V nominaci jsou Králova řeč režiséra Igora Stránského, Marvinův pokoj v režii Michala Zetela, Měsíc nad řekou Anny Petrželkové, Špalíček veršů a pohádek Zoji Mikotové, Platonov – Ztratil Hospodin trpělivost v režii Břetislava Rychlíka a Falešné našeptávání, které se souborem nastudoval režisér Radovan Lipus.

„Uplynulá sezóna přinesla řadu krásných inscenací a spoustu diváků, ovšem stejně jako minulý rok v neuvěřitelném kalupu a nasazení. Jsem na své kolegy velmi pyšný, odvádějí vynikající práci. Odehráli jsme opět přes tři stovky představení a přilákali opět osm tisíc předplatitelů, což jsou naprosto neuvěřitelná čísla,“ shrnul uplynulý rok ředitel divadla Michal Zetel.

„Osobně si velmi považuji také již několikátého pozvání na nejvýznamnější tuzemský divadelní festival Divadlo v Plzni, který jsme navštívili s inscenací Měsíc nad řekou, která vyjela i na festival Csekkold! v Budapešti,“ dodal ředitel.

Jitka Honsová: Slíbili jsme, že ples obnovíme a slib plníme

Jitko, po roční pauze se opět vrací oblíbený divadelní ples, což je pro příznivce Slováckého divadla skvělá zpráva…

Slíbili jsme, že pauza bude dočasná a tradici plesu obnovíme a slib plníme. Vždyť se na něj sjíždějí návštěvníci z celého kraje. Někteří si chtějí zatančit za doprovodu velkého symfonického orchestru, jiní touží osobně poznat naše herce. To všechno i letošní ples nabídne návštěvníkům měrou vrchovatou.

V čem je podle vás divadelní ples originální?

Originalita jedné z nejprestižnějších akcí plesové sezóny spočívá mimo jiné v tom, že během programu tančí, stepuje a zpívá téměř celý herecký soubor a hercům, herečkám, dalším uměleckým osobnostem a inscenacím jsou předány divácké ceny popularity Slovácký Oskar, ceny odborné poroty Největší z pierotů a Cena komediantů. To vše a mnoho jiného v pohodové a vtipné atmosféře.

Prozradíte, na co dalšího se mohou letos návštěvníci těšit?

K tanci bude hrát famózní Prestige Symphony Orchestra, který vystřídá kapela Benny-Q. V horním foyer proběhne košt výběrových vín, ke kterému zahraje cimbalová muzika Cifra. Návštěvníci se mohou těšit také na bohatý raut a soutěž o hodnotné ceny. Chystáme také originální fotokoutek, kde se mohou návštěvníci vyfotit s našimi herci a další novinky.

Z historie slováckých cenHistorie předávání hereckých cen v Uherském Hradišti je pestrá a rozsáhlá a sahá až do roku 1994. Tehdy byl poprvé udělen Slovácký Oskar, divácká cena popularity. Tu úplně první si odnesli Ludmila Forétková a Jaroslav Kyncl a dvě inscenace - Úklady a láska v režii Igora Stránského a Limonádový Joe v režii Karla Hoffmanna.

Až do dnešních dnů bylo oceněno mnoho úžasných hereckých výkonů a Slovácké divadlo nabídlo svým diváků nepřeberné množství nezapomenutelných inscenací. Doposud nejúspěšnějšími držiteli s největším počtem cen jsou Jitka Hlaváčová (dříve Josková) s šesti Oskary a Tomáš Šulaj se sedmi jako absolutní vítěz ankety za celou její historii.

Bohatou tradici má i předávání ceny odborné kritiky Největší z pierotů v režii Slováckého Deníku. Ta se uděluje pravidelně od roku 1996 a jejím historicky prvním držitelem se stal Karel Hoffmann, který ocenění obdržel za svůj výkon v roli Čochtana v inscenaci Divotvorný hrnec. Zajímavou perličkou a výjimkou v historii (ne)oceněných inscenací jsou Rychlé šípy. Ty se ve Slováckém divadle hrají s velkým úspěchem už sedmnáct let a mají za sebou přes 465 repríz. Přesto dosud žádnou cenu nezískaly. Bezpochyby se ale staly nejúspěšnějším divadelním počinem Slováckého divadla za celou jeho historii.