42. ročník Letní filmové školy Uherském Hradišti je tady a já se vás musím zeptat v první řadě na to, co speciálního pro návštěvníky festivalu chystáte?

V letošním roce se nám velice rozšířil tzv. off program ve stanech, kterých bude více. Nově přibude Literární stan, kde budou probíhat autorská čtení, slam poetry, zajímavá setkání s uměleckými skupinami a bude zde možné jen tak posedět a povídat si u dobrého pití a kávy. K novinkám patří i stan České televize, kde bude možné se setkat se zajímavými lidmi z této veřejnoprávní instituce a seznámit se s novými projekty. K výraznému rozšíření dochází také u dětského programu, který dostane samostatný stan vedle dětského hřiště, kde bude probíhat celodenní program pro děti od čtyř let, v podvečer pak pro teenagery. Novinkou bude také workshop zóna, která potěší všechny tvořivé a kreativní návštěvníky, kteří se zde budou moci odreagovat od dlouhého sledování filmů a něco si vlastnoručně vyrobit.

Výrazně jsme rozšířili také odborný program, který mimo jiné v přednáškách a besedách nabídne návštěvníkům, kteří se chtějí filmově dovzdělat fundované a odborné výklady například na téma historie českého filmu, jednotlivých filmových profesí v rámci filmové akademie, nebo práci W. Shakespeara. Přednášet a besedovat bude spousta známých, slavných a šikovných osobností jako Martin Hilský, Jan. P. Muchow, Petr Jarchovský, Robert Sedláček, Jiří Passer, Emília Vašáryová, Julia Taymor a mnozí další.

Na všechny účastníky s vícedenními akreditacemi pak čekají poprvé zbrusu nové plastové kartičky, které by mohly vydržet celotýdenní používání více, než ty papírové. Tak uvidíme.

Letní filmovou školu, organizujete již šestým rokem, stává se to z toho rutina, nebo vás ještě stále dokáže něco překvapit?

Rutina to rozhodně není a každý, kdo chystá podobně velkou akci, to zná. I když už víte, co vás čeká, stejně vždy přijdou situace, které jsou poprvé…a improvizace a hledání nových řešení je něco, s čím jsem nejen já, ale i mí kolegové konfrontováni každoročně. Letos jsem si například čtyři týdny před festivalem zlomila kotník a dostala se do paralyzovaného stavu. A vše je najednou jiné nejen pro mě, i pro všechny mé kolegy a to nejen před filmovkou, ale i v jejím průběhu..a to dosti zásadně. Nicméně pro diváky máme nachystán stejný – ne-li větší komfort a rozhodně širší nabídku. A to mě na tom vlastně baví nejvíce – čím jsou složitější podmínky, tím zajímavější věci se nám podaří vymyslet a zrealizovat. Teď z toho zpomalenějšího stavu daleko více než dřív vidím, jak opravdu skvělý tým máme a jak se naše vášeň, láska a nasazení pro filmovku odráží v celkové atmosféře festivalu. A vím, že díky tomu vždycky zvládneme jakoukoliv potencionální překážku.

Letos si návštěvníci mohou pořídit devítidenní, čtyřdenní a nebo jednodenní akreditace. Jak se pohybují ceny akreditací?

Všechno lze najít na webu www.lfs.cz . Já jen doplním, že jednodenní akreditace lze koupit v Infostanu před kinem Hvězda, nebo na MIC v Uherském Hradišti a není k nim nutná žádná registrace. Čtyř a vícedenní akreditace je možné pořídit přes náš akreditační systém na webu lfs, nebo přímo v centru Akreditace v kině Hvězda. Všechny typy akreditací opravňují ke vstupu na jakékoliv představení do všech promítacích sálů, vícedenní akreditace pak navíc jejich držitele opravňují k nákupu zlevněných vstupenek na hudební a divadelní doprovodné akce.

Festival operuje stále se stejným rozpočtem, čtrnácti milionů korun, nebo se situace změnila?

V současnosti se pohybujeme kolem 15 milionů Kč.

Loni jste nám prozradila, že se snažíte každý den stihnout alespoň jeden film, který je letos váš favorit?

No letos to bude díky mé omezené pohyblivosti a bolestivosti mého kotníku náročnější než jindy, ale kdybych tohle odbourala, ráda bych stihla na velkém plátně filmy Luchina Viscontiho, některé němé scifi s živým hudebním doprovodem. Určitě bych si dala po x té Fridu Julie Taymor, která na filmovku přijede, stejně tak její parádní beatlesovský muzikál Across the Universe. Ujít bych si nenechala ani filmy Ivana Passera včetně mého oblíbeného Intimního osvětlení a stoprocentně bych se snažila stihnout aspoň jedno shakespearovské drama, protože Shakespeare je můj velký oblíbenec.

