A i ty jsou založeny na mediálně známých osobnostech, ať jde o Miroslava Donutila ve Sluhovi dvou pánů, Simonu Stašovou v inscenaci Shirley Valentine, nebo Báru Hrzánovou excelující v hlavní roli komedie Hrdý Budžeš. Jak jubilejní repríza Rychlých šípů režiséra Roberta Bellana vypadala?

400. představení

Herci se začali v divadle scházet přesně v 18.00 hodin, tedy 60 minut před začátkem představení. Tentokrát však nemířili rovnou do maskérny, ale odpovídali na zvídavé otázky mnoha novinářů a televizních štábů. O mimořádné události informovala všechna veřejnoprávní média, reportáže odvysílala v hlavní zpravodajské relaci Česká televize i Radiožurnál. „Představení samotné jsme si užili, ale hlavně jsme se snažili, aby to byla velká událost pro diváky," přiznal představitel Rychlonožky Tomáš Šulaj. A tak se i tentokrát hodně improvizovalo a vznikaly nečekané situace přímo před zraky diváků, kteří herce odměňovali potlesky na otevřené scéně a v závěru pak nekončícím aplausem vestoje.

Jindra Hojer

Už odpoledne dorazil do Hradiště nejváženější host – devadesátiletý Jindřich Hojer, podle kterého Jaroslav Foglar pojmenoval jednoho z čestných a spravedlivých hochů. „Do Hradiště se vždycky těším, protože díky představení se vrátím do svého dětství, k mé milované Sázavě a vybavím si kus mého života," zavzpomínal vitální pán, který hercům přivezl spoustu dárků. „Kdoví, jestli se tady ještě potkáme, přece jen mi už bylo devadesát," pokyvoval hlavou po skončení představení přítel Jaroslava Foglara. Pak si s každým z herců podal ruku a upřímně jim popřál: „Mějte tak šťastný život, jaký jsem měl já."

Postel do nemocnice

Rychlé šípy ale především pomáhají, a to nejenom rozesmát publikum. Pomoc už několikrát zorganizovaly pro znevýhodněné děti i seniory. Letos uspořádaly speciální dražbu, jejíž výtěžek putuje do uherskohradišťské nemocnice. A vhledem k tomu, že se vybralo 23.500 korun, znamená to, že Rychlé šípy a jejich diváci vybrali tolik peněz, že za ně může být pořízena speciální polohovací postel. „Nikomu nepřeji, aby na ní skončil, ale pokud už to okolnosti způsobí, tak ať je trápení v nemocnici co nejméně bolestivé," zhodnotil herec Josef Kubáník představující Dlouhé Bidlo. Herci zároveň slíbili, že dohlédnou na správné využití peněz, které diváci věnovali ať už v dražbě, nebo do kasičky, která byla po skončení představení k dispozici ve foyer.

A co dál?

„Když jsme slavili stou reprízu, řekli jsme si, že by bylo pěkné, kdybychom se dožili další stovky. Jak je vidět, už jsme to číslo dávno překonali," říká slovácký Jindra Hojer David Vaculík. Na otázku, kolika repríz se podle něj Rychlé šípy ještě dočkají, neumí odpovědět. Pravdou ale je, že na říjnovou reprízu zbývá v pokladně posledních 20 lístků. I ta bude brzy vyprodána a divadelníci i diváci tak mají jistotu, že nějaký ten pátek se Rychlé šípy ještě budou hrát. „Máme diváky, kteří přicházejí znovu a znovu, aby se přesvědčili, co nového pro ně vymyslíme," dodává herec a ukazuje do první řady. Tam při 400. repríze totiž seděla divačka, jež dvouhodinovou šou jménem Rychlé šípy viděla už po devětadvacáté.

Josef Kajetán