„Naše výstava je veskrze domácká. Vznikla z předmětů, fotografií, obrazů, dokumentů a nejroztodivnějších kousků, které na ni zapůjčili mnozí naši občané, jež se dnes slavnostního otevření výstavy zúčastnili. A za to jim patří velký díky," vysekl poklonu svým spoluobčanům Aleš Mergental, muž na postu velehradského starosty. Výstava by podle něj nemohla vzniknout, nebýt ochotných lidí, kteří na ni své historické exponáty zapůjčili, ale nebýt také Veroniky Daňkové, Terezy Kovaříkové a Mikuláše Kryse, kteří ze stovek předmětů pozoruhodnou expozici vytvořili.

Mnoho z těch nejrozmanitějších, dnes už historických předmětů, které byly v minulém století potřebné ke každodennímu životu lidí na vesnici, mizí nebo už dokonce zmizelo, a to nejen z jejich paměti, ale i ze života. Pro někoho jsou starým harampádím, pro jiného cenné poklady. Velehraďané, kteří všechny ty cenné předměty skladovali ve stodolách, kůlnách, na půdách, ve sklepech, v komorách, skříních nebo truhlicích, je přinesli do turistického centra, aby jeho návštěvníkům přiblížili pestrost a dokumentárnost zašlých časů. Byť některé exponáty přežily století, bude z nich na výstavě po třináct měsíců dýchat klid starých dobrých časů. Mají totiž své osobité kouzlo, některé i nadčasovou hodnotu.

„Jsem z výstavy nadšená. Není u nás na Velehradě, ale řekla bych, že je u nás doma. Člověk si tady uvědomí, jaký je pamětník. Všechno, co je součástí expozice, jsem potkávala u svých rodičů a prarodičů. Výstava uchovává paměť velehradských občanů. A to je jedinečné," nešetřila slovy chvály Romana Habartová, vedoucí odboru kultury a památkové péče Zlínského kraje. Neskrývala radost nad tím, že se na Velehradě podařila taková výstava zpřístupnit široké veřejnosti. Z expozice je podle ní patrné velké nadšení lidí, kteří stovky exponátů na výstavu zapůjčili. „Jsem velkou podporovatelkou zakládání malých vesnických muzeí, protože regionální a nadregionální muzea se nemohou věnovat pouze jedné lokalitě," dodala Romana Habartová.

Mimořádné zážitky přišel s řadou návštěvníků na výstavu vdechnout i starosta Modré Miroslav Kovářík. „Podle mého názoru je tato výstava nejkvalitnější v novodobé historii obcí Velehrad, Modrá a Salaš. Pokud se týká nápaditosti jejích strůjců, tak před nimi smekám," řekl starosta Modré a starostka Salaše Jitka Točková souhlasně přikyvovala.

„Kdybych měla doma třeba ty staré kávomlýnky, žehličky na žhavé uhlí či jiné historické předměty zde vystavené, hledala bych variantu, jak je nejlépe propojit s moderním zařízením naší kuchyně a jiných místností," svěřila se Klára Strnadová z Kunovic.