Ten se v ohraničeném prostranství před pódiem v centru slovácké metropole objevil za zvuku zvonů kostela sv. Františka Xaverského v 11 hodin 11 minut na běloušovi Nikarovi ze stáje Františka Juřičky, následován římskými vojáky.

Svatý Martin byl podle legendy proti své vůli vojákem římského jezdectva a za chladné noci se rozdělil o svůj plášť s promrzlým žebrákem. Proto je světec uctíván mimo jiné také jako ochránce chudobných.

Legendu o plášti sv. Martina zpodobnil na Masarykově náměstí v krátké scénce svatý Martin, alias Martin Řimák, s žebrajícím a zimou třesoucím se mužem. Neváhal a svým mečem rozetnul svůj rudý plášť na dvě poloviny a jednu vhodil žebrákovi.

Na pódium přinesla sličná dívky ve slováckém kroji košík se třemi lahvemi Svatomartinských vín, jimž i další padesátce vzorků od patnácti vinařů ze slovácké vinařské podoblasti požehnal uherskohradišťský děkan Josef Říha. 

„Můžeme být rádi, že se tradice žehnání a koštování mladých vín obnovila, že značka Svatomartinské víno byla oficiálně zaregistrována. Letos pořádáme v Uherském Hradišti už 11. ročník žehnání svatomartinských vín,“ nechal se slyšet starosta města a poslanec českého parlamentu Stanislav Blaha.

Podotkl, že ač jsou ta dnes otevíraná vína velmi mladá, napovídají mnohé o tom, co ten letošní ročník přináší.

„Také pro vinaře je to vynikající marketinková akce, která popularizuje výrobu vína z naší oblasti,“ dodal hradišťský starosta.
Průvodcem svatomartinské show, který vedl krátké rozhovory s polešovickými vinaři Zdeňkem Habrovanským a Jaroslavem Vaďurou, bzeneckým výrobcem vína Vlastimilem Bunžou, prvním mužem Hradiště Stanislavem
Blahou, děkanem Josefem Říhou a dalšími hosty byl Jan Dudek. 

A pak už nastal okamžik, kdy se lidé přesunuli k velkého stanu na náměstí, do nějž umožnil vstup hradišťský starosta symbolickým přestřižením pásky a vínomilci i gurmáni mohli ochutnávat mladá vína, ale také si pochutnávat na dozlatova upečených husách.

Svatomartinské víno má mezi vinaři i spotřebiteli takovou pozici, že to bez něj o svátku Martina ani nejde. Mediální masáží ale vznikly fámy, že pití Svatomartinského vína se redukuje jen na jediný den, a to na svátek Martina nebo ještě na den či dva poté.

„Když to slyším, jsem dost naštvaný, protože vína pod společným označením Svatomartinské, s logem sv. Martina na bílém koni na etiketě, která splňují požadovaná kritéria, lze pít nikoliv jen o svátku Martina, ale pod touto značkou rok i víc.“ potvrdil zkušený polešovický vinař Jaroslav Vaďura. 

„Žehnání svatomartinského vína provázel velký zájem veřejnosti. Počet návštěvníků, kteří ochutnali svatomartinská vína, dosáhl téměř 1200, poslední „vytrvalci“ opouštěli stan po deváté hodině večerní,“ doplnila vedoucí městského informačního centra v Uherském Hradišti Hana Patková.

Doprovodným programem byly pak „Svatomartinské plavby“ na výletní lodi Noe, která vyplouvala z přístaviště v Uherském Hradišti, této možnosti využilo při slunečném počasí zhruba pět desítek spokojených návštěvníků.