Bezplatná výuková deska má podle tvůrce Vlastimila Ondry oživit místní taneční písně a pomoct souborům i studentům při jejich učení. Set osmadvaceti písní s notovými zápisy, videotutoriálů a bonusů už dostalo zdarma více než tři sta lidí.

Projekt se zrodil v hlavě nivnické folklorní duše, Vlastimila Ondry. Ten tak završil svou snahu o dodávání výukových materiálů slováckým souborům.

Cédéčko bylo původně určené jen pro folklorní soubory z Hradišťska, Brodska a obyvatele Nivnice. Nakonec se ale asi dostane i za hranice regionu. Zájem o desku totiž projevily i soubory z jiných krajů,“ prozradil Ondra.

Nahrávka výukového materiálu vznikla už na konci předminulého roku. Vydání se ovšem neočekávaně protáhlo. Ani dvouletá prodleva ale podle tvůrce Nivnickým sedlckým neubrala na hodnotě. „Zbrzdila nás příprava dvou programů na strážnický festival a taky přetáčení videosekvencí, které byly původně natočené amatérsky. S nimi nám loni pomohl televizní režisér Petr Hajn,“ dodal Ondra.

Deska bude především výbornou studijní pomůckou folklorním souborům. Využití najde ale i v nivnické základní škole. „Lidové písničky máme v osnovách hudební výuky. Cédéčko proto určitě využijeme. Pro děti bude zajímavé i tím, že jsou na něm pouze nivnické písničky,“ zmínil ředitel školy Josef Talaš.

Aktivitu Vlastimila Ondry chválí i předseda nivnického Nadačního fondu Dr. Kachníka Karel Šik. „Je to výborný počin, který je perspektivní i do budoucna. Dobrým způsobem totiž uchová historii a tradice,“ podotkl Šik.

Nivnické sedlcké nejsou jediným projektem, který folklorista naplánoval. Podobné album chce ve spolupráci s okolními soubory sestavit i pro jiné obce mikroregionu Východní Slovácko. „První se chceme zaměřit na Bánov, Bystřici pod Lopeníkem a Suchou Loz. Všechny tyto obce totiž spojuje párový tanec našská, což je vlastně ekvivalent pro tanec nivnická sedlcká,“ upřesnil Ondra.