LFŠ má také velmi bohatý doprovodný program, na který se nejvíc těšíte?

Moc se těším na taneční divadelní vystoupení Vypravěčka, ve kterém diváci uvidí dvě vynikající tanečnice, které tancem odvypráví ženský příběh pomocí španělského flamenca a indického kathaku. Co si určitě nenechám ujít je komponovaný pořad Divadla Husa na provázku Cirkus Havel na téma Pravda a Láska, protože velmi silně cítím, jak moc je třeba o důležitosti a proměnlivosti pohledů na ně mluvit. A představení Filipa Tellera Cikánský boxer bych taky moc ráda navštívila. Bude to parádní. Vlastně bych doporučila cokoliv z divadelního programu, všechno bude zajímavé . Z koncertů je pro mě top Jiří Bárta, skvělý violoncellista, který bude hrát Bacha při svíčkách v kostele na Masarykově náměstí. To bude čistá krása. A pokud mě někdo odveze na Rochus, tak bych si ráda poslechla moji oblíbenou Vlastu Grycovou s Pavlem Popelkou a dalšíma. Když bych měla možnost nahlédnout v pátek na jazz a Ondřeje Rumla, tak by mi to také udělalo radost, stejně jako třeba koncert Kittchen, Květů nebo Vladimíra Merty. Ve finále ale budu ráda, když se dostanu na jeden až dva koncerty a na jedno, max. dvě divadelní představení. Vzhledem k mým dalším povinnostem budu ráda za cokoliv, co stihnu.

Máme také velice zajímavý odborný program v Redutě a ve stanu Respekt a tam bych ráda stihla alespoň jednu Lekci filmu některého z našich hostů či debatu nad novými možnostmi financování malých přehlídek a kin z programu OMA MK.

Obyvatelé Uherského Hradiště se obávají rušení nočního klidu v rámci akcí LFŠ, jak jste na to letos připraveni?

V letošním roce budeme mít ve Smetanových sadech (SS) pouze jeden stan, kde budou probíhat večerní hudební produkce a párty, a ten jsme přesunuli na krytější místo před Sportovní halu. V ostatních stanech ve SS se hudební párty konat nebudou. A po loňském roce, kdy se situace výrazně zlepšila a uklidnila, jsem přesvědčena, že i letošní večerní a noční program filmovky bude pro obyvatele města únosný. Každopádně bych ale touto cestou chtěla poprosit všechny obyvatele města o zvýšenou toleranci, přece jen se jedná o akci uprostřed léta a poslední filmové projekce mnohdy končí až kolem druhé hodiny ranní…

Prozraďte nám vaše plány do budoucna, chystáte nějaké novinky na příští ročníky LFŠ?

Na novinky je zatím příliš brzy. Jsme teď všichni plně ponořeni do letošního ročníku, ale teď už třeba vím, že bychom rádi zakoupili a přešli na úplně nový festivalový software, který bude pro nás mít více výhod než ten, který používáme dosud. Je to ale vše záležitost finančních prostředků, které se nám podaří dát dohromady. Pokud by se nám podařilo někdy zajistit více peněz, moc ráda bych opět přesunula hudební doprovodný program na Masarykovo náměstí, nicméně tak, jak se neustále zvyšují ceny za služby a ubytování ve městě je tím pádem pořádání filmovky dražší a dražší a musíme velmi plánovat, co a jestli vůbec si něco nadstandardního můžeme dovolit. Ale občas se s kolegy zasníme a začneme si představovat, jaké by to bylo, kdybychom měli víc peněz na program, a to vám můžu říct, že se nám všem fantazie pěkně rozjede. A protože jsem optimista, věřím tomu, že jednou to přijde.

Vizitka Radany Korené:
Dnes 43letá Radana Korená přišla do Asociace českých filmových klubů (AČFK) v roce 1998. Po mateřské dovolené nastoupila jako vedoucí do kopřivnického kina, kde se začala věnovat také místnímu filmovému klubu. Členkou AČFK se stala právě jako jeho zástupkyně. V roce 2002 byla zvolena do Rady AČFK a od roku 2007 je místopředsedkyní Rady i statutárním zástupcem společnosti, jejíž předsedkyní se stala o tři roky později později, v září 2010. Na nejvyšší pozici v Asociaci vystřídala jejího tehdejšího šéfa Petra Korče.
Asociace českých filmových klubů je občanské sdružení, jehož členem je více než 130 filmových klubů z celé České republiky, v nichž je sdruženo na 15tisíc členů. AČFK je pořadatelem každoroční putovní přehlídky filmů Projekt 100 a největšího setkávání filmových nadšenců u nás Letní filmové školy v Uherském Hradišti. K aktivitám AČFK dále patří artová filmová distribuce.

JANA KAŠPAR JELÍNKOVÁ