učení k opravdovým mistrům v čele s Vojtěchem Hynaisem.

„U něj Jiří Heřman dostal na pražské Akademii dokonce třikrát po sobě stipendium. Po absolvování zamířil na Zbiroh, kde v té době Alfons Mucha maloval Slovanskou epopej. Je prokazatelné, že v detailech mu Jiří Heřman pomáhal na dvou obrazech – Chelčickém a Komenském,“ sdělila historička, podle které si Jiří Heřman po několika desítkách let už jednoznačně zasloužil připomenout.

„Vždyť tady u nás žil devětatřicet let a v hradišťských rodinách je spousta jeho prací,“ dodala Marie Martykánová. 

Jiří Karel Heřman (1892 - 1969)

Narodil se 26. 4. 1892 v Paříži. Malíř v Uherském Hradišti, žák pražské akademie u prof. Hynaise, poté studoval v Paříži. Ve 20. letech našel zalíbení na Moravě (nejen umělecké, ale také osobní) a od 1930 se usadil trvale v Uherském Hradišti.

Malíř, kreslíř, ale také kustod umělecké sbírky Slováckého muzea je považovaný za nezapomenutelnou osobnost uherskohradišťské kultury.

Jeho díla jsou početně zastoupená převážně v soukromých sbírkách, ale nacházíme je i v různých institucích. V širokém námětovém záběru se stal výtvarným kronikářem někdejší podoby Uherskohradišťska a jihovýchodní Moravy.